לקבלת מידע על הספרים, השאירו פרטים כאן:

הכנה לבחינה הפסיכומטרית

איך כדאי להתכונן לפסיכומטרי?
רוב הניגשים לבחינה הפסיכומטרית נעזרים בקורס הכנה פרונטאלי. הסיבה לכך נובעת פעמים רבות מהצורך של הנבחנים במסגרת לימודית. עם זאת, חשוב לדעת כי קיימות מגוון אפשרויות נוספות להכנה לפסיכומטרי, ביניהן למידה עצמית לפסיכומטרי, מורים פרטיים, קבוצות למידה קטנות ועוד.

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה מצהיר כי למידה לפסיכומטרי באמצעות קורס פרונטאלי מביאה לשיפור הציון ב- 10 נקודות בלבד לעומת ציון שיושג מלמידה עצמית, כך שלמעשה להשתתפות בקורס פסיכומטרי אין חשיבות של ממש. יש לציין כי גורם נוסף שמשפיע על ההכנה לבחינה הוא רמת ההיכרות עם הבחינה – נבדק שיכיר את תכני הבחינה מבעוד מועד יקבל כ- 30 נקודות יותר מאשר נבדק שייגש לבחינה ללא היכרות עמה ועם תכניה.

הערה: עקב שינויים תכופים במבנה המבחן רצוי להתעדכן באתר של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.
החיים כהכנה לפסיכומטרי
לפי המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, הכנה לפסיכומטרי מתקיימת תוך כדי חייכם. אכן, ניתן להניח כי נבחן שגדל בבית בו דיברו גם אנגלית, או לחילופין, נבחן שחי מספר שנים במדינה דוברת אנגלית, יהיה מוכן יותר לפרקי האנגלית בבחינה הפסיכומטרית מאשר נבחן שהיכרותו עם השפה האנגלית מסתכמת בשיעורי אנגלית מבית הספר.  באופן דומה, נבחן שקרא כל חייו ספרים בעברית יתעלה בכישוריו המילוליים על נבחן שנמנע מקריאה של ספרות יפה.

אם כן, הכישורים הנמדדים במבחן הפסיכומטרי מתפתחים בהדרגה עם השנים בדרכים שונות: לימודים בבית הספר, קריאה, חוגים, התנסויות, תחומי עניין ועוד. החשיפה לנושאים השונים תורמת לפיתוח ושיפור הכישורים המילוליים בעברית ובאנגלית, כמו גם לשיפור הכישורים הכמותיים.
חשוב להכיר מראש

היכרות עם פרקי הבחינה, הנושאים השונים ועם סוגי השאלות תתרום משמעותית להפחתת החרדה ותסייע לכם לתפקד באופן טוב ויעיל יותר בזמן אמת. בנוסף, חשוב להכיר וללמוד היטב את ההוראות וההסברים לכל אחד מסוגי השאלות. היכרות מבעוד מועד עם ההנחיות והבנת המשתמע מהן "בין השורות", יחסכו לכם זמן יקר בעת פתרון המבחן הפסיכומטרי בזמן אמת.

גם אם אתם לומדים במסגרת קורס, אין תחליף לקריאת ההוראות בנוסחן המדויק, כפי שהן מופיעות בבחינה לדוגמא המצויה באתר הנ"ל, וכן להסברים המקדימים לכל סוגי השאלות בחוברת ההכנה לבחינה הפסיכומטרית שמצאתם במעטפת ההרשמה שרכשתם. חוברת זו, היא למעשה ההכנה הראשונה שעליכם לעשות, והאחרונה. בין לבין, תוכלו להתכונן כפי שתמצאו לנכון. חשוב לקרוא היטב את ההנחיות ולא לקפוץ ישר למים.
הכנה הדרגתית לפסיכומטרי
ההכנה הטובה ביותר עבור כל בחינה נעשית תוך עבודה הדרגתית הנמשכת פרק זמן ממושך. תרגול מרוכז לפני הפסיכומטרי עשוי לשפר את הישגיכם בבחינה, אך ברור כי בתחומים בהם השליטה מתפתחת באיטיות (כגון אוצר מילים בעברית ובאנגלית) תרגול מרוכז לא יעזור. עם זאת, הוא בהחלט עשוי לסייע ביתר התחומים.

בהקשר זה, חשוב להדגיש כי הלמידה הנכונה ביותר היא למידה מאוזנת בין כל חלקי הבחינה. תלמידים רבים משקיעים שעות רבות (מדי) בשינון של אוצר מילים, בעוד שבזמן זה היו יכולים להכין עצמם לתחומים אחרים, ולהרוויח יותר נקודות. ישנם כמה שלבים בהכנה לפסיכומטרי, אותם אין לפספס, ואין זה משנה באיזו דרך בחרתם להתכונן לבחינה (לבד או דרך קורס הכנה).
כמה שאלות לפתור לפני?

יש הגורסים כי פתרון של שאלות הוא המפתח להכנה מדויקת ונכונה יותר. אנו סבורים כי פתרון של שאלות אכן תורם להכנה לקראת הבחינה הפסיכומטרית, אולם אין הוא הגורם המרכזי להצלחה בה. היתר, כפי שבואר לעיל, בנוי מהיכרות עם הבחינה, הבנה ומיצוי של הסברים, והחשוב מכל - התעמקות בהבנת התכונות והאופי של כל סוג שאלה, וזאת בנוסף לפתרון של שאלות ותרגילים.

לעיתים תבחינו כי נושא שהתעמקתם בו מספר שעות טרם שקפצתם לתרגול של הנושא, נפתר באחוזי פתרון גבוהים בהרבה מאשר נושא שבו קראתם ברפרוף את ההסברים, מבלי להתעמק בתכונות, וקפצתם לפתרון השאלות. זכרו תמיד שאיכות עדיפה על כמות ושהבנה של התכונות עדיפה בהרבה על פתרון שאלות.
סימולציות ובחינות אמת
כולם מסכימים שאין לגשת למבחן הפסיכומטרי מבלי להתנסות במבחני סימולציה. סימולציות מאפשרות לנו להתרגל לישיבה ממושכת ללא הפסקות, ללחץ הזמנים ולסוגי השאלות שמופיעים בבחינה. בין אם בחרתם להתכונן לפסיכומטרי בעזרת קורס ובין אם בחרתם בלמידה עצמית לפסיכומטרי, אנו ממליצים לפתור בחינות שמפרסם המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, גם אם בחינות אלו כוללות רק 6 פרקים (ללא פיילוט). פתרון של בחינות אמת הינו חשוב מאוד, שכן מדובר בבחינות שהועברו לאלפי תלמידים, והן מאפשרות הכנה מדויקת.

במקביל לפתרון בחינות אמת, מומלץ לפתור סימולציות נוספות ולשלבן יחד עם בחינות האמת, כתלות בזמן העומד לרשות הנבחן. חשוב לפתור את הבחינה המצויה בחוברת ההרשמה לבחינה הפסיכומטרית שכן מדובר בבחינה חדשה ומעודכנת (נמצאת גם באתר המרכז הארצי לבחינות ולהערכה תחת הכותרת "בחינה אמיתית להתנסות עצמית"). לקריאה נוספת ומעמיקה יותר, אנו ממליצים על המאמר הבא: כמה מבחני סימולציה לעשות.
תאמו את תהליך ההכנה
עבור אלו מכם שאינם זקוקים לציון גבוה במיוחד, ונראה להם כי ישיגו ציון זה גם אם ייגשו למבחן ללא כל הכנה, עצם ההיבחנות במבחן הפסיכומטרי עשוי להיות אמצעי תרגול יעיל. אם הציון יספק אתכם, תוכלו להשתמש בו לצורך הרשמה למוסדות הלימוד. אם הציון לא יספק אתכם, תוכלו להיבחן שוב לאחר כארבעה חודשים. לעיתים, תספיק לכם קריאה של חוברת ההרשמה ועריכת הבחינה לדוגמא המצויה בסופה, טרם שתיגשו לבחינה. נרשמו מקרים רבים של נבחנים שהסתפקו בקריאת ההסברים שבחוברת ההרשמה, עשו בחינת סימולציה אחת, נגשו לבחינה והוציאו ציון שמעורר התפעלות.

עבור אלו מכם שבוחרים בדרך זו, זכרו לקחת את הסיכון רק אם ביכולתכם להרשות זאת לעצמכם. אל תעשו את הניסיון הנ"ל במועד אפריל, שהוא לרוב המועד האחרון לגשת לבחינה עבור שנת הלימודים הקרובה. תוכלו לעשות את הניסיון במועד אוקטובר למשל, מה שיותיר את האפשרות לגשת במועד אפריל לאחר הכנה מעמיקה יותר, אם נדרש הדבר. אנו מזמינים אתכם לקרוא את המאמר אודות מועדי ההרשמה לפסיכומטרי
ללמוד לבד לפסיכומטרי
לבוחרים ללמוד לבד לפסיכומטרי, אנו מציעים את מערכת התרגול המקיפה באתר או את ספרי הפסיכומטרי של ניב רווח. זכרו תמיד שההצלחה שלכם בפסיכומטרי תלויה בכם ובכם בלבד. גם אם תבחרו להתכונן למבחן הפסיכומטרי באמצעות מכון הכנה, עיקר העבודה נעשית באופן עצמי בבית, והאחריות להבין את החומר, להפנים אותו וליישמו, מוטלת עליכם בלבד.

אפשר בהחלט ללמוד לבד לפסיכומטרי. הקפדה על הכללים המופיעים במאמר זה תסייע לכם למקד את הלמידה בדברים החשובים באמת ולהגיע לבחינה הפסיכומטרית מוכנים ככל הניתן. הכנה לפסיכומטרי היא תהליך ארוך וממושך, אך זכרו כי תמיד ניתן לשפר את ציון הפסיכומטרי, כך שאין סיבה אמיתית לתת ללחץ לשבש לכם את הלמידה. תרגלו מחומרי לימוד מדויקים ככל הניתן, פתרו בחינות סימולציה לצד בחינות אמת משנים קודמות ויותר מכל – הכירו את הבחינה.
חזור למעלה