נשמח לעזור גם לך להצליח!

מבחני מחוננים לכיתות ב' או ג'

איך מזהים ילד מחונן

איך מזהים ילד מחונן

מחוננות מוגדרת כמנת משכל גבוהה במידה ניכרת מהממוצע. מחוננות יכולה להתבטא בתחום מסוים או בתחום אינטלקטואלי נרחב.

מחוננות אמנם נחשבת ליכולת מולדת, אך על מנת להביא אותה לידי ביטוי יש להוסיף על הבסיס המולד שורה של מיומנויות רגשיות, לימודיות וחברתיות הנרכשות מתוך חשיפה לגורמים חיצוניים, דוגמת, הכנה למבחני מחוננים. מיומנויות אלו כוללות תפיסה מהירה, סקרנות, יצירתיות, חקר הסביבה החיצונית, התמדה ודבקות במטרה, התמודדות עם  מצבי לחץ ועוד.
הגעת למקום הנכון!
מבחני מחוננים - כיתה ב'
הכנה מושלמת לשלב א'+ב'
מבחן לאיתור מחוננים

מבחן לאיתור מחוננים

האגף למחוננים ולמצטיינים במשרד החינוך מפעיל תכניות מיוחדות לטיפוח תלמידים מחוננים ומצטיינים, ועורך מדי שנה מבחנים לאיתור מחוננים בבתי הספר השונים. המבחן לאיתור מחוננים רלוונטי עבור תלמידים בכיתות ב', ג' ו-ד', ומחולק לשני שלבים. השלב הראשון כולל מבחן סינון ראשוני ובהתאם למידת ההצלחה בו, נקבע המעבר לשלב ב'.
ספר הכנה למבחני מחוננים, מבית ניב רווח, נועד לסייע להכנת התלמידים לשלב ב' של מבחן האיתור. בשלב זה נבדקות מיומנויות קוגניטיביות, אך נסמכים גם על ידע קודם נדרש. זהו מבחן רב ברירה הדורש התמודדות אינטלקטואלית בלחץ זמן, ומורכב מחלקים מילוליים, מתמטיים וצורניים.

המחוננים שיאותרו ישתלבו באחת מתוכניות המחוננים שמפעיל משרד החינוך. תכניות אלו מתקיימות במסגרת של יום העשרה שבועי, או במסגרת כיתתית, וכוללות מגוון רחב של נושאים, אשר על פי רוב החשיפה אליהם אינה מתאפשרת ללומדים במסגרות מערכת החינוך הרגילות.
מבחן מחוננים שלב א'

מבחן מחוננים שלב א'

מבחן שלב א' הוא מבחן סינון ראשוני אשר נועד לסנן את התלמידים בעלי היכולת הגבוהה ביותר(כ-15% מהתלמידים בדרך כלל). המבחן בודק בעיקר את כישורי הבנת הנקרא של התלמידים ואת יכולתם בתחום המתמטי. למבחן מוקצה יום ייעודי והוא נערך בבתי הספר השייכים לחינוך הממלכתי בסמוך לתחילת שנת הלימודים, בין החודשים ספטמבר - אוקטובר. מועד הבחינה המדויק מפורסם בתחילת שנת הלימודים על ידי משרד החינוך, ונדרשת הסכמה של ההורים על מנת להיבחן. ברוב אזורי הארץ קיימות תכניות ההעשרה למחוננים החל מכיתה ג'. באזורים אלו נבחנים תלמידי כיתה ב'. באזורים בהם תכניות ההעשרה מתחילות מכיתה ד', נבחנים התלמידים בכיתה ג'. מבחן הסינון הראשוני מתקיים בבית הספר בו לומד התלמיד המתמיין. המבחן נערך על ידי מכון סאלד במגזר היהודי ועל ידי מכון קרני ביתר המגזרים.

מבחן שלב א' בודק יכולת אינטלקטואלית בתחום החשיבה המילולית ובתחום החשיבה הכמותית. היכולת המילולית נמדדת באמצעות קטעי קריאה ושאלות רבות ברירה (אמריקאיות) המתייחסות אליהם. היכולת הכמותית נמדדת באמצעות בעיות מילוליות וסדרות חשבוניות.  בהתאם להישגי התלמידים במבחן הסינון הראשוני, בית הספר מגבש את המלצתו לגבי התלמידים שיוכלו לגשת למבחן שלב ב' בהמשך שנת הלימודים. לשלב ב' של מבחני איתור המחוננים יופנו בעלי הציונים הגבוהים ביותר, שהם כ-15% מקרב התלמידים המתמיינים בשכבה.
מבחן מחוננים שלב ב'

מבחן מחוננים שלב ב'

מבחן זה מיועד לאותם תלמידים שעברו בהצלחה את מבחני שלב א'. מקרב אותם תלמידים ייבחר קומץ תלמידים אשר יזכו לקחת חלק בתכניות לטיפוח מחוננים ומצטיינים של משרד החינוך. המבחן נערך במועדים שונים, בין החודשים ינואר – מרץ. הודעה על תאריך המבחן המדויק תימסר כשבועיים לפני מועד הבחינה. המבחן נערך מחוץ לבתי הספר, בשעות אחר הצהריים, על ידי המכונים האחראים לבדיקתו. המבחן בודק את היכולת הקוגניטיבית הכללית של התלמידים המתמיינים. דרגת הקושי שלו גבוהה מזו של המבחן הראשון ודורשת חשיבה והתמודדות תחת לחץ זמן. עם זאת, ניתן להתכונן לבחינה, ורצוי להתחיל זאת עוד בטרם קבלת הזימון לבחינה.
מבחן שלב ב' כולל שלושה חלקים :
חלק מילולי
חלק חשבוני
חלק צורני

המבחן אורך כשעה וחצי ומורכב משאלות רבות ברירה ("מבחן אמריקאי"). לכל שאלה ישנה תשובה נכונה אחת בלבד. בעת הבחינה הבוחנים מוסרים לתלמידים את ההסברים הנחוצים על אודות מטלות המבחן השונות, וניתנות להם דוגמאות לתרגול טרם המענה על שאלות הבחינה.
תוצאות מבחני שלב ב' מתקבלות לקראת סוף שנת הלימודים באופן ישיר ממכון סאלד או ממכון קרני. בהתבסס על תוצאות אלו, ייבחרו לתכניות משרד החינוך למחוננים הנבחנים בעלי הציונים הגבוהים ביותר.
מנבסט מחוננים

מנבסט מחוננים

מערך מבחן סינון מחוננים מופעל באמצעות מערכת המנבס"ט.

המנבס"ט היא מערכת ניהול בית ספרית באינטרנט המאפשרת ניהול ומעקב שוטף אחר התלמידים והיא פתוחה לשימוש כלל בתי הספר.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
2022 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר