ספרים

נשמח לעזור גם לך להצליח!

ריאיון אישיזומנתי לראיון עבודה - מה לעשות?

זומנתי לראיון עבודה - מה לעשות?

ראיון עבודה הוא תמיד אירוע מלחיץ. במרבית המקרים הוא נעשה במתכונת של "אחד על אחד", כלומר, רק המראיין ואתם, אולם לעתים תידרשו להשיב במקביל לשאלותיהם של מספר מראיינים, וכדאי להיות מוכנים מראש לכל תרחיש אפשרי. במדריך שלפניכם תמצאו טיפים, כללי "עשה ואל תעשה", סיטואציות נפוצות בראיון עבודה ומידע על ההיבטים הרגשיים הנלווים לריאיון האישי. ספר ההכנה אמנם מתמקד במבחני מיון לעבודה, אך העצות שתקראו כאן על אודות ראיון העבודה ניתנות ליישום בכל ראיון אחר, כמו ראיונות למסלולי לימוד שונים או בראיונות לקראת קידום בעבודה.

על חרדה, אכזבה והערכה עצמית
במבחני המיון הפסיכוטכניים, מעוררי חששות ככל שיהיו, מדווחים נבחנים רבים על תחושת שליטה חזקה יותר מזו שהם חשים לנוכח ריאיון אישי. את התכנים המקצועיים שבמבחנים ניתן לרוב לתרגל מראש, לעומת ריאיון אישי, בו לא ניתן לחזות באופן מדויק את השאלות או לחוש מבעוד מועד את הדינמיקה שתהיה ביניכם לבין המראיין. בנוסף, כשאנו נתקלים בשאלות קשות במבחנים, לרוב נייחס את חוסר ההצלחה שלנו לרמת הקושי של המבחן או להכנה שאינה מדויקת דיה. בנוסף לכך, במבחנים כתובים, אנו ניצבים מול דף או מחשב, ובסיטואציות רבות-משתתפים כמו דינמיקות קבוצתיות, אנו חווים את עצמנו כחלק ממשהו גדול יותר, ומתנחמים בעובדה שכולם נמצאים יחד באותו המצב.

לעומת זאת, ראיונות עבודה שלא צלחו מלווים, פעמים רבות, בתחושות קשות יותר. נסו להיזכר בחוויה כזו מעברכם: אתם שבים ומנתחים כל מילה שאמר המראיין, כועסים על עצמכם שהשבתם כך ולא אחרת, ובעיקר – חווים את הקושי כמשהו אישי מאוד, ומייחסים את חוסר ההצלחה לחוסר כישרון או יכולת מצדכם. בריאיון אישי אנו חשים לעתים כי הקרקע נשמטת מתחת רגלינו. מועמדים רבים מדווחים על כך שהרגישו ש"הותקלו" בשאלה שלא ציפו לה ולא ידעו כיצד להשיב, דבר אשר גרר גמגום או תשובה לקונית ומהוססת. מועמדים אלו חשים לרוב כי הם נושאים באחריות הבלעדית לכישלון וערכם העצמי נפגע.

טיפ!
זכרו שההדרכה המובאת כאן עשויה להתאים לסוגים מסויימים של ראיונות ומראיינים, אך לא לכולם. ישנם מראיינים הדוגלים בגישה של ראיון חופשי המתפתח כתלות בנושאי השיחה העולים במהלכו, והצלחה בריאיון תלויה לרוב במידת החיבור שתהיה לכם עם המראיין או המראיינת ובגישתם כלפי התכונות הנדרשות לתפקיד.
עדיין לא רכשת הכנה למבחני מיון?
בחר מה שמתאים לך וצא לדרך... :)
הערכה עצמית

הערכה עצמית

מדוע חלקנו חווים את הכישלון באופן קשה כל כך? מדוע דחיות גורמות לנו לחשוב שהמעסיק לא חיבב אותנו כבני אדם? מדוע אנו מתקשים לקבל את העובדה שלעתים דרישות התפקיד אינן עולות בקנה אחד עם יכולותינו וניסיוננו התעסוקתי, ומתקשים להפריד ביננו, כאנשים פרטיים, בעלי רצונות, משאלות, אהבות ודעות, לדמותנו המקצועית? התופעה, כך מסתמן, קשורה מאוד למידת ההערכה העצמית שלנו. נושא ההערכה העצמית, או כפי שרבים מכנים אותו "ביטחון עצמי" קשור גם למשתנים כמו ילדותנו המוקדמת ומערכות יחסים בחיינו. עם זאת, זהו גורם המתאפיין בגמישות מה, ולכן ניתן להעלותו עם קצת אימון ומחשבות בכיוון הנכון.
 
אנשים בעלי הערכה עצמית גבוהה נוטים לצלוח יותר ראיונות עבודה: הם מכירים בערכם, מצליחים לשווק את עצמם בצורה טובה וייחודית, ואינם חוששים להציב דרישות בהתאם להערכתם את עצמם. יתר על כן, הם נוטים פחות לייסר את עצמם במקרים בהם נכשלו, ויכולתם להתאושש לאחר נפילה כואבת מהירה יותר מזו של אנשים בעלי הערכה עצמית נמוכה יותר. לכן, נסו גם אתם לאמץ דרכים אשר יתרמו להעלאת בטחונכם העצמי: נסו להתמקד בתכונות החיוביות שלכם (אני עובד מסור / אני משתלב בקלות / אני יצירתי / אני נחוש / אני גמיש ועוד) ולהזכיר אותן לעצמכם שוב ושוב. זה אולי יישמע מוזר, אך לעתים אנו יוצרים לעצמנו את המציאות רק מעצם הציפייה לה והאמונה בקיומה. הקפידו להזכיר לעצמכם את התכונות הללו לעתים קרובות, ובפרט בבואכם לצאת לעבר ראיון העבודה. 

טיפ!
אנשים בעלי הערכה עצמית גבוהה נהנים מהרצון של הסובבים אותם בקרבתם.
חשבו על כך – האם לא הייתם רוצים לעבוד לצד אדם נבון, אסטרטיבי, יוזם ובעל יכולות חברתיות גבוהות? היו אתם האדם הזה!

"חצי נחמה"
לפני שנדבר על ההכנה לקראת הריאיון עצמו, כמה מילות עידוד: אתם לא לבד. התחושות המתוארות כאן משותפות להמוני מרואיינים במגוון תחומים ומשרות, נשים וגברים, צעירים ומבוגרים. חשוב לציין כי החששות מפני ראיון עבודה הם לגיטימיים: ראיון עבודה הוא פעמים רבות הגורם שיכריע אם תתקבלו למשרה בה אתם חושקים. מדובר במפגש בינאישי בו אתם נבחנים לא רק על ה"מה" אלא גם על ה"איך". אתם נדרשים להיות מודעים לכל מילה שיוצאת מפיכם ולכל תנועה שלכם, ואם קריאת שורות אלו גורמת גם לדופק שלכם לעלות, הרי שהנקודה הובהרה – כמעט כל מועמד שנכנס לחדר הריאיון שותף לאותן התחושות, כך שלמעשה בבואכם לנסות ולהתקבל למקום עבודה חדש, אינכם מתחרים מול אנשים החסינים בפני פחדים וחרדות, אלא מול אנשים הנמצאים איתכם באותה הסירה.

טיפ!
ללחץ השפעה חיובית על התפקוד שלנו, אך רק כאשר הוא במידה מתונה. לחץ במידה גבוהה מדי פוגם בתפקודנו. ההתרגשות לקראת הריאיון לגיטימית ומדרבנת, אך נסו לא לתת לה לשלוט בכם! מצאו דרכים להירגע ושמרו על קור רוח.
קשר בינאישי עם המראיין

קשר בינאישי עם המראיין

כדאי לדעת שאם הריאיון יתקיים כחלק מיום המיונים, המראיין יהיה פעמים רבות אדם שכבר נתקלתם בו במהלך היום, למשל, בדינמיקה הקבוצתית, כך שכדאי לנסות ליצור קשר טוב עם הבוחנים כבר מתחילת היום. מחקרים מצאו שהקשר הבינאישי בין המראיין למרואיין הוא המנבא הטוב ביותר להצלחת המועמד בראיון. השניות הראשונות ידועות כקריטיות ביצירת הרושם הראשוני, ולכן כדאי להתלבש היטב, ללכת זקוף, ליצור קשר עין נעים וללחוץ יד. לאחר מכן, כדאי להמשיך לנסות לייצר אווירה נעימה של שיתוף פעולה וחברותיות מותאמת לאורך השיחה. המידה בה תתחבבו על המראיין קריטית לסיכוי שלכם לקבל את העבודה שאותה אתם כה רוצים.
 
בנוסף על האמור, הזכירו לעצמכם לאורך כל הראיון כי גם המראיין הוא בן אדם. ניתן וכדאי להתייחס אליו ולהתחשב בו (למשל, להאט את קצב הדיבור אם המראיין כותב במהלך הריאיון).  זכרו שעל המראיין מוטלת משימה לא פשוטה – להכיר אדם אחר תוך פרק זמן קצר. עזרו לו להכיר אתכם – נדבו פרטי מידע ייחודיים ומענייניים, צרו אווירה נעימה של "חקירה משותפת", שוחחו באופן פתוח וזורם, אך לא פתוח או חברי מדי.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
איך להתכונן לריאיון אישי?

איך להתכונן לריאיון אישי?

אנו מאמינים שחלק ניכר מתחושת חוסר השליטה הנלווית לריאיון טמון בעובדה שאיננו יודעים בוודאות על מה נישאל. אנו מעבירים את קורות החיים שלנו, מחפשים באתרי האינטרנט מידע על שאלות נפוצות בראיונות עבודה, אך אף פעם איננו יודעים באמת מה יהיה בריאיון עצמו. זאת ועוד, הררי המידע עלולים להציף אותנו ואף להוליך אותנו שולל. כך למשל, במקרים בהם אתם מחפשים תשובה "נכונה" לשאלה: "מה תכונותיך השליליות"? ומוצאים כי תמיד נכון לבחור ב"פרפקציוניזם", ראוי להטיל ספק בנכונות המידע. האם מתקבל על הדעת שתמצאו תשובה אשר תתאים באופן גורף לכלל המועמדים והתפקידים אליהם הם מתמיינים? האם אינכם סבורים שהמעסיקים כבר עייפו מלשמוע שוב ושוב את אותה התשובה?
 
הכינו "שיעורי בית"
מעסיקים אוהבים מועמדים אשר יודעים לאן מועדות פניהם, כאלה שרוצים לעבוד בחברה מהסיבות הנכונות (מחפשים עבודה לטווח ארוך, מעוניינים להגשים את עצמם, חשים כי ביכולתם לתרום למקום העבודה וכו') ולא כגחמה חולפת. מעבר לכך שידע מקדים עשוי לעזור, כפי שנפרט מיד, הוא משדר למעסיקים שאתם רציניים, מתמידים, משקיעים ומלאי מוטיבציה להשתלב בחברה. לכן, אנו ממליצים לכם לחפש מידע על החברה אליה אתם מעוניינים להתקבל, ואם שם המראיין ידוע לכם מראש – נסו למצוא מידע גם עליו. חפשו מידע על תחומי הפעילות של החברה, על השלוחות השונות, על אפשרויות הקידום וההתפתחות, מצאו את חזון החברה ואת הישגיה לאורך השנים. כל אלה יתנו בידיכם כלים ונושאים לשיחה, בפרט כאשר תישאלו מדוע אתם מעוניינים דווקא בעבודה בחברה הזו. באשר לאדם המראיין אתכם – אנו ממליצים לנסות ולגייס מידע גם על אודותיו. כך למשל, אם המיון נעשה עבור תפקיד מסוים באקדמיה והמראיין הוא חוקר בעל מאמרים רבים, חפשו מידע אשר יאפשר לכם לנהל איתו שיחה קולחת ומקצועית על תחומי המחקר באקדמיה בכלל ועל תחומי המחקר שלו בפרט.

טיפ!
אל תתעצלו להקדיש זמן לחקר מעמיק של החברה והנהלתה. דעו לאן אתם נכנסים וודאו שהמראיין יידע כי בחרתם את המשרה הספציפית הזו באופן מודע ושקול. עם זאת, אל תדקלמו את כל המידע שברשותכם באופן טכני וללא הקשר. מצאו את הדרך הנכונה לשלב את הידע שצברתם בהתאם לנושאי השיחה שעולים בריאיון.

עברו על רשימת השאלות אך התכוננו מנטאלית לתרחישים נוספים
כאמור, אין אנו ממליצים לשנן תשובות הניתנות לכם מראש לאותן שאלות אשר נוטות לחזור על עצמן בראיונות עבודה, אך אין הדבר אומר שאין שאלות אשר נוטות להופיע יותר. ההמלצה שלנו עבורכם היא להתכונן לשאלות שברשימה המצורפת, אך היו מוכנים לתרחיש בו תישאלו שאלות שטרם נשאלתם בעבר, או כאלה שייראו לכם חסרות כל קשר לתפקיד אליו אתם מתמיינים. זכרו כי לעתים האופן בו אתם משיבים לשאלה חשוב לא פחות ממה שאתם אומרים, ועל כך נפרט בהמשך.

טיפ!
לעתים תישאלו על נושאים שלא הייתם מוכנים אליהם. אל תילחצו! חשבו מעט לפני שאתם משיבים, ונסו לענות בצורה ברורה ונעימה.
שאלות נפוצות

שאלות נפוצות

בקובץ המצורף תוכלו למצוא שאלות נפוצות המרבות להישאל בראיונות עבודה. בקובץ תוכלו למצוא עבור כל שאלה עצות מסוג "עשה ואל תעשה" אשר תסייענה לכם להשיב לשאלות בצורה שאנו חושבים שהיא הנכונה והכדאית ביותר.

ראיון עבודה - שאלות נפוצות

טיפים!
קראו את קורות החיים שלכם לפני הריאיון. תתפלאו כמה שאלות ניתן להפיק רק מהתבוננות עליהם!

מראיינים רבים בוחרים לשאול שאלות פתוחות ("ספר לי על התפקיד הקודם שלך"), ולשבץ שאלות נוספות בהתאם לנושאים העולים מתשובתכם. קחו זאת בחשבון בבואכם להתכונן לשאלות מסוג זה, וזכרו כי כל נושא שתעלו עשוי להוות פתח לשאלות נוספות מצד המראיין.

התאימו תמיד את תשובותיכם לתפקיד אליו אתם מתמיינים. אל תלמדו את התשובות בעל פה! היעזרו בהצעות "עשה" שבעמודים הקודמים והתאימו אותן אליכם ולתפקיד.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
כיצד להתלבש לראיון עבודה?

כיצד להתלבש לראיון עבודה?

בוקר הריאיון הגיע. עברתם על השאלות הנפוצות, שיננתם לעצמכם את התכונות החיוביות שלכם, וכעת – להתלבש. בחירת הלבוש עשויה להיראות שולית אך אין לזלזל בחשיבותה. את הבגדים שתלבשו יש לבחור בהתאם לתפקיד אליו אתם מתמיינים. כך למשל, מומלץ שלא להגיע לראיון עבודה עבור תפקיד ניהולי בג'ינס. מאידך, לבוש מהודר מדי עבור תפקיד במסגרתו תלבשו בגדי עבודה או סרבל עלול להיתפס כלא מותאם ומוזר במקצת. כך או כך, הקפידו להתלבש בצורה נעימה וסולידית, רצוי תמיד להגיע עם נעליים סגורות והימנעו מהגעה עם גופיות או בגדים דהויים או קרועים.

טיפ!
רושם ראשוני הוא קריטי ונקבע ב-8 השניות הראשונות לראיון. גם אם תתפקדו מצוין בראיון עצמו, הופעה שעלולה להיתפס כמזלזלת יכולה לפגום בסיכוייכם להתקבל למשרה הנחשקת.
איך להתנהג בריאיון?

איך להתנהג בריאיון?

יצאתם לדרככם ורגע האמת מתקרב. רשימת עצות אחרונות להתנהלות בזמן הריאיון עצמו:
  • שמרו על קשר עין עם הבוחן. היו בטוחים בעצמכם ודברו בצורה רציפה וברורה.
  • נסו לשדר נינוחות. אל תרעידו את הרגל או תקישו עם אצבעותיכם על השולחן בעצבנות. אל תכססו ציפורניים ונסו להימנע מלשחק עם השיער או עם החולצה. שבו בנינוחות בכיסא (אך לא בצורה מרושלת) ושוחחו עם המראיין בצורה רגועה ונינוחה.
  • אל תנסו להצחיק את המראיין. ניתן לשמור על אווירה נעימה ומחויכת, אך הימנעו מניסיונות מאולצים להצחיקו.
  • היו עקביים: שימו לב שאינכם מוסרים פרטי מידע שסותרים זה את זה. הדבר עלול לפגום באמינותכם.
טיפ!
ה"איך" חשוב לא פחות מה"מה". שימו לב לא רק למילים שאתם אומרים אלא גם לאופן בו אתם אומרים אותן. שמרו על קשר עין, על שפת גוף נינוחה, אל תתלהמו ונסו להימנע מדיבור בקול חזק מדי.
2020 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות