נשמח לעזור גם לך להצליח!

מבחן יע"ל

בחינת יע"ל - מידע כללי

בחינת יע"ל - מידע כללי

בחינת יע"ל מיועדת למי שנבחן במבחן הפסיכומטרי בשפה שאינה עברית, ונועדה להעריך את רמת העברית של המועמדים ללימודים אקדמיים. ייתכן וגם אלה אשר לא נבחנו בבחינה הפסיכומטרית יתבקשו להיבחן במבחן יע"ל לצורך סיווג רמת העברית. במקרה כזה עליהם להירשם דרך האתר של המרכז הארצי לבחינות והערכה.

בחינת יע"ל נמשכת כשעה וחצי והיא כוללת שאלות רבות-ברירה כמו גם מטלת כתיבת חיבור. בעמוד זה תוכלו למצוא מידע מקיף אודות בחינת יע"ל: מבנה הבחינה, ציונים בבחינת יע"ל, מועדי הבחינה וסוגי השאלות.
טרם רכשת הכנה למבחן יעל?
בחר מה שמתאים לך וצא לדרך... :)
ממה מורכבת בחינת יע"ל?

ממה מורכבת בחינת יע"ל?

החלק הראשון של מבחן יע"ל מורכב משאלות רבות-ברירה(שאלות "אמריקאיות"), בהן הנבחן צריך לבחור בתשובה הנכונה ביותר מבין ארבע תשובות אפשריות. סוגי השאלות הם השלמת משפטים, הבנת הנקרא וניסוח מחדש. בחלק זה ישנם 2 פרקים, כאשר לכל פרק מוקצבות 20 דקות. 

החלק השני של בחינת יע"ל כולל מטלת כתיבה, במסגרתה תתבקשו לכתוב חיבור. הזמן המוקצב לפרק זה הינו 15 דקות.
ציוני בחינת יע"ל

ציוני בחינת יע"ל

עבור הפרקים הכוללים שאלות אמריקאיות יחושב ציון הגלם בכל פרק מסכום התשובות הנכונות בפרק. לאחר מכן, מתורגם ציון הגלם לציון תקן אחיד הנע בין 50 ל- 150. ציונים אחידים אלה מאפשרים למרכז הארצי לבחינות ולהערכה להשוות בין ציוני נבחנים במועדים ובנוסחים שונים ולוודא שאין פגיעה בציוניו של מי מהנבחנים.

את החיבור בודקים במקביל שני מעריכים שונים, והנבדק מקבל ציון על פי ארבעה פרמטרים: תוכן החיבור, מבנהו, עושרו הלשוני ותקינות הלשון בחיבור. כל אחד מהמעריכים מעניק לו ציון נפרד, וציון החיבור שיקבל הנבדק מהווה את הממוצע של ציוני שני המעריכים. ציון החיבור נע גם הוא בסולם אחיד של 50 עד 150. הציון הכללי במבחן יע"ל נע גם הוא בין 50 ל- 150 והוא מהווה ממוצע משוקלל בו משקלם של פרקי השאלות האמריקאיות הוא 2/3 מהציון, ומשקלו של החיבור הוא 1/3.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
הרשמה לבחינת יע"ל

הרשמה לבחינת יע"ל

רישום לבחינת יע"ל נעשה אונליין באתר המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, או דרך דואר ישראל (יש לפנות למרכז הארצי לצורך קבלת טפסים).

באתר שלנו ישנו מידע מפורט על הליך הרישום למבחן יע"ל כולל מועדי בחינת יע"ל.
סוגי השאלות בבחינת יע"ל

סוגי השאלות בבחינת יע"ל

בפרקים הכוללים שאלות "אמריקאיות" ישנם שלושה סוגי שאלות:
שאלות מסוג השלמת משפטים
שאלות מסוג ניסוח מחדש
שאלות מסוג הבנת הנקרא

שאלות השלמת משפטים
בכל שאלה מסוג זה, מופיע משפט ובו חסרה מילה או חסרות מספר מילים. הנבחן צריך לבחור מתוך ארבע התשובות את זו שמשלימה את המשפט בצורה הטובה ביותר.

שאלות ניסוח מחדש
בכל שאלה מסוג זה, מופיע משפט בשפה העברית. הנבחן צריך לבחור מבין ארבע התשובות את זו שתוכנה הוא הדומה ביותר לתוכן המשפט המקורי שבשאלה.

שאלות מסוג הבנת הנקרא
בשאלות מסוג זה, מופיע קטע בן מספר שורות (10-20), ולאחריו שאלות על הקטע. בכל אחת מהשאלות, הנבחן צריך לבחור את התשובה הטובה ביותר.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
שאלות לדוגמא למבחן יע"ל

שאלות לדוגמא למבחן יע"ל

 
שאלות לדוגמא אשר מופיעות באתר המרכז הארצי לבחינות ולהערכה:

השלמת משפטים – שאלות לדוגמא:

הוראות: בכל אחד מן מהמשפטים הבאים חסרה מילה או יותר. עליכם לבחור מתוך ארבע התשובות המוצעות את התשובה שתשלים את המשפט באופן הטוב ביותר.

1. התפתחות המחקר בחלל _____ על חיי היום-יום שלנו.
1. כובשת
2. משפיעה
3. מזיקה
4. מסייעת

הסבר: המילה החסרה במשפט מצריכה את מילת היחס על. המילה "כובשת", אפשרות (1) מצריכה את מילת היחס את. המילים "מזיקה", אפשרות (3) ומסייעת, אפשרות (4) מצריכות את מילת היחס ל-. רק המילה "משפיעה", אפשרות (2) מצריכה את מילת היחס על, ולכן התשובה הנכונה היא (2).

2. הוא צחק ושר, ______ לא עבר חוויה נוראה כל כך.
1. בעוד ש-
2. אילו
3. עד ש-
4. כאילו

הסבר: אפשרויות (1), (2) ו- (3) אינן מתאימות למשפט מבחינה תחבירית. המילה היחידה המתאימה היא המילה "כאילו" ולכן התשובה הנכונה היא (4).

ניסוחים מחדש – שאלות לדוגמא:

הוראות: בכל שאלה נתון משפט, ואחריו ארבע אפשרויות תשובה. מתוך ארבע התשובות המוצעות, בחרו את התשובה שתוכנה הוא הדומה ביותר למשפט הנתון.

1. ייתכן שנבוא מחר.
1. כדאי שנבוא מחר.
2. אולי נבוא מחר.
3. ברור שנבוא מחר.
4. רצוי שנבוא מחר.

הסבר: משמעות המילה "ייתכן" היא: "אפשר ש-", "אולי", "כנראה". אפשרות (2) היא הקרובה ביותר במשמעותה למשפט שבשאלה, ולכן התשובה הנכונה היא (2).

2. אין לנו פרחים בגינה, אלא עצי פרי.
1. אין לנו פרחים, ואין לנו עצי פרי.
2. יש לנו פרחים, ואין לנו עצי פרי.
3. יש לנו גם פרחים וגם עצי פרי.
4. אין לנו פרחים, יש לנו עצי פרי.

הסבר: משמעות המילה "אלא" היא "אבל" או "רק". פירוש המשפט הוא שבגינה יש רק עצי פרי, ואין בה פרחים. לכן, התשובה הנכונה היא (4).
הכנה למבחן יע"ל

הכנה למבחן יע"ל

אנו מאמינים שהכנה טובה למבחן יע"ל ניתנת להשגה בעזרת הכלים היעילים שלנו, ספר ההכנה למבחן יע"ל ותרגול מבחן יע"ל אונליין. קראו עוד על ערכות ההכנה למבחן יע"ל והתחילו לתרגל!
2021 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר