ספרים

נשמח לעזור גם לך להצליח!

הכנה למבחנים פסיכוטכניים לטיסאיך מתמיינים לקורס טיס?

איך מתמיינים לקורס טיס?

מועמדים לשירות ביטחון אשר עומדים בתנאי הקבלה הראשוניים (בהתאם לנתוני הצו הראשון) יקבלו זימון למבדקים לטיס. ההשתתפות בתהליך המיון הינה חובה עבור מועמדים גברים, ואילו עבור בנות מדובר במסלול התנדבותי, ולכן הן יכולות לוותר על המיון בכל שלב. המיונים לטיס לא חוסמים מיונים לתפקידי מודיעין ובמהלך המיונים לטיס ניתן אף להשתתף בימי סיירות, אך רק מועמדים שלא צלחו את קורס הטיס יוכלו להגיע לגיבושים. מועמדים שויתרו על מיונים לטיס לא יוכלו לבקש להתמיין שוב למסלול בהמשך. 

מועמדים אשר התקבלו לקורס טיס יוכשרו במסגרת 3 מסלולים מקצועיים: טיס, נווט ומכונן. תפקידים אלו דורשים תכונות וכישורים ייחודיים כלוחמים וכקצינים בסביבה אוירית מורכבת. בנוסף, יהנו פרחי הטיס מלימודים אקדמיים לקראת תואר ראשון. מלש"בים שצלחו את כל שלבי המיון לטיס ידרשו לחתום 7 שנות שירות מסיום הקורס. 
מבחנים פסיכוטכניים לטיס

מבחנים פסיכוטכניים לטיס

החלק הראשון של המיונים הינו יום המיון אשר כולל מבחן סימולטור ומבחנים פסיכוטכניים שונים. אורכו של חלק זה הוא בערך שש שעות. עם סיום יום המיונים מקבל המועמד את התשובה הקובעת האם ימשיך לתהליך המיון או לא. מדובר על מבחנים פסיכוטכניים מיוחדים אשר מתקיימים ביחידת המיון של חיל האוויר. 

השלב השני למיונים נחלק גם הוא לשניים ומתקיים אף הוא ביחידת המיון של חיל האוויר. בתחילת היום יעברו המועמדים מבחן סימולטור באורך של כשלוש שעות, ולאחריו ייקבע האם ימשיכו לשלב הבא. אלו שעברו את מבחן הסימולטור, ימשיכו לסדרה של שאלונים אישיים (אשר מתקיימים באותו היום) שאורכם שלוש שעות בערך. לאחר המבחנים יקבלו את התשובה הקובעת האם ימשיכו לשלב הבא.
אילו מבחנים פסיכוטכניים יש במיונים לטיס?

אילו מבחנים פסיכוטכניים יש במיונים לטיס?

המבחנים הפסיכוטכניים המועברים ביום המיונים לטיס משלבים סוגים שונים של מבדקים, אשר מטרתם לעמוד על טיב המועמדים. המבחנים כוללים מבחנים כמותיים, אשר בודקים יכולות מתמטיות ברמות שונות לצד יכולת ניתוח נתונים והסקת מסקנות. כמו כן, מועברים מבחנים צורניים שנועדו לבחון את הראייה המרחבית של המלש"ב, התפיסה החזותית, ההבנה לוגית של רצפים של צורות ועוד. בקבוצת המבחנים הטכניים נדרשים המועמדים להפגין הבנה וידע טכני לצד עקרונות פיזיקליים ומכניים, הבנת תהליכים ותפסיה מרחבית. לעיתים השאלות יצריכו מהמועמד הכרה מוקדמת של נוסחאות בתחומים הטכניים (חשמל, מים, פיזיקה כללית, לחץ וכו'). סוגים נוספים של מבדקים פסיכוטכניים לטיס כוללים מבחנים מילוליים ומבחנים מרחביים שונים.
סימולטור טיסה ומבדקים נוספים

סימולטור טיסה ומבדקים נוספים

לצד מבחנים אלו, מועברים גם סימולטור טיסה, אשר מטרתו לבחון את יכולת המועמד לתפעל מטוס במשך כ- 3 שעות. מדובר על מבחן ארוך ומתיש ולכן בטרם יתחיל המבחן תינתן למועמדים אפשרות להתנסות ולתרגל את הסימולטור ורק לאחר שתרגישו מוכנים, תוכלו להתחיל בתרגיל האמיתי. מועמדים אשר צלחו את שלב הסימולטור יעברו לשלב נוסף ביום המיונים ובמהלך יתקיימו מבחנים שמטרתם לבחון את הראייה המרחבית של המועמד בצורות שונות. אחד המבחנים הוא מבחן אופק, ובו על המועמד להבין מה הנוף שנשקף מתא הטייס במצבים שונים (המראה, נחיתה וכו'). מבחנים נוספים שמועברים במהלך המיונים הם: מבחן דינור, מבחן לוח טיסה וכן מבחן אישיות ממוחשב.
מה בודקים במבחנים הפסיכוטכניים?

מה בודקים במבחנים הפסיכוטכניים?

המבחנים הפסיכוטכניים הם חלק מוקדם בתהליך המיון לטיס, ולכן כדאי לייחס להם חשיבות רבה ולהגיע מוכנים ככל הניתן. המבחנים הפסיכוטכניים בוחנים את מאפייני החשיבה של המועמדים (חשיבה לוגית ואינטליגנציה) לצד יכולת התמדה, צורת עבודה, תעדוף, זריזות לעומת דיוק, יכולת התמודדות עם אתגרים, עמידה בלחץ, מוטיבציה להשקיע ועוד. 

במיונים לקורס טיס שמים דגש על המועמדים האיכותיים ביותר, אשר הציגו את הביצועים המדוייקים והטובים ביותר, והם ורק הם יוכלו להמשיך לשלבים הבאים בדרכם לקורס הטיס הנכסף. שימו לב כי הדגש הוא לא רק על מועמדים בעלי יכולות מנטליות גבוהות, אלא גם על מועמדים אשר יפגינו כישורי אישיות ויכולות חברתיות גבוהות. 

ערכת ההכנה לטיס מבית ניב רווח פסיכומטרי תסייע לכם להגיע מוכנים למבחנים הפסיכוטכניים ותשפר את סיכויי הקבלה שלך למסלול היוקרתי בצה"ל. 
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
2020 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות