נשמח לעזור גם לך להצליח!

עתודה אקדמית בצה"ל - תכנית חבצלות

מהי תכנית חבצלות לעתודה אקדמית?

מהי תכנית חבצלות לעתודה אקדמית?

תכנית "חבצלות" היא תכנית הדגל של חיל המודיעין ואחת מהמסלולים היוקרתיים ביותר בצה"ל. חבצלות היא תכנית מצוינות צבאית-אקדמית, להכשרת קציני מודיעין לתפקידי ליבה באגף המודיעין.

מדי שנה מצטרפים למסלול כ-50 חניכים שנבחרו בקפידה והם בעלי פוטנציאל אינטלקטואלי, כישורי מנהיגות, בסיס ערכי ויכולות לימודיות גבוהות.

צריכים לעשות פסיכומטרי לעתודה?
צפו בסרטון בו ניב מסביר למה כדאי לכם ללמוד איתנו
רק אצל ניב רווח: פסיכומטרי גמיש
אלפי תלמידים מרוצים לא טועים!
תכנית חבצלות - משך השירות

תכנית חבצלות - משך השירות

ההכשרה בתכנית חבצלות אורכת שלוש שנים (שירות חובה) ומתקיימת באוניברסיטת חיפה. לאחר סיום ההכשרה, בוגרי התכנית משרתים שש שנים בשירות קבע באגף המודיעין.

התכנית מקנה לבוגריה הכרה מקיפה ומעמיקה עם מקצועות המודיעין על יחידותיו השונות, הכשרה פיקודית-מנהיגותית והכשרות צבאיות שונות, ביניהן טירונות קרבית (03) וקורס קצינים. זאת, בשילוב עם לימודי תואר ראשון דו-חוגי המקנה כלים אנליטיים במקצועות ריאליים והומניים אשר מעשירים את עולם הידע ומפתחים יכולות חשיבה בקרב חניכי התכנית.

שירות הקבע של בוגרי חבצלות מאופיין במעבר בין תפקידים ובין מערכי המודיעין השונים תוך מעקב וליווי מצד ראש התכנית, תת-אלוף במילואים. הכשרתם הפיקודית, הערכית, המודיעינית והצבאית הופכת את הבוגרים לקצינים מובילים בחיל, התורמים באופן ייחודי לביטחון המדינה. בוגרי תכנית חבצלות עתידים לשמש כשדרת הפיקוד של אמ״ן ואלו שיובילו את המאמץ המודיעיני במדינת ישראל.
תכנית חבצלות - קהל יעד

תכנית חבצלות - קהל יעד

ההתאמה לתכנית חבצלות נבחנת במספר מישורים. ראשית, על המועמדים להיות סקרנים ובעלי זיקה לאקטואליה ולנושאים העומדים על סדר היום הביטחוני של מדינת ישראל. שנית, הם נדרשים ליכולות לימודיות גבוהות, וכן הם נדרשים להיות תלמידים מצטיינים בתיכון.

בנוסף, על המועמדים לתכנית חבצלות להיות בעלי כישורים חברתיים גבוהים ובעלי יכולת להוביל. זאת, הן בשל אופי ההכשרה של התכנית והן בשל אופי התפקידים שלאחריה, בהם בוגרי התכנית נדרשים לפקד על צוותים תוך עבודה משותפת ואינטנסיבית.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
מיונים לחבצלות

מיונים לחבצלות

בשלב הראשון מאותרים המועמדים בהתאם לנתוני הצו הראשון (קב״א 55, דפ״ר 80 ומעלה) כבעלי פוטנציאל לשרת באגף המודיעין. לאחר מכן נשלח שאלון אינטרנטי למועמד מטעם חיל המודיעין ולאחר מילוי השאלון מתקיים יום מיונים ל"שחקים" ול"תכנית חבצלות", בו נערכים מבחנים לבדיקת יכולות קוגניטיביות במספר תחומים שונים (לוגיקה, אנליזה, שפות, תכנות, ידע כללי).

בשלב הבא נשלחים זימונים לכנס הסברה אשר במהלכו מוצגת תכנית חבצלות ע״י בוגרי וחניכי התכנית. המתאימים יזומנו למבחני דינאמיקה קבוצתית שנועדו לבדוק את יכולת ההתמודדות של המועמד בעבודת צוות, עבודה תחת לחץ, יכולת ניתוח מצבים, הסקת מסקנות ועוד. לאחר המבחנים מוזמנים המועמדים ליום ראיונות המתקיים בהשתתפות נציגים מטעם התכנית ומטעם יחידת האיתור. אלו יבדקו את מידת התאמתם של המועמדים לתכנית ומידת התאמתם לשרת כקצינים בצה"ל. המתאימים יעברו ליום פסיכולוג, במהלכו יעברו מבחנים אישיותיים, ביניהם, ראיון עם פסיכולוג.

נוסף על המיונים הקפדניים, נדרשים המועמדים לעמוד בתנאי הקבלה לאוניברסיטת חיפה, בדגש על ציון פסיכומטרי גבוה מ-650 וכן ממוצע בגרויות גבוה. רק מועמדים שיעברו את כל המיונים והדרישות יזומנו לסיווג ביטחוני שיבחן את מידת התאמתם לשירות באגף המודיעין. אלו שיעברו בהצלחה גם את שלב הסיווג הביטחוני יקבלו אישור סופי על קבלתם לתכנית חבצלות.
תקופת ההכשרה בתוכנית חבצלות

תקופת ההכשרה בתוכנית חבצלות

החניכים מתחילים את הכשרתם בטירונות רובאי 03 (בעלי פרופיל רפואי נמוך יעשו טירונות רובאי 02), ובתום הטירונות מגיעים החניכים למתקן ייעודי של התכנית באוניברסיטת חיפה. הלימודים נערכים במתכונת של תואר דו-חוגי, הכולל חוג בחירה (מדעי המחשב, פילוסופיה, מתמטיקה וכלכלה) וחוג המשלב מדעי המדינה, ההיסטוריה של המזרח התיכון וסוציולוגיה.

בשילוב עם הלימודים, עוברים החניכים הכשרות מודיעיניות מגוונות וייחודיות לתכנית. החניכים לומדים על דיסציפלינות המחקר המודיעיני השונות ועל כלל שיטות האיסוף המודיעיני, ביניהן סיגינט (תקשורתי), ויזינט (חוזי) ויומינט (אנושי). בנוסף, החניכים מסיירים בכלל יחידות אגף המודיעין, עוברים סדרות צבא בהן מכירים את המערכים הרבים והיחידות השונות בצה"ל ומבצעים פרויקטים מודיעיניים ביחידות מחקר שונות בכלל הדרגים.

הכשרת התכנית מתאפיינת בעצמאות המאפשרת לחניך להתפתח ולצמוח בזכות ובכוחות עצמו. החניכים חווים תהליך פיתוח אישי מעמיק המותאם לכל חניך בהתאם ליכולותיו ואישיותו, בדגש על שאיפה למצוינות והקניית בסיס ערכי רחב, תוך ליווי וחניכה צמודה מצד סגל המפקדים (כולם בוגרי התכנית). במהלך ההכשרה החניכים מתנסים בתפקידי ניהול ופיקוד שונים ובנוסף עוברים את קורס הקצינים הצה"לי (במגמת נחשון) בבה"ד 1 כחלק מהכשרתם הפיקודית.
מעבר לכך, החניכים נהנים מתנאי שירות הכוללים מימון לימודים, מחשב נייד ושיעורי עזר במקצועות הנדרשים. זאת, על מנת לאפשר את התמקדותם בהכשרה.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
אפשרויות קידום

אפשרויות קידום

במסגרת שירות הקבע רשאים בוגרי התכנית לצאת ללימודי תואר שני (בהתאם לנהלים המוגדרים בצה"ל). לאחר תום תקופת הקבע הראשונית, עומדות בפני בוגרי התכנית אפשרויות פיתוח רבות, הן בגופי המודיעין והביטחון השונים בצה"ל, והן באזרחות בתפקידי מפתח בגופי הביטחון השונים, בשירות המדינה, במגזר הציבורי והעסקי, במשק ובאקדמיה.

לאור הניסיון הרב שצברו הבוגרים בתפקידים השונים, בפיקוד ובניהול, ולאור הכשרתם האקדמית והיוקרה של תכנית חבצלות, ייהנו הבוגרים מיתרונות רבים בהמשך דרכם אשר ישמשו להם כקרש קפיצה בכל אשר ילכו.

2021 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר