נשמח לעזור גם לך להצליח!

צו ראשון - ראיון אישי

צו ראשון - ראיון התאמה

צו ראשון - ראיון התאמה

צבע התחנה: אדום

ראיון ההתאמה נערך לבנים בלבד, המיועדים לשירות ביטחון, במטרה לבחון את מידת התאמתם של המועמדים לתפקידי הצבא בכלל ולתפקידי לחימה בפרט. ראיון זה הינו ראיון מובנה בחציו, שמועבר על ידי מאבחנת פסיכוטכנית ונמשך בין 20 דקות לשעה, בהתאם לתכנים העולים בו.

הציון בראיון ההתאמה מהווה 33% מציון הקב"א של בנים המועמדים לשירות ביטחון, ועל כן מומלץ להגיע אליו מוכנים, נינוחים ומחויכים.
אל תגיע לא מוכן לצו ראשון!
בחר מה שמתאים לך וצא לדרך... :)
אודות ראיון ההתאמה לקרבי

אודות ראיון ההתאמה לקרבי

ראיון ההתאמה לקרבי הינו שלב אשר כלל הבנים המועמדים לשירות ביטחון מחויבים לעבור כחלק משלבי הצו הראשון בלשכת הגיוס. הריאיון מועבר לכולם, ללא קשר לפרופיל הצבאי של המלש"ב, כך שגם מועמדים בעלי פרופיל נמוך שמיועדים לשירות עורפי מחויבים לעבור אותו.

בנות המועמדות לשירות ביטחון עוברות שלב מקביל לראיון האישי המתקיים לרוב לאחר שלב אימות הנתונים. המלש"ביות עוברות שיחה עם מאבחנת פסיכוטכנית ובמסגרתה המועמדת יכולה לציין באיזה תפקיד היא מעוניינת לשרת, מידת המוטיבציה שלה להתגייס לצבא ועוד. מטרת השיחה היא להכיר את המועמדת, את אופיה ואת אורך חייה. 

במקרים שבהם מוצג קושי כלשהו מצד המלש"בים - המאבחנות הפסיכטוכניות יציינו זאת בתיקו האישי והוא יופנה להמשך טיפול אצל הגורמים הרלוונטים (מש"קית ת"ש, קב"ן ועוד). 

ראיון ההתאמה הינו מדד איכותני המאפשר להכיר את המועמדים, והציון בו חשוב במיוחד, בפרט עבור מועמדים שלא הצליחו במבחנים הפסיכוטכניים.
התנהלות הראיון בצו ראשון

התנהלות הראיון בצו ראשון

ראיון ההתאמה לקרבי הינו ראיון עומק חצי מובנה הנערך על ידי מאבחנת פסיכוטכנית בחדר המיועד לכך. הציון בראיון ההתאמה (המכונה גם צד"כ - ציון דירוג כללי), נע בין 8 ל- 40, כאשר הממוצע עומד על 24. ישנם ציונים קבועים ומובנים בראיון (ה"מה"), אך קיים משקל גדול גם להתרשמותה האישית של המאבחנת מהמועמד היושב מולה (ה"איך"). 

המאבחנות המראיינות את המועמדים מודעות לגילם הצעיר ואינן מצפות למצוא אדם בוגר ומגובש או חייל מושלם, אלא לנסות ולהכירם במטרה להתאים עבורם את התפקיד הצבאי שיהלום את כישוריהם ויכולותיהם בצורה הטובה ביותר. הריאיון נמשך בין 20 דקות לשעה, כתלות בנושאים העולים במהלכו.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
מה ישאלו אותי בראיון האישי?

מה ישאלו אותי בראיון האישי?

ראיון ההתאמה הינו ראיון עומק אשר נועד לאפשר למאבחנת ולצבא להכיר את המועמד. ישנן כ- 30 שאלות כלליות הנוגעות לתחביביו, עולמו האישי של המועמד, ומידת המוטיבציה שלו לשירות צבאי בכלל ולשירות קרבי בפרט, אותן שואפת המאבחנת הפסיכוטכנית לשאול. במסגרת הריאיון יישאל המועמד אודות מצבו, התנהלותו הלימודית ותפקודו במסגרות, יכולותיו החברתיות, מידת מודעותו העצמית, בגרותו, יכולת ההנהגה שלו, יכולות ארגון וסדר ויכולתו להתמודד עם סמכות כדוגמת הורה או מורה. במידה ועולים נושאים מורכבים יותר כדוגמת עבריינות, דיכאון או סמים, יישאל המועמד על נושאים אלה בהרחבה (ולכן הריאיון הוא רק חצי-מובנה – על נושאים מסוימים עשוי המועמד להישאל יותר).

חשוב לציין שגם אם חלק מהשאלות יישמעו לכם שוליות, חסרות חשיבות ואף טיפשיות - יש להקדיש מחשבה ותשומת לב במתן התשובה ובמציאת דוגמאות שונות כתגובה לשאלות המאבחנת, כי כל שאלה יכולה להיות קריטית בהשפעתה על ציונך.
עצות לקראת ראיון ההתאמה

עצות לקראת ראיון ההתאמה

אל תשקרו: לראיון ההתאמה משקל רב בקביעת הקב"א של המועמד לשירות צבאי וכתוצאה מכך גם במיונו לתפקידים השונים, ועל כן יש להקפיד להיות כנים ולענות בצורה שתאפשר למאבחנת להכירו. פגיעה באמינות המועמד תשפיע לרעה על האופן בו תתרשם ממנו המאבחנת ועל כן גם על מידת התאמתו להגיע לתפקידים מובחרים.

אל תגיעו עם תשובות מוכנות מראש: המאבחנות מעוניינות להכירכם, ואינן רוצות לראות רובוט המדקלם תשובות שלמד מבעוד מועד. המאבחנות מזהות תשובות מוכנות מראש והדבר פוגע בהתרשמותן מכם.

אל תשיבו שאינכם יודעים: כאשר תישאלו על צמתים משמעותיים בחייכם אל תשיבו תשובות לקוניות או שאינכם יודעים את התשובה, שכן המאבחנות ימשיכו לשאול בנושא. אם נושא מסוים קשה עבורכם, הרגישו חופשי לומר למאבחנת כי קשה לכם לשוחח על הנושא, ושתפו אותה בלבטיכם, אולם אל תתעלמו משאלותיה בתקווה שתיעלמנה. אל תהססו לקחת מספר רגעים לפני שאתם משיבים.

שדרו מוטיבציה: כאמור, לראיון ההתאמה משקל מכובד בקביעת ציון הקב"א שלכם, ועל כן כדאי לשדר מוטיבציה לשירות צבאי. תפקיד שמתאים לכם יכול להפוך את השירות הצבאי לחוויה מעצבת, מקדמת, מעשירה ובונה. אם יש לכם כיוון כללי לתפקיד אותו תרצו למלא בצבא, תוכלו להיות ממוקדים יותר ביכולות ובכישורים שאתם מציגים בפני המראיינת והדבר גם יקל עליכם להקרין מוטיבציה.

שתפו את המראיין בתפקיד המעניין אתכם: הריאיון האישי הוא המקום בו תוכלו להביע בפני הצבא את רצונכם לאייש תפקיד מסוים. על כן, אם אתם יודעים מראש מה התפקיד שמעניין אתכם – אמרו זאת בצורה ברורה.

היו פתוחים: זכרו שהיכרותכם עם המשמעות האמתית של התפקידים היא דלה, ואינכם בהכרח מודעים לכלל האפשרויות העומדות בפניכם. היו פתוחים לאפשרויות אחרות. אל תחליטו, ובטח אל תגידו שאתם "מתגייסים רק לגולני".

הקרינו רצינות, בגרות, ביטחון ומוטיבציה: מצופה מכם לתרום לצבא מיכולותיכם וכישוריכם בכל תפקיד שאליו יבחרו לשבץ אתכם. אם אתם מעדיפים תפקיד מסוים – דברו על העדפה זו, אך הביעו פתיחות לאפשרויות נוספות.

שפת גוף רגועה: שמרו על נינוחות וחיוך והקפידו ליצור קשר עין עם המאבחנת. חרדה ופחד הם דברים מאוד מובנים בראיונות מהסוג הזה, ועל כן אל תנסו להסתיר את התרגשותכם. דעו כי השאיפה היא לראות מגמת שינוי לאורך הריאיון, כך שככל שהריאיון מתקדם – תרגישו נינוחים ותיפתחו יותר. אל תסתכלו על השעון ונסו להיות עצמכם ולהתנהג בטבעיות ככל שניתן.

אל תזלזלו בשאלות: בראיון תישאלו לעתים שאלות שלא תמיד ייראו לכם רלוונטיות. עם זאת, הקפידו לא להקל ראש באף אחת מהשאלות – השקיעו במתן דוגמאות ועשו מאמץ לחשוב על תשובות טובות ומרשימות. הדבר חשוב לאין שיעור!
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
חשוב לדעת

חשוב לדעת

המראיינת אינה זו שקובעת לאיזה תפקיד או חיל תגיעו, אין לה סמכות לעשות כן. היא מסכמת את רשמיה מהריאיון ומעבירה אותם לתיק האישי להמשך תהליך המיון.

בנוסף, נתונים חיצוניים כמו מצב כלכלי או סיטואציות משפחתיות כאלה ואחרות (הורים גרושים למשל), אינם משפיעים על הערכת הריאיון. אמרו את האמת.
ראיון התאמה קרבי לבנות

ראיון התאמה קרבי לבנות

בנות אשר מעוניינות בשירות קרבי תוכלנה לגשת לראיון ההתאמה לקרבי (רה"ל). המידע הנאסף במסגרת ראיון זה מוסיף מידע דרכו ניתן לסנן בנות. מלש"ביות אשר הצהירו כי הן מעוניינות להתנדב לשירות קרבי או לשירות צבאי כטייסת יזומנו ל"יום מיון לוחמות", במהלכו תקבלנה הסבר על החילות הקרביים הפתוחים בפניהן, ייפגשו עם לוחמות אותן תוכלנה לשאול שאלות באשר לתפקידים השונים, ולבסוף תעבורנה ראיון התאמה ללחימה, אשר דומה מאוד באופיו לראיון שעוברים המלש"בים. במהלך ראיון זה גם תישאלנה המלש"ביות באופן ממוקד יותר על העדפותיהן באשר לאופי התפקיד והשירות בו הן מעוניינות, דבר אשר ישפיע על שיבוצן.

חשוב לציין שריאיון זה נערך לאחר שנקבעה הקב"א של המועמדת, כך שהתכנים העולים בראיון אינם משפיעים על הקב"א. בנות שלא מופנות לראיון אישי תקבלנה שאלון העדפות במקומו. מטרת השאלון דומה למטרת הריאיון האישי – להכיר את יכולותיכן ורצונותיכן. התייחסו ברצינות ובתשומת לב לשאלון זה.
מבחנים פסיכוטכניים

מבחנים פסיכוטכניים

רוצים לראות דוגמאות לשאלות ולהגיע מוכנים לצו הראשון? היכנסו לעמוד שיעורי צו ראשון ותוכלו להנות מהסברים ושאלות לדוגמה בחינם!
2020 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר