נשמח לעזור גם לך להצליח!

צו ראשון - ראיון אישי

צו ראשון - ראיון אישי

צו ראשון - ראיון אישי

צבע התחנה: אדום

הראיון האישי נערך לכל הנערים והנערות שמיועדים לשירות ביטחון ומטרתו לבחון את מידת התאמתם של לתפקידים השונים, להכיר אותם וללמוד על אישיותם. בעבר הראיון נקרא "ראיון התאמה ללוחמה" והוא היה מיועד רק לבנים (ולבנות שהביעו נכונות לשרת בתפקידי לוחמה). כיום הראיון האישי נערך לכל הבנים ולכל הבנות שמיועדות לשירות צבאי ללא יוצא מן הכלל. הראיון נערך על ידי מאבחנת פסיכוטכנית ונמשך בין 20 דקות לשעה, בהתאם לתכנים שעולים בו. הציון בראיון האישי עשוי להשפיע על הקב''א שלכם וכן על שיבוצכם בתפקידים כאלה או אחרים ולכן מומלץ להגיע אליו מוכנים, נינוחים ומחויכים.
אודות הראיון האישי

אודות הראיון האישי

ראיון אישי הוא שלב אשר כלל המועמדים לשירות ביטחון מחויבים לעבור כחלק משלבי הצו הראשון בלשכת הגיוס. הריאיון מועבר לכולם, ללא קשר לפרופיל הרפואי כך שגם מועמדות ומועמדים בעלי פרופיל נמוך שמיועדים לשירות עורפי מחויבים לעבור אותו. זהו מדד איכותני שמאפשר לצה''ל להכיר את המועמדים. והציון שניתן בראיון הוא חשוב במיוחד, בפרט עבור מועמדים שלא הצליחו לקבל ציון גבוה במבחנים הפסיכוטכניים.

הראיון נערך עם מאבחנת פסיכוטכנית ובמסגרתו המועמדים יכולים לציין באיזה תפקיד הם מעוניינים לשרת, מהי מידת המוטיבציה שלהם להתגייס לצבא ועוד. מטרת השיחה היא להכיר את המועמדים לעומק, ללמוד על אופיים ועל אורח חייהם. במקרים שבהם מוצג קושי כלשהו מצד המלש"בים המאבחנות הפסיכטוכניות יציינו זאת בתיקם האישי והם יופנו להמשך טיפול אצל הגורמים הרלוונטים (מש"קית ת"ש, קב"ן ועוד). 

מה ישאלו אותי בראיון האישי?

מה ישאלו אותי בראיון האישי?

ראיון אישי הינו ראיון עומק חצי מובנה אשר נועד לאפשר למאבחנת ולצבא להכיר את המועמד. לרוב יישאלו שאלות כלליות הנוגעות לתחביביו, עולמו האישי של המועמד, ומידת המוטיבציה שלו לשירות צבאי בכלל ולשירות קרבי בפרט. שאלות אחרות יעסקו בהתנהלותו הלימודית ותפקודו במסגרות, יכולותיו החברתיות, מידת מודעותו העצמית, בגרותו, יכולת ההנהגה שלו, יכולות ארגון וסדר ויכולתו להתמודד עם סמכות כדוגמת הורה או מורה. במידה ועולים נושאים מורכבים יותר כדוגמת עבריינות, דיכאון או סמים, יישאל המועמד על נושאים אלה בהרחבה (ולכן הריאיון הוא רק חצי-מובנה – על נושאים מסוימים עשוי המועמד להישאל יותר).

חשוב לציין שגם אם חלק מהשאלות יישמעו לכם שוליות, חסרות חשיבות ואף טיפשיות - יש להקדיש מחשבה ותשומת לב במתן התשובה ובמציאת דוגמאות שונות כתגובה לשאלות המאבחנת כי כל שאלה יכולה להיות קריטית בהשפעתה על ציונך.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
עצות לקראת הראיון האישי

עצות לקראת הראיון האישי

אל תשקרו: לראיון אישי משקל רב בקביעת הקב"א של המועמד לשירות צבאי וכתוצאה מכך גם בשיבוצו בתפקידים השונים, ועל כן יש להקפיד להיות כנים ולענות בצורה שתאפשר למאבחנת להכירו. פגיעה באמינות המועמד תשפיע לרעה על האופן בו תתרשם ממנו המאבחנת ועל כן גם על מידת התאמתו להגיע לתפקידים מובחרים.

אל תגיעו עם תשובות מוכנות מראש: המאבחנות מעוניינות להכירכם ואינן רוצות לראות רובוט המדקלם תשובות שלמד מבעוד מועד. המאבחנות מזהות תשובות מוכנות מראש והדבר פוגע בהתרשמותן מכם.

אל תשיבו שאינכם יודעים: כאשר תישאלו על צמתים משמעותיים בחייכם אל תשיבו תשובות לקוניות ואל תגידו שאינכם יודעים את התשובה, שכן המאבחנות ימשיכו לשאול בנושא. אם נושא מסוים קשה עבורכם הרגישו חופשי לומר למאבחנת כי קשה לכם לשוחח על הנושא ושתפו אותה בלבטיכם, אולם אל תתעלמו משאלותיה בתקווה שתיעלמנה. נוסף על כך, אל תהססו לקחת מספר רגעים לפני שאתם משיבים.

שדרו מוטיבציה: כאמור, לראיון ההתאמה משקל רב בקביעת ציון הקב"א שלכם, ועל כן כדאי לשדר מוטיבציה לשירות צבאי. תפקיד שמתאים לכם יכול להפוך את השירות הצבאי לחוויה מעצבת, מקדמת, מעשירה ובונה. אם יש לכם כיוון כללי לתפקיד אותו תרצו למלא בצבא, תוכלו להיות ממוקדים יותר ביכולות ובכישורים שאתם מציגים בפני המראיינת והדבר גם יקל עליכם להקרין מוטיבציה.

שתפו את המראיין בתפקיד המעניין אתכם: הריאיון האישי הוא המקום בו תוכלו להביע בפני הצבא את רצונכם לאייש תפקיד מסוים. על כן, אם אתם יודעים מראש מה התפקיד שמעניין אתכם – אמרו זאת בצורה ברורה.

היו פתוחים: זכרו שהיכרותכם עם המשמעות האמתית של התפקידים היא דלה, ואינכם בהכרח מודעים לכלל האפשרויות העומדות בפניכם. היו פתוחים לאפשרויות אחרות. אל תחליטו ובטח אל תגידו שאתם "מתגייסים רק לגולני".

הקרינו רצינות, בגרות, ביטחון ומוטיבציה: מצופה מכם לתרום לצבא מיכולותיכם וכישוריכם בכל תפקיד שאליו יבחרו לשבץ אתכם. אם אתם מעדיפים תפקיד מסוים – דברו על העדפה זו, אך הביעו פתיחות לאפשרויות נוספות.

שפת גוף רגועה: שמרו על נינוחות וחיוך והקפידו ליצור קשר עין עם המאבחנת. חרדה ופחד הם דברים מאוד מובנים בראיונות מהסוג הזה, ועל כן אל תנסו להסתיר את התרגשותכם. דעו כי השאיפה היא לראות מגמת שינוי לאורך הריאיון, כך שככל שהריאיון מתקדם – תרגישו נינוחים ותיפתחו יותר. אל תסתכלו על השעון ונסו להיות עצמכם ולהתנהג בטבעיות ככל שניתן.

אל תזלזלו בשאלות: בראיון תישאלו לעתים שאלות שלא תמיד ייראו לכם רלוונטיות. עם זאת, הקפידו לא להקל ראש באף אחת מהשאלות. השקיעו במתן דוגמאות ועשו מאמץ לחשוב על תשובות טובות ומרשימות. הדבר חשוב לאין שיעור!
חשוב לדעת

חשוב לדעת

המראיינת אינה זו שקובעת לאיזה תפקיד או חיל תגיעו, אין לה סמכות לעשות כן. היא מסכמת את רשמיה מהריאיון ומעבירה אותם לתיק האישי להמשך תהליך המיון.

בנוסף, נתונים חיצוניים כמו מצב כלכלי או סיטואציות משפחתיות כאלה ואחרות (הורים גרושים למשל), אינם משפיעים על הערכת הריאיון. אמרו את האמת.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
מבחנים פסיכוטכניים

מבחנים פסיכוטכניים

רוצים לראות דוגמאות לשאלות ולהגיע מוכנים לצו הראשון? היכנסו לעמוד שיעורי צו ראשון ותוכלו להנות מהסברים ושאלות לדוגמה בחינם!
2022 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר