ספרים

נשמח לעזור גם לך להצליח!

מבחנים פסיכוטכנייםמבחנים פסיכוטכניים

מבחנים פסיכוטכניים

צבע התחנה: ירוק

אחד השלבים המשמעותיים ביותר בצו הראשון הינו המבחנים הפסיכוטכניים אשר יקבעו בסופו של דבר את ציון הדפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשון) של המועמד לשירות ביטחון. המבחנים הפסיכוטכניים כוללים חמישה סוגי מבחנים: מבחן אינטליגנציה, מבחן אנלוגיות מילוליות, מבחן כמותי, מבחן אנלוגיות צורניות (מטריצות) ומבחן הבנת הנקרא.

כל מבחן מקבל משקל שווה בחישוב ציון הדפ"ר, המשפיע בסופו של דבר על ציון הקב"א של המועמד. המבחנים הפסיכוטכניים של הצו הראשון מספקים לצה"ל מידע על כישורי החשיבה הטכניים, הצורניים, הכמותיים והמילוליים של המלש"ב.
אל תגיע לא מוכן לצו ראשון!
בחר מה שמתאים לך וצא לדרך... :)
הנחיות כלליות

הנחיות כלליות

המבחנים הפסיכוטכניים הינם מבחנים רבי-ברירה ("אמריקאיים") ממוחשבים הנמשכים כשעתיים ועשר דקות, כאשר על צג המחשב ישנו ציר זמן אשר יורה על קצב ההתקדמות שלכם בבחינה ועל הזמן שנותר. כדאי לדעת כי המחשב אינו מתריע על סיום הבחינה ועל כן עליכם לשים לב לציר הזמן. לרשותכם יעמדו דף טיוטה ועיפרון, וחל איסור על שימוש בדפי נוסחאות או במחשבון. בנוסף, תתבקשו לנתק את הסוללה ממכשירכם הסלולארי. כל אחד מהמבחנים כולל בין 20 ל-30 שאלות, כאשר בעת פתרון המבחנים תוכלו לחזור קדימה ואחורה בתוך אותו המבחן עד לסיום הזמן המוקצב לו. לא ניתן לחזור לפרקים קודמים.

סדר המבחנים השונים הינו רנדומאלי, כאשר בתחילת כל מבחן יינתן הסבר ולאחריו דוגמא, עליהם ניתן לחזור ללא הגבלת זמן (הזמן המוקצב לכל פרק מחושב מתחילת השאלה הראשונה בלבד). הרמה בכל בחינה הינה אחידה, ללא עלייה ברמת הקושי. לא ניתן לקחת הפסקה או לצאת מהחדר במהלך המבחנים, אולם ניתן לנוח בין המבחנים השונים. אם אינכם בטוחים מה התשובה הנכונה, נחשו. אין אפשרות להשאיר תשובה ריקה ולא מופחתות נקודות עבור תשובות שגויות. ניתן להיבחן במבחנים הפסיכוטכניים בשש שפות שונות: עברית, אנגלית, ערבית, רוסית, צרפתית וספרדית. בשפות אלו ניתן להיבחן רק במידה ותימצאו זכאים לכך על פי הקריטריונים שקובע צה"ל.
סוגי מבחנים פסיכוטכניים

סוגי מבחנים פסיכוטכניים

קיימים חמישה סוגי מבחנים, כאשר לכל מבחן משקל זהה בקביעת הקב"א של הנבחן:

מבחן הוראות:

מבחן זה נחשב למבחן המסובך והקשה ביותר מבין המבחנים הפסיכוטכניים. הוא כולל בתוכו שאלות רבות המצריכות מילוי מדויק של הוראות, זריזות, הבנת הנקרא ותשומת לב לפרטים. במבחן זה יתבקש הנבחן לספור מילים/אותיות, תוך הישענות על סדר ה-א"ב אשר יופיע תמיד בתחתית העמוד (לדוגמא – "אם במילה השנייה במשפט יש מספר אותיות זוגי, הכפל את מספר האותיות שבה ב-3, אך אם מספר האותיות במילה אינו זוגי, חלק ב-2 והוסף 4").
מבחן זה כולל כ- 20-25 שאלות ונמשך כ- 25-30 דקות.

מבחן אנלוגיות מילוליות:

מבחן זה, בדומה לבחינה הפסיכומטרית, כולל שאלות מסוג אנלוגיות מילוליות, אולם ברמה נמוכה יותר מזו המופיעה בפסיכומטרי. במבחן זה יתבקש הנבחן לבחור מתוך ארבע אפשרויות את הזוג שמקיים בתוכו את אותו היחס כפי שמקיים הזוג הניתן בשאלה (לדוגמא: מכונית: נהג, מטוס: טייס).
מבחן זה כולל כ- 30 שאלות ונמשך כ- 25 דקות.

מבחן חשיבה כמותית:

מבחן זה כולל שאלות מתמטיות, שאלות אחוזים, בעיות מילוליות, שאלות הסתברות, שאלות המצריכות פתרון משוואה עם נעלם אחד, תרגילי חשבון ועוד. הרמה המתמטית הנדרשת עבור מבחן זה מקבילה לזו הנלמדת בכיתות ח'-ט'. סוגי השאלות השונים מעורבבים בתוך המבחן, והניקוד שניתן לכל שאלה זהה.
מבחן זה כולל כ- 20-25 שאלות ונמשך כ- 25-30 דקות.

מבחן אנלוגיות צורניות:

מבחן זה נשען על מבחן המטריצות של רייבן וכולל אנלוגיות צורניות הבוחנות תפיסה חזותית והסקת מסקנות באופן שאינו מילולי. הנבחן יתבקש להשלים את הצורה החסרה בתוך סדרה של צורות על פי חוקיות שהוצגה בפניו, מתוך ארבעה מסיחים אפשריים.
מבחן זה כולל כ- 30 שאלות ונמשך כ- 25 דקות.

מבחן הבנת הנקרא:

במבחן זה מספר קטעי קריאה קצרים (פסקה עד שתי פסקאות) העוסקים לרוב בנושאים צבאיים, ולאחריהם שאלות קצרות (כ- 15 שאלות בסך הכל). יש לציין כי הציון במבחן זה אינו נחשב לחלק מהדפ"ר הכללי, אולם יש להתייחס אליו במלוא הרצינות שכן הציון במבחן זה משפיע על סימול העברית של המועמד ובהתאם לכך עשוי להשפיע על שיבוצו לתפקידים מובחרים.
מבחן זה כולל כ-15 שאלות ונמשך כ-20-30 דקות (כתלות במספר הקטעים והשאלות).
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
חשוב לדעת!

חשוב לדעת!

חשוב לדעת - אם אינכם מרגישים טוב או שאתם עייפים, דווחו על כך למאבחנות הפסיכוטכניות ובקשו לדחות את המבחנים. במקרה כזה תוכלו להיבחן ביום אחר. דעו כי לא ניתן לחייב אתכם להיבחן אם אינכם חשים בטוב. כמו כן, במידה ותרגישו לחוצים מדי מכדי להיבחן במבחנים הפסיכוטכניים ברגע נתון, תוכלו לבקש לשנות את סדר התחנות בצו הראשון. עם זאת, דעו כי אם בחרתם להגיע ללשכת הגיוס, גם אם אינכם חשים בטוב, ככל הנראה תחויבו לבצע את כל יתר השלבים.

הקפידו להביא עמכם בגדים חמים (החדרים ממוזגים) ולגשת לשירותים לפני הכניסה לחדר הבחינות. למבחנים הפסיכוטכניים יש השפעה ישירה ומשמעותית על שירותכם הצבאי, ולכן מומלץ לעשות אותם כשאתם בשיאכם. לא ניתן להיבחן שנית במבחנים הפסיכוטכניים אשר קובעים את ציון הדפ"ר שלכם.
אבחונים והקלות

אבחונים והקלות

כ-40% מהמועמדים לשירות ביטחון בישראל מגישים אבחונים דידקטיים, המקנים להם הקלות כגון תוספת זמן (המחושבת אוטומטית במחשב), הפסקות בין המבחנים השונים, מבחן ידני (לסובלים מלקויות ראייה), שימוש במחשבון (למאובחנים עם דיסקלקוליה) או פטור מחלקים מסוימים במבחן (לדוגמא, מבחן צורני ומתמטי בלבד לסובלים מלקויות שפתיות או מדיסלקציה קשה), כתלות בסוג האבחון שברשותם. כדאי לדעת שאבחונים אלו לא יפגעו בכם בשום צורה, ועל כן אם יש ברשותכם אבחונים דידקטיים רשמיים – הגישו אותם ללשכת הגיוס מבעוד מועד.

רוצים לדעת עוד על הקלות במבחנים הפסיכוטכניים? המשיכו לעמוד אבחונים והקלות במבחנים הפסיכוטכניים
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
זימון למבחנים חוזרים

זימון למבחנים חוזרים

בכל מצב בו המלש"ב מאמין שהציון שקיבל אינו תואם את יכולותיו – הוא רשאי להגיש ערעור. עם זאת, יש לציין כי רק אחוז קטן מאוכלוסיית הנבחנים מקבל אפשרות להיבחן שוב, וזאת רק אם ישנן סיבות מוצדקות ביותר לדבר.

אם ברצונכם לערער על הציונים שקיבלתם במבחנים הפסיכוטכניים, יש לשלוח מכתב מנומק ומפורט המסביר את שאירע ולתאר בו באופן ברור מה בעיניכם היה לא-הוגן ופגע בציונכם. לערעור ניתן לצרף כל אבחון קיים (כפי שמוסבר מיד), המלצה מגורם מחנך וגיליון ציונים אחרון. את הערעור יש לשלוח לפקס 03-7388880.
שיעורים פסיכוטכניים לדוגמא

שיעורים פסיכוטכניים לדוגמא

רוצים לראות דוגמאות לשאלות ולהגיע מוכנים לצו הראשון? היכנסו לעמוד שיעורי צו ראשון ותוכלו להנות מהסברים ושאלות לדוגמא בחינם!
2020 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות