נשמח לעזור גם לך להצליח!

צו ראשון - מבחנים פסיכוטכניים - הוראות

שאלות הוראות בצו ראשון

שאלות הוראות בצו ראשון

מבחן ההוראות במבחנים הפסיכוטכניים מורכב משאלות שעל מנת להשיב עליהן נכונה נדרשים בעיקר ריכוז, דיוק ועמידה בזמנים. המבחן כולל 20-25 שאלות ונמשך 25-30 דקות. מיקומו של מבחן ההוראות בתוך המבחנים הפסיכוטכניים אינו קבוע, והוא עשוי להופיע בתחילת המבחנים או בסופם.

איך נראית שאלת הוראות?
מה האות החמש עשרה במשפט זה? 
(א)  ש' (ב)  ב' (ג)  ה' (ד)  ט'
אילו שאלות מופיעות במבחני ההוראות?
השאלות המופיעות במבחן הזה כוללות הוראה אחת או יותר, אשר עשויות להיות מילוליות או כמותיות. כך למשל, הוראות מילוליות תעסוקנה בסדר אותיות הא"ב, במספר אותיות המופיעות במילה או במשפט, במשמעותן או בהיעדר-משמעותן של מילים, במילים מתחרזות ועוד. בשאלות העוסקות בסדר אותיות הא"ב תופיע רשימת האותיות בתחתית השאלה. הוראות כמותיות תעסוקנה בחישובים מתמטיים פשוטים, בהשוואת ערכם של מספרים, במספרים זוגיים ואי-זוגיים ועוד. לעתים שאלה עשויה לערב את שני סוגי ההוראות: "אם המילה השנייה במשפט מורכבת ממספר זוגי של אותיות – הכפל את מספר האותיות ב- 3". אותיות הא"ב תופענה תמיד מתחת לשאלות הדורשות הישענות על סדרן ומיקומן.

בתרגול הנוכחי התרגילים מסודרים במקבצים, כאשר רמת הקושי בתוך כל מקבץ עולה מן הקל אל הקשה.  


שאלה לדוגמא

שאלה לדוגמא

אם המילה השנייה במשפט זה מורכבת ממספר אותיות רב יותר מאשר במילה "ציפורן" בחרו במספר הקטן ביותר מבין המספרים המוצעים, אחרת, בחרו באות השלישית במילה הרביעית במשפט.

(א) 2
(ב) ש
(ג) 4
(ד) פ

פתרון:
שימו לב שההוראה הסופית בשאלה היא לבחור במספר הקטן ביותר או באות השלישית במילה הרביעית, בהתאם לתנאי המתקיים בתחילת השאלה. בהתאם לכך, ניתן לפסול את מסיח מספר 3 – המספר 4, שכן הוא בכל מקרה לא המספר הקטן ביותר. כעת, נבחן את ההוראה: המילה השנייה המשפט היא המילה "המילה", והיא מורכבת מ-5 אותיות. נשווה את מספר האותיות למספר האותיות במילה "ציפורן", המורכבת מ- 6 אותיות. מאחר שהמילה השנייה אינה מורכבת ממספר אותיות רב יותר מאשר המילה "ציפורן", נבחר באות השלישית של המילה הרביעית במשפט: "במשפט" – האות ש'.
התשובה הנכונה היא (ב).
טיפים להצלחה בשאלות ההוראות

טיפים להצלחה בשאלות ההוראות

  • השאלות אינן מצריכות חישובים מסובכים או הכרה מעמיקה של מילים וביטויים בעברית, ועיקר הקושי במענה על השאלות מהסוג הזה הוא מגבלת הזמן – כדקה לכל שאלה.

  • כדי להצליח במבחן ההוראות יש לעקוב בדקדקנות אחר ההוראות בכל שאלה. המפתח להצלחה הוא הבנת המוטל עליכם: קראו היטב את כל השאלה והבינו מה אתם נדרשים לעשות – האם עליכם לבחור באות מסוימת או במיקומה בסדר הא"ב? האם עליכם לבחור במספר הקטן ביותר או בתוצאת חלוקתו ב- 2?  

  • עבדו בצורה מסודרת: אם ההוראה מורכבת ממספר חלקים – בצעו כל אחד מהחלקים בהתאם לסדר הופעתם בשאלה. אל תנסו לדלג לסוף ההוראה או לבצע רק חלק ממנה, שכן לעתים המסיחים בשאלה בנויים בדיוק באופן שיטעה אתכם אם תפעלו באופן חלקי או לוקה בחסר.

  • לעתים מעבר מהיר על המסיחים עשוי לסייע לכם: למשל, אם ההוראה מתייחסת ליצירת מילה המתחילה באות הזהה לזו בה מתחילה המילה הרביעית במשפט, תוכלו לאתר את המילה הרביעית ולפסול מסיחים שאינם מתחילים באותה האות.

  • זכרו כי השאלות אמנם מורכבות ומצריכות ריכוז, אך אינן מתחכמות או מטעות: מעקב מדוקדק אחר ההוראה יוביל אתכם לפתרון הנכון. 
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר