נשמח לעזור גם לך להצליח!

סימול עברית צו ראשון

מה זה סימול עברית?

מה זה סימול עברית?

סימול עברית הוא רכיב חיצוני לקב"א ומקביל לה. למרות שסימול העברית אינו חלק מהקב"א של המלש"ב, יש להתייחס אליו במלוא הרצינות, שכן בעלי סימול עברית נמוך לא יוכלו להתקבל לתפקידים נחשקים כדוגמת שירות בחיל המודיעין, תפקידי עיתונאות, קצונה ועוד.

ציון סימול העברית חשוב עבור כלל המלש"בים, אולם הוא חיוני במיוחד עבור מועמדים שאינם עתידים להתגייס לשירות קרבי.
קביעת סימול עברית

קביעת סימול עברית

ציון סימול עברית הוא מדד המתייחס ליכולת הקריאה, הכתיבה, הבנת הנקרא והעושר הלשוני של המועמד. ציון זה נקבע על סמך מבחן דיבור ומבחן הבנת הנקרא, אשר נערך בשלב המבחנים הפסיכוטכניים. סימול העברית נע בין 5 ל-8, כאשר רוב המלש"בים יקבלו ציון הנע בין 6 ל-8, בפרט ילידי הארץ שלמדו במסגרות דוברות עברית.

סימול העברית של המועמד לשירות ביטחון נקבע בשתי תחנות במהלך הצו הראשון:

(1) שלב אימות הנתונים
(2) שלב המבחנים הפסיכוטכניים.
סימול עברית באימות הנתונים

סימול עברית באימות הנתונים

בסוף שלב אימות הנתונים יעברו המלש"בים חלק ממבחני סימול העברית. בשלב זה תיבחנה רמות העברית של המועמד בדיבור, קריאה וכתיבה, והציונים שיקבל המועמד בשלב זה מהווים 75% מסימול העברית של המועמד. חשוב לדעת – למבדקי סימול העברית בשלב הזה אין הגבלת זמן.

דיבור
תחילה, תיבחן רמת הדיבור של המועמד לשירות ביטחון. בחלק זה יוטל עליכם לדבר על נושא מסוים. הנושאים שיינתנו למועמד יהיו תמיד נושאים כלליים ולא פוליטיים (למשל "האם תעדיף לקרוא ספר או לראות סרט"), כאשר המלש"ב מתבקש לשלב בתשובתו מילים מתוך רשימת מילים כתובה. כאמור, רוב ילידי הארץ אשר למדו במסגרות דוברות עברית יקבלו בשלב זה את הציון המקסימאלי. רמתם של מבחנים אלה היא בסיסית ביותר, וכל שעל המלש"ב לעשות הוא להשתמש במילים הנתונות בצורה נכונה והגיונית. חשוב לדעת כי דעתו האישית של המלש"ב לא תשפיע על הציון או תפגע בו לרעה בשום צורה.

קריאה
לאחר מכן תיבחן רמת הקריאה של המלש"ב. המלש"ב יתבקש לקרוא בקול רם שניים עד שלושה משפטים (כמות המשפטים משתנה ממלש"ב אחד לאחר), הכוללים בתוכם ביטויים הנחשבים לפחות שכיחים בשפה העברית, להסביר את המשפט באופן כללי ולהסביר את פירושן של מילים נבחרות מתוכו. מילים נפוצות אשר נוטות להופיע בחלק זה הן: אוושה, אוזניים ערלות, אצטבה, אשתקד, בעתה, גהר, גילופין, דיבר סרה, הדיר רגליו, היה לו לזרא, הלין, התגודדות, התעמר, טבין ותקילין, טיכס עצה, כיסופים, כסיות, לבלר, למכביר, מדחי אל דחי, מילים כדורבנות, מכורה, מרה שחורה, נבוב, נחשל, ניצים, נרגן, סגפנות, עגורים, עלטה, עקומה, ערירי, פולמוס, פיו ולבו שווים, צוהר, קולמוס, שאון, שאט נפש, שכך, תמימי דעים, תפל ועוד.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
סימול עברית במבחנים

סימול עברית במבחנים

מעבר לרמת הדיבור והקריאה של המלש"ב הנבחנות בשלב אימות הנתונים, תיבחן גם רמת העברית של הנבחן באמצעות קטעי קריאה, שלאחריהם שאלות הבנת הנקרא. פרק הבנת הנקרא מופיע תמיד ראשון בשלב המבחנים הפסיכוטכניים במתכונת של מבחן ממוחשב), ונמשך כ-15 דקות. פרק זה כולל מספר קטעי קריאה קצרים העוסקים, לרוב, בתכנים צבאיים או טכניים. לאחר כל קטע קריאה יופיעו מספר שאלות הבוחנות הבנה של הנכתב בטקסטים.

יש לציין כי למרות שפרק הבנת הנקרא מופיע יחד עם המבחנים הפסיכוטכניים, הציון שיינתן עבורו אינו משוקלל בציון הדפ"ר של המלש"ב, אלא נלקח בחשבון עבור סימול העברית בלבד. קטעי הקריאה והשאלות שלאחריהם מהווים 25% מציון סימול העברית של המועמד, וביחד עם המבדקים משלב אימות הנתונים משמש לאמוד את רמת העברית של המועמד.
ציון סימול עברית בצו ראשון

ציון סימול עברית בצו ראשון

ציון סימול עברית של המועמד הוא שקלול של ציוני רמת הדיבור, רמת הקריאה וציונו במבחן הממוחשב הבוחן מיומנויות של הבנת הנקרא.

כאמור, המבדקים שנערכים בשלב אימות הנתונים (דיבור, קריאה וכתיבה) מהווים 75% מציון סימול העברית של המועמד, וקטעי הבנת הנקרא מהווים 25% מציון זה.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
חשיבות ציון סימול עברית

חשיבות ציון סימול עברית

על אף שהציונים במבדקי סימול העברית אינם נכללים בחישוב הדפ"ר של המלש"ב, אין לזלזל בו או לקחת אותו כמובן מאליו, אלא בדיוק להיפך: מועמדים לשירות ביטחון עם ציון גבוה בסימול העברית מגדילים את סיכויים להתקבל לתפקידים יוקרתיים במהלך שירותם הצבאי.

כך למשל, רק בעלי סימול עברית בציון גבוה יוכלו להתקבל לתפקידים מבוקשים כמו מודיעין, עיתונאות, פיקוד והדרכה, קצונה ועוד, ולכן ציון גבוה בסימול העברית חשוב במיוחד עבור מועמדים לשירות עורפי, תומכי לחימה וכל מי שאינו מתגייס לשירות קרבי.
סימול עברית לעולים חדשים

סימול עברית לעולים חדשים

עולים חדשים אשר יקבלו במבחני סימול העברית ציון נמוך יחסית, יישלחו לטירונות מיוחדת המשלבת קורס בעברית. בשילוב הטירונות המיוחדת, ייערך לחיילים הללו סימול עברית חוזר, וציוניהם יתעדכנו בהתאם.
סימול עברית לדוברי שפה זרה

סימול עברית לדוברי שפה זרה

מלש"בים שאינם דוברי עברית יבצעו את שלב אימות הנתונים, כולל מבחני סימול העברית השונים, כשאר המלש"בים. ציון העברית שלהם בחלק זה ישפיע על קיום או אי-קיום ריאיון אישי כמו גם על אופן קיום המבחנים הפסיכוטכניים.

מלש"בים שמעוניינים בכך יוכלו לבקש להיבחן בספרדית, רוסית וצרפתית.
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר