נשמח לעזור גם לך להצליח!

עוקץ - יחידת הכלבנים

מהי יחידת עוקץ?

מהי יחידת עוקץ?

יחידת עוקץ הידועה הינה יחידת הכלבנים של צה"ל, והיא מהווה יחידה ייעודית של חיל הרגלים והצנחנים במפקדת זרוע היבשה. חיילי היחידה חובשים כומתה אדומה אליה מוצמדת סיכת חי"ר.

במהותה יחידת עוקץ היא יחידה מטכ"לית המפעילה כלבים לביצוע משימות לחימה ייעודיות הקשורות ללוחמה בטרור, חיפוש והצלה וגזרות נוספות. חיילי היחידה לוקחים חלק משמעותי בפעילויות מסווגות ובמבצעים שונים, ומסייעים בסיכול פעולות טרור רבות.

לפרטים נוספים יש לפנות ללשכת הגיוס בטלפון 3529*.
פלוגות היחידה

פלוגות היחידה

יחידת הכלבנים - עוקץ, כוללת שש פלוגות: תקיפה, אמל"ח, מרדפים, חבלה, מעברים וצוותי חילוץ והצלה.

פלוגת תקיפה עוסקת בזיהוי בני אדם בהסתמך על תאי עור מתים והבל פה וכמו כן מבצעת מעצרים ומטפלת באירועי חטיפת בני ערובה ובחיפוש אחר מבוקשים.

פלוגת אמל"ח עוסקת בחיפוש אחרי אמצעי לחימה (אמל"ח) ואיתור מנהרות.

פלוגת החבלה מזהה חומרי נפץ, מטענים ואמל"ח.

פלוגת מרדפים אחראית על גבולות הארץ הדרומיים ופועלת מול מסתננים.

צוותי המעברים פועלים בשיתוף עם חיילות ויחד פועלים לאיתור חומרי נפץ ואמל"ח במעברים ובמחסומים.

צוותי החילוץ וההצלה מאתרים יחד עם הכלבים ניצולים במקומות שונים בארץ ובעולם בהם התרחש אסון.
איך מתקבלים לעוקץ?

איך מתקבלים לעוקץ?

הקבלה ליחידת עוקץ מיועדת לגברים ולנשים כאחד, כאשר השיבוץ ביחידת עוקץ מחייב שיוך לחטיבת כפיר, ורק לאחר הגיוס לחטיבה תינתן האפשרות לצאת לגיבוש ליחידת עוקץ. הגיבוש כולל: מבחן מעשי עם כלב, ביצוע מטלות פיזיות ומעבר ראיון אישי, כאשר יינתן יתרון לבעלי היכרות וקשר טוב עם כלבים. מועמדים שיסיימו בהצלחה את הגיבוש יידרשו לעבור סיווג ביטחוני ורק לאחר מכן יחלו את הטירונות במחלקת עוקץ. מועמדים שלא צלחו את הגיבוש ימשיכו את הכשרתם בחטיבת כפיר. כמו כן, נדרשים המועמדים לעמוד בדרישות הבאות:

פרופיל צבאי 82-97 ללא סעיפים פוסלים

קב"א 52

* התחייבות ל-36 חודשי שירות חובה (מיועד לבנות)
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
מסלול ההכשרה בעוקץ

מסלול ההכשרה בעוקץ

בשלב הראשון מוכשרים החיילים כלוחמי חי"ר, שלב זה כולל: טירונות שאורכה ארבעה חודשים, אימון מתקדם באורך חודשיים וארבעה חודשים של אימון לוחם במתקן אדם. לאחר הטירונות והאימון המתקדם מוסמכים החיילים כרובאים 07 בחטיבת כפיר. אימון הלוחם כולל: ניווטים, לוחמה בשטח בנוי (לש"ב), לוחמה בשטח סבוך, קורס לוחמה בטרור ועוד. 

בשלב השני להכשרה פוגשים החיילים בכלב, וזהו השלב אליו שואף כל לוחם ביחידת עוקץ להגיע. שלב זה כולל הכשרת אילוף בסיסי ובניית מערכת יחסים עם הכלב, הכוללת: חיבור לכלב, משמעת, אילוף ועוד. בשלב זה נקבעת הפלוגה אליה ישובץ ה"נוהג" (כינוי לחייל המפעיל את הכלב).
נשים לוחמות ביחידת עוקץ

נשים לוחמות ביחידת עוקץ

חיילות המבקשות להצטרף ליחידה מתבקשות להתגייס לקרקל, לעבור טירונות ואימון מתקדם עם גדוד קרקל ומשם להמשיך לגיבוש מיוחד לעוקץ המתקיים במתקן אדם. הגיבוש משלב תרגילי חשיבה, סחיבת אלונקות, מבחני עמידה מול קהל, בניית אוהלים, זחילות וראיון אישי.

תוצאות הגיבוש מתקבלות תוך שבועיים, במהלכם שוהות הבנות במתקן קציעות ומשם עוברות לכיתה ייעודית של לוחמות עוקץ. לאחר מכן מתקיים אימון מיוחד ביחידה.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
היסטוריית היחידה

היסטוריית היחידה

יחידת עוקץ הוקמה בשנת 1939 כחלק מארגון ההגנה ונקראה "ארגון נוהגי כלבי כשירות". בשנת 1948 הועברה היחידה לצה"ל ופורקה בשנת 1954. בשנת 1974 הוקמה יחידת כלבנים ללוחמה בטרור על ידי קצין הכלבנות של חיל המודיעין, יוסי לבוק. היחידה הוקמה תחת הענף ללוחמה בטרור במפקדת קצין חי"ר וצנחנים ראשי.

בתחילת דרכה הייתה היחידה סודית ורק מעטים ידעו על קיומה, היא כללה רק 11 חיילים וכלביהם. עם הזמן גדלה היחידה ובשנת 1975 היא קבלה את מספרה הרשמי - 7142. בשנת 1988 קבלה היחידה את שמה - יחידת העוקץ במסגרת מבצע כחול וחום בלבנון.
פעילות יחידת עוקץ

פעילות יחידת עוקץ

לוחמי יחידת עוקץ השתתפו בפעילויות רבות ומשמעותיות, לדוגמא:

בשנת 1980 סייעו לוחמי היחידה בשחרור בני הערובה בפיגוע במשגב עם.

בשנת 1984 פעלו חיילי העוקץ יחד עם הכוחות שהשתתפו בשחרור בני הערובה בפיגוע בקו 300.

במהלך האינתיפאדה השנייה תגברו לוחמי יחידת העוקץ את המחסומים וסייעו באיתור אמל"ח.
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר