נשמח לעזור גם לך להצליח!

לוחם חילוץ והצלה 669

מהי יחידת 669?

מהי יחידת 669?

לוחם ביחידת חילוץ והצלה 669 הינו תפקיד התנדבותי בחיל האוויר אשר מטרתו העיקרית הינה לחלץ טייסים שנטשו את מטוסם בשטחי אויב, וכן לחלץ ולפנות כוחות לוחמים ופצועים בעתות מצוקה. היחידה כפופה למפקדת כוחות אוויר מיוחדים (מכא"ם) בחיל האוויר, ובסיס האם של היחידה הוא תל נוף. לוחמי היחידה מכונים "חתולים" וזאת בשל סמל היחידה אותו מייצג חתול בעל עיניים ירוקות.
 
היחידה עוסקת בחילוץ והצלת חיילים ואזרחים במתארים מורכבים הן בשגרה והן בעתות חירום. לוחמי 669 מגישים עזרה ראשונה ומחלצים משטח אויב בכל תוואי שטח ובכל תנאי. היחידה פועלת בחוליות קטנות ומיומנות, לרבות אנשי רפואה ולוחמי חילוץ, ולעיתים אף תיתכן פעולת יחיד שעליו מוטלת כל אחריות החילוץ וההצלה.

לפרטים נוספים יש לפנות ללשכת הגיוס בטלפון 3529*.
התאמה לתפקיד חילוץ והצלה

התאמה לתפקיד חילוץ והצלה

לוחמי החילוץ וההצלה עוסקים בפעולות המצילות חיים ברמת היום-יום ולכן נדרשים להתמודד עם אתגרים קשים ולגלות יוזמה ויכולת לאלתר.

כמו כן, מצופה מלוחם 669 להפגין שליטה עצמית, יכולת פיזית וטכנית, קור רוח, גמישות מחשבתית והתמודדות עם מצבים מסובכים ומורכבים. 
מיונים ל- 699

מיונים ל- 699

כדי להתמיין ליחידת החילוץ וההצלה, נדרשים המועמדים לעבור בהצלחה יום שדה למטכ"ל. ניתן להגיש מועמדות לתפקיד רק לאחר השלמת הליך צו ראשון. מועמדים מתאימים שיאותרו ליחידת 669 יקבלו זימון לגיבוש מטכ"ל המתקיים פעמיים בשנה בחודשים מרץ-אפריל ובאוקטובר-נובמבר. לאחר הגיבוש יכולים המועמדים להתאים למספר יחידות מובחרות, כאשר לכל יחידה הליך גיוס אחד של מועמדים בדצמבר וגיוס נוסף באוגוסט לחובשים ביחידת שלדג.

לאחר מכן מתקבלות תשובות לאיתור ליחידה ומועמדים מתאימים יקבלו זימון ליום בריכה, בדיקות רפואיות וסיווג בטחוני. לא ניתן לעבור בדיקות רפואיות לפני שעוברים את יום הבריכה. תהליך המיון מתקיים באופן אישי ולכן אין מסגרת זמן קבועה לסך תהליך המיון ליחידת 669.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
הכשרת לוחמי חילוץ והצלה

הכשרת לוחמי חילוץ והצלה

לאחר שהמועמדים עברו את המיונים ואותרו לתפקיד לוחם 669 נשלח אליהם תאריך גיוס. עם גיוסם מתחילים החיילים טירונות חי"ר וקורס חובשים קרביים. לאחר מכן מתקיימת הכשרה מתקדמת כלוחמי קרקע והכשרה ייעודית בתחומים שונים, כגון: צלילה, לוחמה, צניחה, ניווט, טיפוס וגלישה, קשר, עבודה עם מסוקים ועוד.

היקף ההכשרה הינו 18 חודשים ביחידה, כאשר הלוחמים נדרשים להתחייב על שירות קבע של שנה וארבעה חודשים. השירות מתקיים ביחידה 669 בבסיס חיל האוויר, כאשר קיימת אפשרות להשתבץ גם בתפקיד תומכי לחימה.
הקמת היחידה

הקמת היחידה

היחידה הוקמה כיחידה מבצעית בסוף שנת 1974 בעקבות ועדת חקירה לחקר תאונת טיסה קטלנית שגבתה את חייו של טייס אשר טבע בעת טיסת אימונים מעל הים. הועדה המליצה על הקמת גוף שיתמחה בחילוץ אנשי אוויר שנטשו את מטוסם ושיעסוק בפעולות מילוט והישרדות ובפיתוח תורות ואמצעי לחימה ייעודיים.

בתחילת דרכה מנתה היחידה כשניים עשר לוחמים בלבד. בעקבות מלחמת יום הכיפורים החלה הקמתה של יחידת חילוץ ומילוט 669 כיחידה מיוחדת של חיל האוויר. שם היחידה נבחר להיות 669 כיוון שזהו מספר היחידה הפנוי הקרוב ביותר למספר היחידה של סיירת מטכ"ל (269).
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
תחומי האחריות של היחידה

תחומי האחריות של היחידה

לאורך השנים הורחבו תחומי האחריות של היחידה וצורפו אליה יחידת הפינוי בהיטס ירפ"א 386 ושם היחידה הוחלף ל"יחידת חילוץ ופינוי בהיטס 669". בשנת 2004 קיבלה על עצמה היחידה את האחריות לאתר נעדרים ובשנת 2006 שוב שונה שמה לשם – "יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס". היחידה קיבלה שני צל"שים (ציונים לשבח): האחד - צל"ש אלוף למפקד חיל האוויר על פעילות היחידה במלחמת לבנון השנייה, והשני – צל"ש מפקד אוגדה שהוענק למפקד בסיס תל נוף על פועלם במבצע צוק איתן.
 
ביחידה מספר אגפים אשר מהווים את עיקר הפעילות של היחידה: גף חילוץ, גף פינוי הכולל צוות עזר אוויר במערך הרפואה, גף רפואי, גף טכני, גף איתור נעדרים ובית ספר להכשרת לוחמים ואימון אנשי צוות אוויר. במהלך שנות קיומה השתתפה יחידת 669 במבצעים שונים, תוך שיתוף פעולה עם יחידות מובחרות נוספות, כדוגמת: שלדג ושייטת 13. בין פעולותיה של יחידת החילוץ 669 נמנות: חילוץ גופתה של קרן טנדלר, מכונאית מוטסת מצוות מטוס יסעור שהופל בעומק לבנון, פעילות במלחמת לבנון השנייה וכן פעילות אזרחית שוטפת לחילוץ, איתור, הטסה ופינוי של אזרחים וחיילים משדה קרב, מהים ומהאוויר.
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר