לקבלת מידע על הספרים, השאירו פרטים כאן:

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה נועד להעביר מבחנים למבקשים להתקבל למוסדות לימוד אקדמיים כדי להעריך את סיכויי ההצלחה בלימודים האקדמיים. המרכז הארצי לבחינות ולהערכה הוקם ב־1981 בעקבות החלטת ועד ראשי האוניברסיטאות בישראל, והוא מאחד מעריכים מקצועיים רבים במטרה לשפר את בחינות הכניסה לאוניברסיטאות, למכללות ולמוסדות הלימוד השונים בארץ. המרכז הארצי לבחינות ולהערכה רשום כעמותה ללא כוונת רווח שחברות בה האוניברסיטאות בישראל: האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת תל־אביב, הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל, מדרשת פיינברג של מכון וייצמן למדע, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בן־גוריון בנגב ואוניברסיטת בר־אילן. המרכז הארצי לבחינות ולהערכה שם לעצמו למטרה למיין ביעילות את המועמדים למוסדות הלימוד, לפתח כלים למיון ולהערכה, לערוך מחקרים לצורך שיפור כלי ההערכה והמיון, לקדם את תחום הבחינות ועוד.

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה בונה את תכניתן של בחינות כניסה רבות לאוניברסיטאות, למכללות ולמוסדות הלימוד בארץ וביניהן בחינות בעבור מערכת החינוך בישראל, בחינות ידע והערכת כישורים מיוחדים ויכולות לא־קוגניטיביות. בבחינות אלה נבחנים כ־80 אלף מועמדים מדי שנה בשנה. כמו כן, אחראי המרכז הארצי לבחינות ולהערכה על בנייתה וניסוחה של אחת הבחינות החשובות ביותר לצורך הקבלה למוסדות הלימודים היא הבחינה הפסיכומטרית. מטרת הבחינה הפסיכומטרית היא להעריך את יכולותיהם של המועמדים ללמוד במוסד לימודים אקדמי ולמיין אותם לתחומי הלימוד השונים בהתאם לכישוריהם. הפסיכומטרי מועבר לרוב בשפה העברית (אך כולל גם חלק הבוחן את ידע המועמד בשפה האנגלית). יחד עם זאת, מועמדים ששפת העברית אינה שפת האם שלהם יוכלו להיבחן בשפות אחרות – אנגלית, רוסית, ערבית, צרפתית ועוד.

יצירת קשר עם המרכז הארצי לבחינות ולהערכה
המרכז הארצי לבחינות ולהערכה ישמח לענות על כל שאלה בנושא הבחינה הפסיכומטרית ובחינות קבלה אחרות למוסדות הלימודים השונים. ניתן ליצור איתם קשר בטלפון שמספרו 6759555–02 או לבקר באתר האינטרנט .www.nite.org.il המרכז הארצי לבחינות ולהערכה מספק את כל המידע שעל הנבחן לדעת על הפסיכומטרי: מועד הבחינה, שעת הבחינה, ציוני הבחינה, הליכי ההרשמה, פרטי שיבוץ לפי אזור מגורים עלות הבחינה, החומר לבחינה, דוגמאות לשאלות ופתרונן, הנחיות והמלצות לפני הבחינה ועוד.

מחקרים ופרויקטים של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה
המרכז הארצי לבחינות ולהערכה מקיים מחקרים ופרויקטים שונים. אחד המחקרים הבולטים הוא קרן המחקר מאל"ו שהוקמה כדי לקדם נושאים שונים. הקרן תומכת בנושאים המקדמים את השימושים, הידע, ההבנה והפיתוח של מבחנים וכלי הערכה פסיכומטריים, אבחוניים, ייעוציים, פסיכולוגיים. היא נועדה גם לקדם נושאים כמו ידע במבחנים, מתודולוגיה וכלים סטטיסטיים ופסיכומטריים בתחום החינוך, כלים בתחום לקויות למידה, ייעוץ והשמה, סיכונים בתחום המדידה, סוגיות חישוביות במדידה ובהערכה, מתודולוגיות במדידה ובהערכה, סוגיות משפטיות ואתיות בכלי המדידה וההערכה ועוד.

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה מנהל גם פרויקט בתחום השפה העברית. פרויקט השפה העברית התחיל ב־2000 ומטרתו לפתח כלים ממוחשבים לניתוח ולהערכה של טקסטים בעברית. לפרויקט כלים מרכזיים רבים. אחד הכלים הוא מילון מורפולוגי שהוא הבסיס לניתוח טקסטים. המילון כולל את צורות הכתיב והנטייה של המילים בעברית, שורשים ועוד. כלי נוסף הוא מנתח מורפולוגי ממוחשב המפיק את כל הפירושים המורפולוגיים (בניין, גוף, מין, מספר, זמן וכו') עבור טקסט נתון. כמו כן, המרכז הארצי לבחינות ולהערכה זוקף לזכותו מיזמים מיוחדים: בחינות ממוחשבות שנועדו במיוחד לבעלי לקויות למידה, תערוכת מבחנים ומדידה לציבור הרחב מטעם מוזיאון המדע על שם בלומנפילד בירושלים, העברת בחינות באינטרנט, האגודה הישראלית לפסיכומטריקה המקדמת מחקר מקצועי בהערכה והמדידה בארץ ועוד. 
לקבלת מידע על הספרים, השאירו פרטים כאן: