נשמח לעזור גם לך להצליח!

מבנה המבחן הפסיכומטרי

מבחן פסיכומטרי - כיצד הוא בנוי?

מבחן פסיכומטרי - כיצד הוא בנוי?המבחן הפסיכומטרי מורכב מ-9 פרקים, וכולל מטלת כתיבה בת חצי שעה, ולאחריה 8 פרקים בני עשרים דקות כל אחד הכוללים שאלות ברירה (שאלות אמריקאיות). זכרו שאסור לעבור בין הפרקים עצמאית! מותר וצריך לעבור לפרק הבא רק כאשר הבוחנים ביקשו לעשות זאת. סך הכל הבחינה הפסיכומטרית נמשכת 190 דקות – שלוש שעות ועשר דקות ללא הפסקות. כדי להתמודד עם העובדה שאין הפסקות בבחינה עצמה מומלץ ללמוד במשך לפחות שלוש שעות ברציפות במהלך תקופת הלמידה, וכך החוויה של ישיבה מרובה בריכוז הופכת טבעית.

כל פרק מפרקי הבחינה עוסק באחד משלושה תחומים: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית או אנגלית, אולם סדר הפרקים אינו קבוע, ובכל בחינה ייתכן סדר אחר, בין השאר בכדי למנוע אפשרות העתקה בין הנבחנים.

בתוך כל תחום בבחינה (כמותי, מילולי ואנגלית) מופיעות כמה סוגי שאלות, כולן בפורמט של שאלות "אמריקאיות" – רבות ברירה. שאלות מאותו הסוג יופיעו לרוב יחד בסדר קושי עולה, למעט בחלק הבנת הנקרא בעברית ובאנגלית, בו השאלות מסודרות לפי סדר ההופעה בקטע. מידע נוסף על סדר הופעת השאלות בפרקים השונים תוכלו למצוא במאמר רמת הבחינה הפסיכומטרית.
check-markלמה ללמוד דווקא אצל ניב רווח?
למה ללמוד דווקא אצל ניב רווח?
ימי לימוד גמישים
שעות לימוד גמישות
אורך הקורס
מתאים גם לחיילים
גם לתלמידי תיכון‎‏
ניב רווח
אתם מחליטים
קורסים אחרים
אחרים מחליטים
פרקי הפיילוט בבחינה הפסיכומטרית

פרקי הפיילוט בבחינה הפסיכומטרית

מתוך כלל פרקי הבחינה הפסיכומטרית (מלבד מטלת הכתיבה), רק שישה פרקים משמשים לקביעת הציון: שני פרקים מכל תחום. שני הפרקים הנוספים מהווים פרקי "פיילוט" (ניסיון), אשר אינם לוקחים חלק בהרכב הציון. בכל נוסח נתון יהיו תמיד שלושה פרקים בשניים מתוך שלושת התחומים (כמותי, מילולי ואנגלית), ושני פרקים בתחום השלישי. במהלך הבחינה עצמה, לא תדעו אילו פרקים שימשו כפרקי פיילוט. למעשה, בכל מועד יופיעו פיילוטים בכל התחומים, אולם הם יהיו שונים מנבחן לנבחן ולא ניתן לדעת באיזה נושא יופיע פיילוט. חשוב לציין, כי בניגוד לשמועות שאולי נחשפתם אליהם, הסיכויים לנחש את פרקי הפיילוט נמוכים למדי. סביר יותר כי הצלחה בזיהוי פרקי הפיילוט מקורה בניחוש מוצלח ואין דרך אמתית לנחש מה הם פרקי הפיילוט. אל תהמרו על ציון הפסיכומטרי שלכם. אם תחליטו לוותר מראש על פרק משום שהוא נראה לכם שונה, וזה אינו פרק פיילוט, תאבדו נקודות רבות מציונכם. בנוסף, יש לזכור שפרקי הפיילוט הם חיוניים משום שהם מונעים עיוותים בציון העלולים להיגרם בשל הבדלים בין מועדים, ומבטיחים שהשאלות תהיינה טובות והוגנות.
מטרת פרקי הפיילוט בפסיכומטרי

מטרת פרקי הפיילוט בפסיכומטרי

לפרקי הפיילוט שתי מטרות מרכזיות: ראשית, הם נועדו לאפשר השוואה בין נבחני מועדים שונים, באופן שוטף. דבר זה נחוץ על מנת להשוות את סולם הציונים בין מועדים שונים. לעתים עשוי להופיע בבחינה הפסיכומטרית פרק שהופיע בעבר בבחינה קודמת. השוואה זו נחוצה כדי למנוע מצב בו ציונכם יושפע מהבדלי רמות בין המועדים בשל רמת הקושי של השאלות כמו גם מהבדלים ברמות בין הנבחנים אשר ניגשו לאותו המועד. שנית, פרקי הפיילוט נועדו להבטיח את איכותן של השאלות, כך שיכולת המיון שלהם תהיה אמיתית ומדויקת ככל הניתן. לפני ששאלה מופיעה בפרק המשמש לקביעת הציון, עליה לעבור מבחנים שונים המבטיחים את איכותה, כלומר מבטיחים שהיא הוגנת ושיש ביכולתה להבחין בין נבחנים שיכולתם גבוהה לנבחנים שיכולתם נמוכה יותר. בחלק מפרקי הפיילוט תופענה שאלות שנמצאות בשלב בדיקת האיכות, ושאלות שתעבורנה בהצלחה את בדיקות המרכז הארצי עשויות להופיע בעתיד בפרקים "אמיתיים" שישמשו לקביעת הציון.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
אפשרויות למבנה המבחן הפסיכומטרי

אפשרויות למבנה המבחן הפסיכומטרי

כל נוסח של המבחן הפסיכומטרי יכול לכלול את אחד מהמבנים הבאים:
א- שלושה פרקי כמותי, שלושה פרקי מילולי, שני פרקי אנגלית. (פיילוטים בכמותי ובמילולי).
ב- שלושה פרקי כמותי, שני פרקי מילולי, שלושה פרקי אנגלית. (פיילוטים בכמותי ובאנגלית).
ג- שני פרקי כמותי, שלושה פרקי מילולי, שלושה פרקי אנגלית. (פיילוטים במילולי ובאנגלית).

סדר הופעת הפרקים כאמור, אינו ידוע ואינו קבוע, והוא שונה מנבחן לנבחן. אם אתם חוששים מהפרקים הכמותיים, בהחלט קיים תרחיש בו שלושה פרקים מפרקי המבחן יהיו כמותיים. אם אנגלית היא עקב האכילס שלכם, היערכו למצב בו תקבלו דווקא שלושה פרקי אנגלית. העצה שלנו עבורכם היא לקוות טוב ולהיערך לרע. כך לא תיתפסו לא מוכנים ואולי אף תופתעו לטובה.
היכולות הנמדדות במבחן הפסיכומטרי

היכולות הנמדדות במבחן הפסיכומטרי

פרקי החשיבה המילולית בודקים עושר לשוני, כישורים לוגיים,  כישורי הבנה והסקה, יכולת לקרוא, לנתח ולהבין קטעי קריאה מורכבים, יכולת לחשוב בבהירות ובצורה מסודרת, ויכולת לעבוד במהירות ובשיטתיות. נבחנים שעברית אינה שפת האם שלהם יוכלו לגשת לבחינה הפסיכומטרית בשפות אחרות.

פרקי האנגלית בוחנים את מידת השליטה בשפה האנגלית: היקף אוצר המילים והיכולת לקרוא ולהבין קטעים ברמה אקדמית. יש לציין כי אין הקבלה בין רמת האנגלית הנלמדת בתיכון לזו שמופיעה בפסיכומטרי וכי פרקי האנגלית משפיעים לא רק על ציון הפסיכומטרי, אלא גם על מספר קורסי האנגלית שתחויבו לקחת באקדמיה. פרקי החשיבה הכמותית בוחנים את היכולת להשתמש במספרים ובמונחים מתמטיים כמו נעלמים כדי לפתור בעיות כמותיות מסוגים שונים, יכולת לנתח נתונים המוצגים בצורות שונות, כגון טבלאות וגרפים מסוגים שונים. בניגוד לדעה הרווחת, אין כל צורך ביכולות חישוב יוצאות מגדר הרגיל. הבחינה היא על סוג החשיבה, ולא על מהירות החישוב או היכולת לחשב חישובים מורכבים, אלו פשוט אינם קיימים בבחינה הפסיכומטרית, המוגבלת לחומר של 3 יחידות לימוד במתמטיקה, בכיתה י"א.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
מותר לנחש בפסיכומטרי?

מותר לנחש בפסיכומטרי?

גיליון התשובות של המבחן הפסיכומטרי נסרק ע"י מחשב, ואין כל התחשבות בדרך שבה פתרתם את השאלה (פתרון מלא או חלקי), כלומר, גם במקרים בהם ניחשתם, כל עוד ניחשתם בצורה נכונה, עדיין תזכו באותן נקודות בהן זכה גם מי שפתר את השאלה מתחילתה ועד סופה. לכן, אל תשאירו אף תשובה ריקה, ונחשו ניחוש מושכל ככל הניתן.
תלמידים ממליצים על ניב רווח פסיכומטרי
איתמר יקיר - ציון פסיכומטרי 785
785
איתמר יקיר
נועה בוימל - ציון פסיכומטרי 719
719
נועה בוימל
איתי ברקוביץ - ציון פסיכומטרי 769
769
איתי ברקוביץ
שני גריג - ציון פסיכומטרי 714
714
שני גריג
זיו רחמימוב - ציון פסיכומטרי 673
673
זיו רחמימוב
שיר רוזן-צבי - ציון פסיכומטרי 751
751
שיר רוזן-צבי
ליהיא מנחם - ציון פסיכומטרי 735
735
ליהיא מנחם
אתגר פרץ - ציון פסיכומטרי 719
719
אתגר פרץ
שני אמסלם - ציון פסיכומטרי 718
718
שני אמסלם
גדעון חורש - ציון פסיכומטרי 660
660
גדעון חורש
לאה גסמן - ציון פסיכומטרי 769
769
לאה גסמן
לרשימת הממליצים המלאה
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר