לקבלת מידע על הספרים, השאירו פרטים כאן:

הרשמה למבחן הפסיכומטרי

הרשמה למבחן הפסיכומטרי
החלטתם לגשת לבחינה הפסיכומטרית? מצוין. השלב הבא הוא לבחור את מועד הבחינה המתאים עבורכם ביותר. בבואכם לבחור את מועד הפסיכומטרי אליו תיגשו, קחו בחשבון את תאריך הרישום האחרון לשנת הלימודים במוסד ובחוג הספציפיים בהם אתם מתעתדים ללמוד ואת התאריך האחרון בו ניתן להגיש את ציוני הפסיכומטרי. בנוסף, יש לקחת בחשבון את פרק הזמן הדרוש לכם להתכונן לבחינה הפסיכומטרית, כאשר לרוב מדובר על תקופה של חודשים בודדים לפני מועד הבחינה. הרישום לבחינה הפסיכומטרית נעשה באמצעות ערכת הרשמה, או לחילופין, באמצעות אתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה בעלות של כ- 500-550 שקלים. במידה ובחרתם להירשם באמצעות ערכת ההרשמה לפסיכומטרי, הקפידו לשלוח את הטופס בדואר רשום, ושמרו את הספח וכן את הקבלה על התשלום.

מועדי בחינות פסיכומטרי קרובות - מועדי פסיכומטרי 2014-2015:

 מועד הבחינה  סיום ההרשמה  שפות הבחינה  אזורי הבחינה
   6,7.10.2014
      (ב', ג')
  י"ב, י"ג תשרי
 27.8.2014                 עברית, ערבית  דרום, י-ם, מרכז, צפון
  19,21.12.2014
      (ו', א')
   כ"ז, כ"ט כסלו
5.11.2014 עברית, ערבית  דרום, י-ם, מרכז, צפון
17.2.2015
(ג')
כ"ח שבט
7.1.2015 עברית, משולב/אנגלית*, רוסית*, צרפתית* דרום, י-ם, מרכז, צפון
1,2.4.2015
(ד'-ה')
י"ב-י"ג ניסן
15.2.2015 עברית*, ערבית* אילת, דרום, ירושלים, מרכז, צפון
2.7.2015
(ה')
ט"ו תמוז
20.5.2015 עברית*, ערבית*, משולב/אנגלית*, רוסית*, צרפתית*, ספרדית* דרום, ירושלים, מרכז, צפון, אצבע הגליל
20,21.9.2015
(א, ב')
ז', ח' תשרי
11.8.2015 עברית, ערבית אילת, דרום, ירושלים, מרכז, צפון
11,13.12.2015
(ו', א')
כ"ט כסלו, א' טבת
1.11.2015 עברית*, ערבית* דרום, ירושלים, מרכז, צפון


* בבחינות ובשפות המסומנות מתקיימת בחינה בתנאים מותאמים בתאריך הבחינה הרגילה או בתוך כמה שבועות אחריו.

שימו לב כי טופסי ההרשמה לכל מועד פסיכומטרי צריכים להגיע למרכז הארצי לבחינות ולהערכה עד התאריך הרשום - כלומר, זכרו כי הדואר מגיע רק כעבור מספר ימים, ותכננו זאת בהתאם. אם טפסיכם יגיעו לאחר סיום ההרשמה, תירשמו אוטומאטית למועד הבא. כמו כן, כפי שיפורט להלן, אנא ודאו במוסדות הלימוד השונים שמועד הבחינה הנבחר תקף להרשמה לחוגים ולשנת הלימודים הרצויים לכם. כמו כן, שימו לב כי מעבר לתאריך סיום ההרשמה לקראת מועד פסיכומטרי מסוים, קיימת אפשרות של הרשמה מאוחרת לבחינה הפסיכומטרית, אם כי הרשמה מאוחרת זאת כרוכה בתוספת תשלום ובשיבוץ גיאוגרפי לבחינה בהתאם לצרכי המרכז הארצי לבחינות ולהערכה והאוניברסיטאות בהן מתקיים המבחן הפסיכומטרי, מבלי להתחשב בהעדפותיכם. לרוב מדובר במוסד לימודים אחד מרוכז בו ישובצו כל המאחרים להירשם.

מועדי המבחן הפסיכומטרי:
המבחן הפסיכומטרי נערך בחמישה מועדים שונים מדי שנה, בדרך כלל בחודשים פברואר, אפריל, יולי, אוקטובר ודצמבר. מועדי הבחינה הפסיכומטרית המדויקים משתנים משנה לשנה, ומידע עדכני על התאריכים בהם ייערך תוכלו למצוא באתר המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. כדאי תמיד לתאם את מועד המבחן הפסיכומטרי עם מועד קורס פסיכומטרי, בהתאם לצרכיכם. כך למשל, אם אתם מתעתדים לגשת לבחינת הפסיכומטרי במועד דצמבר, מומלץ להירשם לקורס בסביבות יולי-אוגוסט, על מנת להצטרף לקורס שייפתח בסביבות חודש ספטמבר.

כמה פעמים ניתן לגשת לפסיכומטרי?
באפשרותכם לגשת למבחן הפסיכומטרי מספר פעמים, ללא כל הגבלה, כאשר הציון הגבוה ביותר שתוציאו, ולא הציון האחרון, הוא שנחשב, כלומר, אם עשיתם מבחן נוסף וקיבלתם ציון נמוך מזה שהוצאתם בפעם הראשונה, הציון הגבוה ייחשב על אף שהוא הציון הישן מבין השניים, כל עוד הציון הקודם שהוצאתם הינו בתוקף. תוקפו של הציון הפסיכומטרי נע בדרך כלל בין 7 שנים ל- 10 שנים, אך כדי להימנע ממצבים לא נעימים, רצוי לבדוק את מדיניות המוסד בו ברצונכם ללמוד.

תקופת צינון בין בחינות:
קיימת "תקופת צינון" בת כארבעה חודשים בין מועד פסיכומטרי אחד לאחר (או במילים אחרות - מועד כן מועד לא) במהלכה לא ניתן לגשת שוב לבחינה, כלומר, במידה וברצונכם לשריין אפשרות לגשת פעמיים לבחינה לקראת שנת הלימודים הקרובה, עליכם לבדוק את מועדי הפסיכומטרי מבעוד מועד, ולתכנן צעדיכם בהתאם. לדוגמא, אם נבחנתם בבחינה של מועד פברואר, תוכלו לגשת שוב רק לאחר ארבעה חודשים, והמועד הקרוב לכך הוא מועד יולי. חלק ממוסדות הלימוד סוגרים את ההרשמה כבר באפריל ואינם מחכים לציונים של מועד יולי, לפיכך, אם ברצונכם להתחיל ללמוד עוד באותה השנה, עבור מוסדות אלו יהיה רלוונטי רק הציון שהוצאתם במועד פברואר.

מי שנבחן בפסיכומטרי מועד דצמבר, יוכל להיבחן שוב במועד אפריל
מי שנבחן בפסיכומטרי מועד פברואר, יוכל להיבחן שוב במועד יולי
מי שנבחן בפסיכומטרי מועד אפריל, יוכל להיבחן שוב במועד אוקטובר
מי שנבחן בפסיכומטרי מועד יולי, יוכל להיבחן שוב במועד דצמבר
מי שנבחן בפסיכומטרי מועד אוקטובר, יוכל להיבחן שוב במועד פברואר

מועמד שייבחן בחינה נוספת בטווח זמן קצר מן המותר לו, בחינתו תיפסל, והוא יורשה להיבחן שוב רק כעבור מרווח הזמן המותר מיום הבחינה שנפסלה. המרכז הארצי לבחינות ולהערכה אינו מאפשר חריגה מנהלים אלה.

מהו מועד הפסיכומטרי האחרון להיבחן בו?
לרוב, עבור האוניברסיטאות, ציוני מועד אפריל הם האחרונים שניתן לשלוח על מנת להתקבל לשנת הלימודים הקרובה, ואולם, ברוב המכללות, ואף בחלק מהחוגים באוניברסיטאות, ניתן להתקבל על סמך ציוני מועד יולי. כפי שאנו ממליצים תמיד, הקפידו לבדוק את מדיניות המוסד בו ברצונכם ללמוד.

מתי להירשם ללימודים אקדמיים?
הקפידו לוודא כי ידועים לכם המועדים בהם נסגרת ההרשמה למוסדות הלימוד עצמם, ללא קשר למועד בו החלטתם להיבחן במבחן הפסיכומטרי. לדוגמא, חלק מהאוניברסיטאות סוגרות את ההרשמה כבר בחודש פברואר, אך עדיין ניתן לשלוח להם את ציוני מועד אפריל. זה נקרא הרשמה על תנאי. אם תחכו עם ההרשמה עד מועד קבלת הציונים, יכול להיות שתפספסו את ההרשמה ללימודים עצמם. לכן, ראוי לשים לב מראש גם לנקודה זו. בחלק מהמוסדות נהוגה גם "הרשמה מאוחרת'" עבור חלק מהחוגים, וכמובן רק עבור חוגים בהם נותר מקום.

סיכום - מועד בחינת פסיכומטרי:
עקב הבדלים בין מוסדות לימוד שונים, הקפידו לערוך את הבירורים הנדרשים מבעוד מועד. שני הפרמטרים שעליכם לבדוק הם:
1. מהו מועד הבחינה האחרון בו מתחשב מוסד הלימודים.
2. מהו מועד ההרשמה למוסד הלימודים עצמו.
לקבלת מידע על הספרים, השאירו פרטים כאן: