ספרים

נשמח לעזור גם לך להצליח!

פסיכומטרי - שאלות נפוצותאיך בנויה הבחינה הפסיכומטרית?

איך בנויה הבחינה הפסיכומטרית?

הבחינה הפסיכומטרית מורכבת ממטלת כתיבה שמוקדשת לה חצי שעה ומשמונה פרקים בני עשרים דקות כל אחד, הכוללים שאלות רב ברירה (שאלות אמריקאיות). משך הבחינה הוא שלוש שעות ועשר דקות ואין הפסקות במהלכה. כל פרק מפרקי הבחינה עוסק באחד משלושה תחומים: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית או אנגלית, אך סדר הפרקים אינו קבוע ובכל בחינה ייתכן סדר אחר, בין השאר בכדי למנוע אפשרות העתקה בין הנבחנים. מתוך שמונת פרקי השאלות, ייחשבו רק שישה לחישוב הציון, ושני הנותרים הם פרקי "פיילוט".

תוכלו למצוא באתר שלנו מידע נוסף על מבנה המבחן הפסיכומטרי.
ניב רווח מציע לימוד עצמי לפסיכומטרי מהבית
איך אפשר לעזור לך?
איך נרשמים לבחינה הפסיכומטרית?

איך נרשמים לבחינה הפסיכומטרית?

ניתן להירשם לבחינה באמצעות אתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה או באמצעות ערכת הרשמה. הרישום לפסיכומטרי דרך אתר המרכז הארצי הוא קל ונוח, כאשר כל שלב בהרשמה לבחינה הפסיכומטרית, וכן לבחינות נוספות, מלווה בהסברים. אם בחרתם להירשם באמצעות ערכת הרשמה לפסיכומטרי, הקפידו לשלוח את הטופס בדואר רשום, ושמרו את הספח וכן את הקבלה על התשלום.

שימו לב, הרשמה לקורס פסיכומטרי אינה פוטרת אתכם מלהירשם לפסיכומטרי דרך המרכז הארצי. ההרשמה לפסיכומטרי והתשלום על הבחינה הם באחריותכם בלבד.
מה הם פרקי הפיילוט?

מה הם פרקי הפיילוט?

מתוך כלל פרקי הבחינה הפסיכומטרית (מלבד מטלת הכתיבה), רק שישה פרקים משמשים לקביעת הציון: שני פרקים מכל תחום. שני הפרקים הנוספים מהווים פרקי "פיילוט" (ניסיון), אשר אינם לוקחים חלק בהרכב הציון. בכל נוסח נתון יהיו תמיד שלושה פרקים בשניים מתוך שלושת התחומים (כמותי, מילולי ואנגלית), ושני פרקים בתחום השלישי. במהלך הבחינה עצמה, לא תדעו אילו פרקים משמשים כפרקי פיילוט. למעשה, בכל מועד יופיעו פרקי פיילוט בכל התחומים, אולם הם יהיו שונים מנבחן לנבחן ולא ניתן לדעת באיזה נושא יופיע פיילוט. חשוב לציין כי בניגוד לשמועות שאולי נחשפתם אליהן, הסיכויים לנחש את פרקי הפיילוט נמוכים למדי. סביר יותר כי הצלחה בזיהוי פרקי הפיילוט מקורה בניחוש מוצלח ואין דרך אמיתית לנחש מה הם פרקי הפיילוט.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
באילו שפות מתקיימת הבחינה הפסיכומטרית?

באילו שפות מתקיימת הבחינה הפסיכומטרית?

הבחינה נערכת במספר שפות: עברית, ערבית, צרפתית, רוסית, ואנגלית (נוסח משולב). בנוסח המשולב כל שאלה מופיעה גם באנגלית וגם בעברית, ומילים נבחרות מתורגמות גם לאמהרית, הולנדית, רוסית, גרמנית, איטלקית, הונגרית, פורטוגלית וספרדית. כל נבחן יכול להירשם למבחן בכל שפה שיבחר, ומומלץ לבחור בשפה שאתם שולטים בה הכי טוב. חשוב לדעת שבחינות שאינן בעברית ובערבית אינן נערכות בכל מועד ובכל אזור, ולכן כדאי לבדוק מתי ואיפה הן מתקיימות באתר המרכז הארצי לבחינת ולהערכה. 

אנשים שנבחנו בשפה שאינה עברית לפעמים מתבקשים לגשת לבחינת יעל, שהיא בחינת ידע בשפה העברית לעולים (ותכלס... רוב הנבחנים בה כלל אינם "עולים", אלא פשוט דוברי שפה אחרת כשפת אם, למשל ערבית).
אילו ציונים אפשר לקבל בפסיכומטרי?

אילו ציונים אפשר לקבל בפסיכומטרי?

הציון בבחינה הפסיכומטרית הוא בין 200 ל-800. חשוב לציין כי הציון אינו קבוע לפי מספר תשובות נכונות, אלא מדובר בציון יחסי ביחס לשאר הנבחנים. החישוב נעשה לפי ההישגים במועד שאליו ניגשתם וגם לפי ההישגים של נבחנים 5 שנים אחורה.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
מתי כדאי להתחיל ללמוד לפסיכומטרי?

מתי כדאי להתחיל ללמוד לפסיכומטרי?

באופן כללי מומלץ להתחיל ללמוד בתקופה שתוכלו לפנות בה זמן ללמידה. אם אתם לפני גיוס, בדיוק אחרי צבא, רוצים להתחיל ללמוד בקרוב או שסתם יש לכם פער של חודשיים וחצי בין תוכניות, כדאי לכם להתחיל ללמוד. אולם, בזכות הפלקסומטרי - תוכנית הלימודים הגמישה שלנו, תוכלו ללמוד גם בתקופות עמוסות יותר ולתכנן את הלמידה בהתאם לאילוצים.
מתי ניתן להיבחן בפסיכומטרי?

מתי ניתן להיבחן בפסיכומטרי?

הבחינה הפסיכומטרית מתקיימת בארבעה מועדים לאורך השנה: באביב, בקיץ, בסתיו ובחורף.
כמה פעמים ניתן להיבחן בפסיכומטרי?

כמה פעמים ניתן להיבחן בפסיכומטרי?

אפשר לגשת לבחינת הפסיכומטרי בכל מועד שתרצו ואין הגבלה על מספר המועדים שאליהם תוכלו לגשת. כמו כן, כיום אפשר גם לגשת לשני מועדים ברצף, מה שלא התאפשר בעבר.
כמה זמן צריך ללמוד לפסיכומטרי?

כמה זמן צריך ללמוד לפסיכומטרי?

זו שאלה שאין עליה תשובה חד משמעית. בקצרה – זה תלוי בכם ובאילוצים שלכם.
בפירוט, כל אחד לומד אחרת ולא כולם יכולים להקדיש את אותה כמות שעות ללמידה ביום. באופן כללי, ההמלצה שלנו היא ללמוד בין שלושה לשלושה וחצי חודשים, אך יש תלמידים שלמדו פחות ימים או יותר ועדיין קיבלו ציונים נפלאים.
בניב רווח אנחנו מודעים לאילוצים השונים של התלמידים שלנו, ולכן בנינו את הפלקסומטרי, שהיא תוכנית לימודים גמישה שמותאמת לצרכים שלכם. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לבחור את מועד הבחינה, לקבוע תאריך התחלת למידה, לבחור ימי חופשה, והמערכת תבנה עבורכם תכנית אישית.
למשל, אם אתם עובדים במשרה מלאה או שאתם קצינים בצבא, תוכלו לבנות תוכנית ארוכה שמותאמת לאילוצים שלכם, כך שתלמדו מעט שעות בכל יום במשך פרק זמן ארוך יותר.
אפשר לשלם על קורס פסיכומטרי בפיקדון צבאי?

אפשר לשלם על קורס פסיכומטרי בפיקדון צבאי?

בהחלט! יש באפשרותכם לרכוש את קורס הפסיכומטרי של ניב רווח בכספי הפיקדון הצבאי. לתשלום בפיקדון ולפרטים נוספים השאירו לנו הודעה או צרו איתנו קשר במספר 1-800-750-760.
באילו עזרים מותר להשתמש בבחינה? באילו אסור?

באילו עזרים מותר להשתמש בבחינה? באילו אסור?

בבחינה אפשר להשתמש בעפרונות רגילים, עפרונות מכניים (עט עפרון), מחק, מחדד וסטופר לא מצפצף. לעומת זאת, אין להכניס לחדר הבחינה טלפון נייד (גם לא לשימוש בתור שעון), סטופר ושעון מצפצפים, שעון עם מכונת חישוב, נגן מוזיקה או כל חפץ אחר שעלול להפריע לשאר הנבחנים. בכל מקרה אין להיעזר בשום חומר עזר: לא מחשבון, לא דפי טיוטה ולא דפי נוסחאות, ולכן אל תביאו אותם עמכם לבחינה.
איך מרכיבים סימולציה בת שמונה פרקים ממבחני המרכז הארצי?

איך מרכיבים סימולציה בת שמונה פרקים ממבחני המרכז הארצי?

מידי מועד המרכז הארצי מפרסם את אחד מנוסחי הבחינה, אך הוא לא מפרסם את פרקי הפיילוט. כלומר, המרכז הארצי מפרסם שישה פרקי אמת, בעוד שהבחינה האמיתית כללה גם שני פרקים נוספים שלא נכללים בחישוב הציון. לכן, כשאתם בונים לעצמכם סימולציה, חשוב להדפיס שני פרקים מבחינה אחרת שידמו את הפיילוט, כך שכל סימולציה תורכב משישה פרקים ממועד מסוים + שני פרקים נוספים ממועד אחר (רצוי בנושאים שונים). את מבחני המרכז הארצי והפתרונות תוכלו למצוא באתר שלנו.
איך מסמנים בבחינה את התשובה הנכונה?

איך מסמנים בבחינה את התשובה הנכונה?

בבחינה תקבלו גיליון תשובות שבו תצטרכו להשחיר את התשובות הנכונות באמצעות עיפרון. את התשובות שלכם בודקים באמצעות סורק אופטי ולכן חשוב להשחיר היטב את התשובה הנכונה. כמו כן, יש להימנע מסימון שתי תשובות, שכן לא תקבלו ניקוד על השאלה כלל. חשוב שתדעו שאין לסמן את התשובות הנכונות בטופס הבחינה בלבד משום שהטפסים האלו נגרסים ולא נבדקים.
האם כדאי לנחש בפסיכומטרי?

האם כדאי לנחש בפסיכומטרי?

כמובן! גיליון התשובות של המבחן הפסיכומטרי נסרק על ידי מחשב, ואין כל התחשבות בדרך שבה פתרתם את השאלה (פתרון מלא או חלקי). כלומר, אם ניחשתם נכונה, תזכו באותן נקודות בהן זכה גם מי שפתר את השאלה מתחילתה ועד סופה. לכן, אל תשאירו אף תשובה ריקה, ונחשו ניחוש מושכל ככל הניתן. חשוב לציין שתשובה לא נכונה לא מורידה נקודות, ככה שאין לכם מה להפסיד.
מה הכוונה בציון רב-תחומי, ציון בדגש מילולי וציון בדגש כמותי?

מה הכוונה בציון רב-תחומי, ציון בדגש מילולי וציון בדגש כמותי?

לכל חלק בבחינה ניתן ציון בטווח 50-150 נקודות והציון הסופי מורכב משקלול כל החלקים. ישנן שלוש דרכים שונות לשקלול הציון הסופי:
ציון רב תחומי: משקל של 40% לחשיבה כמותית, 40% לחשיבה מילולית, 20% לאנגלית.
ציון בדגש כמותי: משקל של 60% לחשיבה כמותית, 20% לחשיבה מילולית, 20% לאנגלית.
ציון בדגש מילולי: משקל של 60% לחשיבה מילולית, 20% לחשיבה כמותית, 20% לאנגלית.

חלוקה זו מאפשרת למוסדות הלימוד לבחור לאילו מהציונים להתייחס בבואם לקבל את המועמדים ללימודים, בהתאם למסלולי הלימודים אליהם הם מגישים מועמדות. יש לציין כי כל פקולטה רשאית לבחור לאיזה ציון להתייחס בבואה למיין את המועמדים.
כיצד ניתן הציון על מטלת הכתיבה?

כיצד ניתן הציון על מטלת הכתיבה?

הציון על מטלת הכתיבה ניתן בשני ממדים: ממד תוכן וממד לשון. הציון בכל ממד נע בין 1 ל-6 וכל חיבור נבדק על ידי שני בודקים שונים.
עניתי על כל השאלות בפרק לפני תום הזמן, אפשר לעבור לפרק הבא?

עניתי על כל השאלות בפרק לפני תום הזמן, אפשר לעבור לפרק הבא?

אסור לעבור בין הפרקים עצמאית! מותר וצריך לעבור לפרק הבא אך ורק כאשר הבוחנים יבקשו מכם לעשות זאת. כמו כן, אין לחזור לפרקים הקודמים לאחר שתם הזמן המוקצב לפרק.
כמה זמן עד שמגיעים הציונים בפסיכומטרי?

כמה זמן עד שמגיעים הציונים בפסיכומטרי?

התשובות נשלחות תוך 45 ימי עסקים לכל היותר ממועד הבחינה, ולעיתים הן ישלחו מוקדם יותר. אם ניגשתם למבחן בתנאים מותאמים, ייתכן שתקבלו את התוצאות אחרי אלו שניגשו לבחינה הרגילה.
האם אפשר לערער על הציון בפסיכומטרי?

האם אפשר לערער על הציון בפסיכומטרי?

אם אתם חושבים שחלה טעות בבדיקת תשובותיכם, אתם יכולים להגיש ערעור למרכז הארצי בכפוף לתשלום. אם אכן תתגלה טעות, תקבלו את כספכם בחזרה. אולם, מאחר שהבחינה נבדקת באמצעות סורקים ולא באופן ידני, הסיכוי לטעות הוא לרוב קטן מאוד.
איך מקבלים הקלות בפסיכומטרי?

איך מקבלים הקלות בפסיכומטרי?

גם בבחינה הפסיכומטרית בדומה לבגרויות אפשר לקבל הקלות, אך התנאים שמציב המרכז הארצי נוקשים בהרבה מאלו של משרד החינוך. אם אתם רוצים להיבחן בתנאים מותאמים ויש לכם אבחון בתוקף, תוכלו לשלוח אותו למרכז הארצי ולנסות את מזלכם. ההקלות הנפוצות ביותר הן הפסקות בין פרקים, טופס בחינה מוגדל ובחינת מפע"ם שהיא ממוחשבת ואדפטיבית (משתנה בהתאם לתשובות שהזנתם).
לכמה זמן תקף ציון?

לכמה זמן תקף ציון?

ציון הבחינה הפסיכומטרית תקף למשך 7 שנים ברוב המוסדות ובחלק מהם אפילו ל-10 שנים. מומלץ לברר מול מוסד הלימודים הספציפי מה המדיניות הנהוגה בו בקשר לתוקף הציון.
איזה ציון נחשב? הגבוה או האחרון?

איזה ציון נחשב? הגבוה או האחרון?

לרוב, מוסדות הלימוד מתייחסים לציון הגבוה ולא לאחרון, אך חשוב לברר זאת מול המוסד המבוקש.
מה צריך להביא ביום הבחינה?

מה צריך להביא ביום הבחינה?

ליום הבחינה חובה להגיע עם תעודת זהות, רישיון נהיגה, תעודה חוגר/קצין או דרכון, אחרת לא תורשו להיבחן. מעבר לכך, יש להביא מספר עפרונות HB=2 ואפילו מומלץ לבוא עם חפיסה שלמה, כדי שלא תצטרכו לחדד את העפרונות לאורך הבחינה. כמו כן, מותר להשתמש גם בעיפרון מכני (עט עיפרון), אך לא כל הבוחנים מודעים להנחיה ולכן יותר ממומלץ להביא גם עפרונות רגילים. מעבר לכך, מומלץ להצטייד גם במחק טוב. בבחינה תקבלו גיליון אחד לסימון התשובות ולא יותר מזה, ולכן חשוב שאם תהיה תשובה שתרצו לשנות המחיקה אכן תהיה מספיק טובה. מותר להכניס לבחינה גם אוכל ושתייה, ולדעתנו מומלץ להביא בקבוק מים של חצי ליטר ומשהו קטן לנשנש. השתייה במבחן לא נועדה כדי למנוע התייבשות והאוכל לא נועד להשביע אתכם, והם מיועדים לצורכי התרעננות ומילוי מצבורי אנרגיה.
מהו ממוצע הציונים בפסיכומטרי?

מהו ממוצע הציונים בפסיכומטרי?

ציון הפסיכומטרי הממוצע נע בין 530-540, כשהממוצע המדווח של תלמידי ניב רווח הוא 670. ניתן לראות לקוחות מרוצים בעמוד הממליצים שלנו.
כמה אנשים מקבלים מעל 700?

כמה אנשים מקבלים מעל 700?

מבין כל הנבחנים, רק כ-6% מקבלים מעל 700 בפסיכומטרי. מדובר במטרה שהדרך אליה לא פשוטה, אך הכנה נכונה לבחינה הפסיכומטרית בהחלט יכולה לעזור לכם להיכנס למועדון ה-700 הנחשק.
האם אפשר להתקבל ללימודים אקדמיים גם בלי פסיכומטרי?

האם אפשר להתקבל ללימודים אקדמיים גם בלי פסיכומטרי?

באופן עקרוני כן, אך זה תלוי במוסד הלימודים המבוקש ובתחום הלימוד. בדרך כלל, על מנת להתקבל לאוניברסיטאות מבוקשות עמידה בציון פסיכומטרי מסוים היא תנאי קבלה הכרחי, בעוד שלמכללות מסוימות אפשר להתקבל גם ללא פסיכומטרי.

למידע נוסף על תנאי קבלה לתארים ראשונים לחצו כאן.
שליטה בקצב הסרטון

שליטה בקצב הסרטון

איך ניתן לצפות בקטעים מסוימים בשיעור או לשנות את קצב הסרטון אם ניב מדבר לאט/מהר מדי?

למה אין מבחן פתיחה?

למה אין מבחן פתיחה?

למה בניב רווח פסיכומטרי לא מאמינים בסימולציית פתיחה בתחילת הלימודים?

השחרה בדף התשובות

השחרה בדף התשובות

באיזו תדירות להשחיר את התשובה הנכונה בדף התשובות?

חישוב ציון שמונה פרקים

חישוב ציון שמונה פרקים

איך לחשב ציון פסיכומטרי של מבחן הכולל 8 פרקים, אם אני לא יודע/ת מה מהם היה הפיילוט?

אילו בחינות אמת לעשות?

אילו בחינות אמת לעשות?

ניב רווח מסביר אילו מועדי עבר של המרכז הארצי כדאי לבצע כחלק מההכנה למבחן הפסיכומטרי?

תרגול לפי זמנים

תרגול לפי זמנים

מתי הזמן המומלץ להתחיל לתרגל מקבצים על זמנים בנושאים השונים?

פיגור בחומר

פיגור בחומר

מה לעשות אם אני נמצא/ת בפיגור בתוכנית הלימודים כדי להיות מוכנ/ה למבחן בזמן?

שיעור כתוב או שיעור וידאו?

שיעור כתוב או שיעור וידאו?

איך עדיף ללמוד לפסיכומטרי - לצפות בסרטונים של ניב רווח או לקרוא את השיעורים הכתובים?

2020 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות