נשמח לעזור גם לך להצליח!

לוחם שלדג

מה זה לוחם שלדג?

מה זה לוחם שלדג?

לוחם שלדג הינו תפקיד יוקרתי ביחידות ההתנדבותיות של חיל האוויר. לוחם שלדג מוסמך לבצע משימות קומנדו, שטח ושרידות, תוך שימוש בטכנולוגיות לחימה ברמה הגבוהה ביותר בצה"ל ובעולם. מדובר על תפקיד ייחודי ומבוקש מאוד, שכן משימות הקומנדו אינן ניתנות לפירוט ונחשבות סודיות. על לוחם שלדג לגלות כישורים פיזיים ומנטליים כאחד, ואלו רק ילכו ויפותחו לאורך השירות בתפקיד. 

יחידת שלדג מוכרת גם בשמה יחידת 5101 של צה"ל והיא פועלת בכפוף למפקדת כוחות אוויר מיוחדים בחיל האוויר. שם נוסף של היחידה הוא צסק"א שפירושו – צוות סימון קרקע אוויר. בראש היחידה עומד מפקד קצין בדרגת סגן אלוף. שם היחידה "שלדג" מייצג את הדמיון שבין סוג המבצעים שהיחידה מבצעת לאופן בו ציפור השלדג תוספת את הטרף שלה. היחידה נקראת כיום גם "האחות הצעירה" של סיירת מטכ"ל והם מאמינים כי המעז מנצח וכי הם "זן נדיר, ציפור משונה".

לפרטים נוספים יש לפנות ללשכת הגיוס בטלפון 3529*.
קבלה ליחידת שלדג

קבלה ליחידת שלדג

הקבלה ליחידת שלדג מורכבת מארבעה שלבים עיקריים: איתור המועמדים על סמך נתוני הצו הראשון, גיבוש מטכ"ל, הכשרה ייעודית ושירות קבע. 

האיתור הראשוני נעשה על סמך נתוניו האישיים של המועמד לשירות ביטחון ובפרט כשירותו הרפואית לביצוע תפקידי לוחמה. לאחר מכן, תהליך הקבלה כולל סדרת מיונים ראשונית, המוכרת יותר בשם "יום שדה למטכ"ל". גיבוש מטכ"ל מתקיים פעמיים בשנה בחודשים מרץ-אפריל ואוקטובר-נובמבר. מועמדים שיצלחו את יום השדה יאותרו ליחידות השונות. רק מועמדים שעברו בהצלחה את יום השדה יוכלו להמשיך לשלבים הבאים הכוללים: זימון לבדיקות רפואיות, מבדקים פסיכולוגיים וסיווג בטחוני ובסופו גיבוש. תשובות סופיות מתקבלות על ידי מדור צוות אוויר (מדור צ"א).

כדאי לדעת, כי במחזור אפריל או מרץ המיון ארוך יותר ומרווח, ואילו במיון בגיבוש אוקטובר המיון נמשך שלושה שבועות והוא סמוך מאוד ליום הגיוס. מועמדים המבקשים להתגייס לקורס החובשים של שלדג שמתחיל באוגוסט יוכלו להגיש בקשה.
הכשרה ואפשרויות קידום

הכשרה ואפשרויות קידום

משך ההכשרה ב"שלדג" הינו כשנה ועשרה חודשים (22 חודשים) והוא כולל טירונות חי"ר, קורס טרור, קורס צניחה וקורסים נוספים בתחומי הקומנדו והשטח, ג'יפים ונושאים נוספים.

מועמדים אשר מתקבלים ליחידת שלדג נדרשים לשרת בקבע שנה וחצי מתום השירות הסדיר. השירות מתקיים ביחידת שלדג של חיל האוויר. מועמדים מתאימים יוכלו להתקדם לתפקידי קצונה, פיקוד או הדרכה. 
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
הקמת היחידה

הקמת היחידה

היחידה קיימת משנת 1974 לאחר לקחי מלחמת יום כיפור, והוקמה במטרה לסייע לחיל האוויר בהשגת מודיעין וביכולתם לבצע פעולות קומנדו באופן עצמאי. בראשית דרכה היחידה פעלה בשיתוף עם סיירת מטכ"ל והייתה פלוגת מילואים שלה וכונתה בשם "הגדוד למשימות חיל האוויר".

בשנת 1977 הוכרזה פעילות היחידה כסדירה ובין מפקדי היחידה ניתן למנות את: מוקי בצר, דורון אלמוג, אייל אייזנברג, בני גנץ, מוני כץ, איתי יהודאי ועוד.
מבצעים ומלחמות

מבצעים ומלחמות

היחידה השתתפה במגוון מלחמות ומבצעים, ביניהם, מלחמת לבנון הראשונה, שם פעלו חיילי היחידה באזור בקעת הירדן ובציר החוף וכבשו את מתחם המוזיאון בביירות.

כמו כן, היחידה השתתפה במבצע שלמה להעלאת יהודי אתיופיה בשנת 1991, במלחמת לבנון השנייה, במבצע עופרת יצוקה ובמבצע צוק איתן. לוחמי היחידה שיתפו פעולה עם חטיבת הצנחנים, סיירת מטכ"ל, יחידת הסטי"לים וחילות נוספים. 
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר