נשמח לעזור גם לך להצליח!

עובדות היסטוריות

הבחינה הפסיכומטרית - רקע כללי

הבחינה הפסיכומטרית - רקע כללי

הבחינה הפסיכומטרית נועדה להוות כלי מיון אחיד לשם קבלת מועמדים ללימודים אקדמיים באוניברסיטאות ובמכללות. הבחינה מתקיימת בישראל החל משנת 1981, כאשר הגוף האחראי על בחינתה ובדיקתה הינו המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.

הבחינה הפסיכומטרית מתקיימת כיום בעברית, ערבית, רוסית, צרפתית, ספרדית ובנוסח משולב אנגלית/עברית, ונערכת בחמישה מועדים שונים בשנה: פברואר, אפריל, יולי, אוקטובר ודצמבר.
check-markלמה ללמוד דווקא אצל ניב רווח?
למה ללמוד דווקא אצל ניב רווח?
ימי לימוד גמישים
שעות לימוד גמישות
אורך הקורס
מתאים גם לחיילים
גם לתלמידי תיכון‎‏
ניב רווח
אתם מחליטים
קורסים אחרים
אחרים מחליטים
למה צריך לעשות פסיכומטרי?

למה צריך לעשות פסיכומטרי?

ריבוי המועמדים המעוניינים להתקבל ללימודי תואר ראשון, לצד מיעוט במקומות פנויים, יצר דרישה לפיתוח כלי אשר יאפשר קביעת סף קבלה מינימאלי, וסינון הוגן ומדויק ככל הניתן של המועמדים. הבחינה הפסיכומטרית נועדה לנבא את הצלחת המועמד בלימודים אקדמיים. היא פותחה על מנת לאפשר לאוניברסיטאות ולמכללות לקבל מועמדים על סמך קריטריון אחיד, הכולל ציון משוקלל של ממוצע הבגרות של המועמד עם הציון במבחן הפסיכומטרי.

ציון משוקלל זה נמצא כמנבא בטוב ביותר שנמצא עד כה להצלחה אקדמית בשנת הלימודים הראשונה ללימודי תואר ראשון, כך שציון משוקלל גבוה יותר מנבא ציונים גבוהים יותר בלימודים אקדמיים. הבחינה הפסיכומטרית נועדה לבחון מגוון של כשרים הבאים לידי ביטוי בלימודי תואר ראשון, ומכאן ההיגיון כי ביכולתה לנבא את מידת הצלחתם בלימודים אקדמיים. לחצו כדי לקרוא עוד על מטרות הבחינה הפסיכומטרית.
שינויים היסטוריים במבנה הבחינה

שינויים היסטוריים במבנה הבחינה

מבנה המבחן הפסיכומטרי השתנה רבות עם חלוף השנים. כך למשל, בשנים הראשונות לקיומו, כלל המבחן בנוסף למבחני צורות וסדרות מספרים גם שאלות טריוויה בתחומים שונים, מתוך הנחה שידע עולם מקושר לסקרנות אשר תסייע לסטודנט בעת לימודיו באקדמיה. עם זאת, ידע עולם זה נחשב לפונקציה של תרבות והרקע ממנו מגיע המועמד, ועל כן שאלות אלו נחשבו למוטות ומפלות, ועל כן נפסק השימוש בהן החל משנות ה- 90.

עד לשנת 2012 כללה הבחינה הפסיכומטרית 8 פרקים בתחומים חשיבה מילולית, חשיבה כמותית ואנגלית. החל משנת 2012 נוספה מטלת כתיבת חיבור לבחינה הפסיכומטרית, אשר תמיד תהיה הראשונה בבחינה, ולה תוקצב חצי שעה. במקביל, 8 פרקי הבחינה קוצרו, על מנת שמשך הבחינה הכולל לא יתארך.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
המרכז הארצי לבחינות ולהערכה

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה מאגד את מיטב המומחים מתחומי הפסיכומטריקה וההערכה במטרה לייעל את תהליך המיון ובחינות הכניסה לאוניברסיטאות, ומערך הבחינות הפסיכומטריות שיצר מקל על מועמדים הנרשמים לעתים ליותר ממוסד לימודים אחד.
תלמידים ממליצים על ניב רווח פסיכומטרי
איתמר יקיר - ציון פסיכומטרי 785
785
איתמר יקיר
נועה בוימל - ציון פסיכומטרי 719
719
נועה בוימל
איתי ברקוביץ - ציון פסיכומטרי 769
769
איתי ברקוביץ
שני גריג - ציון פסיכומטרי 714
714
שני גריג
זיו רחמימוב - ציון פסיכומטרי 673
673
זיו רחמימוב
שיר רוזן-צבי - ציון פסיכומטרי 751
751
שיר רוזן-צבי
ליהיא מנחם - ציון פסיכומטרי 735
735
ליהיא מנחם
אתגר פרץ - ציון פסיכומטרי 719
719
אתגר פרץ
שני אמסלם - ציון פסיכומטרי 718
718
שני אמסלם
גדעון חורש - ציון פסיכומטרי 660
660
גדעון חורש
לאה גסמן - ציון פסיכומטרי 769
769
לאה גסמן
לרשימת הממליצים המלאה
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר