ספרים

נשמח לעזור גם לך להצליח!

ציור בית, עץ, אדםמבחן HTP

מבחן HTP

אחד ממבחני האישיות הנפוצים במיון למקומות עבודה הוא מבחן ציור בית, עץ ואדם, המכונה באנגלית (HTP (House, Tree, Person. זהו מבחן של ציור חופשי שנבדק על ידי איש מקצוע, ונועד ליצור הערכה כללית של קווי האישיות שלכם. באופן כללי, יש לזכור כי כיוון שמדובר בציור חופשי, אין ציור "נכון" או "לא נכון". בפרק זה נסקור את המאפיינים הנבדקים בכל ציור ומה משמעותם, ואף ניתן מספר טיפים ודגשים לציורים השונים.

בהזדמנות זו נציין כי הפרשנות שמעניקים הבוחנים לכל ציור נקבעת לפי שילוב של כמה מאפיינים, בין השאר בהסתמך על ההקשר ועל נתונים אחרים שנאספו עליכם, כך שאף פעם לא נעשית הערכה של אישיותכם, ולא תתקבל החלטה בדבר קבלה לעבודה בהסתמך על ציור אחד או אפילו בהסתמך על מבחן הציורים כולו. זכרו: רק כאשר אלמנטים מסוימים חוזרים בעקביות במספר מבחנים ובהקשר מתאים יסיקו הבוחנים כי מדובר במאפיין אישיותי שלכם.
עדיין לא רכשת הכנה למבחני מיון?
בחר מה שמתאים לך וצא לדרך... :)
מהלך מבחן HTP

מהלך מבחן HTP

במבחן זה תקבלו 3 דפים נפרדים ותתבקשו לצייר על כל אחד מהם ציור אחר בעיפרון – בית, עץ ואדם (בציור האדם תקבלו במרבית המקרים הנחיה מפורשת לצייר את כל הגוף ולא רק ראש או חלק עליון). רוב המכונים הממיינים יאפשרו לכם להקדיש לכל ציור כמה זמן שתרצו ולהשתמש במחק כרצונכם. פרט לכך, אין הגבלה על הציור, וניתן להוסיף פרטים או הערות מעבר לנדרש. במבחן זה אמנם תקבלו הנחיה לנסות ולצייר את הציור באופן הטוב ביותר שתוכלו, אך זכרו כי במבחנים מסוג זה לא נבחנת יכולת ציור, ולכן אין זה משנה מה מידת הכישרון שלכם בתחום.
 
לאחר שתסיימו לצייר, תתבקשו לעתים לספר סיפור על הציור שציירתם. הסיפור נועד כדי לברר מה מסמל עבורכם הציור, והוא מאפשר לבוחן להסיק מסקנות בצורה מדויקת ומהימנה יותר. אין סיבה להירתע מחלק זה – כתבו סיפור פשוט ואל תנסו להתחכם או ליצור סיפור מיוחד במטרה לבלוט מעל יתר הנבדקים או להפגין את הידע והניסיון שלכם. זכרו שהמבחן נועד לזהות בכם מאפיינים מסוימים הרלוונטיים לתפקיד, ואין סיבה שלא תעברו אותו בהצלחה.
ניהול זמנים בבחינה

ניהול זמנים בבחינה

ההתמודדות עם דף חלק אינה פשוטה עבור נבדקים רבים, ועלולה לעורר חרדה. המשימה נתפסת כעמומה במיוחד, ונבחנים רבים מציינים בפני הבוחנים את חוסר יכולתם לצייר יפה. יחד עם זאת, חשוב בכל זאת "להתמסר" למשימה ולא לחשוש מפני "ביקורת אמנותית", שכן זו אינה מטרת המבחן. ככל שתהיו רגועים ונינוחים יותר, כך תצליחו להפיק ציורים שישקפו את אישיותכם כפי שהיא בדרך כלל.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
מה בודקים במבחני ציור?

מה בודקים במבחני ציור?

הרעיון
בממד זה יסתכלו הבוחנים על תוכן הציור, תיבחן מקוריות לעומת קונבנציונאליות, ולעתים יתועד סדר ציור הפרטים.

טיפ!
במרבית המקרים כדאי לנסות לצייר ציורים יותר קונבנציונאליים, כיוון שלרוב המטרה היא לבדוק שאתם מתאימים לתפקיד ושאינכם מתאפיינים בתכונות קיצוניות אשר עלולות לפגום במידת התאמתכם לתפקיד. עם זאת, בתפקידים הדורשים יצירתיות, סביר להניח שיצופה מכם להפגין דווקא מקוריות.

הפרטים
בממד זה ייבחנו אלמנטים כמו כמות, רלוונטיות והבחירה להדגיש פרטים מסוימים. שימו לב כי אם תציירו פרטים נוספים שלא התבקשתם לצייר או שתדגישו פרטים מסויימים, הבוחנים יתנו על כך את הדעת.

טיפ!

אל תוסיפו יותר מידי פרטים, כיוון שהדבר יכול להעיד על חרדה או על חוסר ביטחון בציור עצמו. עם זאת, ודאו שאינכם מציירים בצורה פשטנית מדי והימנעו מציור פשטני ונטול פרטים, כיוון שהדבר יכול להעיד על חוסר השקעה וזלזול במשימה. שמרו תמיד על איזון, והשקיעו במידה שווה בכל הפרטים בציור.

גודל, מיקום ונקודת מבט
בממד זה ייבחנו אלמנטים כמו גודל הציור, מיקום הציור ביחס לדף (במרכזו, בקצה עליון, בקצה התחתון, מרחף באוויר, צמוד לשוליים ועוד), האם מתקיימות פרופורציות הגיוניות בין הפרטים בציור, האופן בו הפרטים ממוקמים אחד ביחס לשני, נקודת המבט ממנה צוייר הציור, מידת החַיּוּת והמציאותיות שבציור, התייחסות הציור לעבר, להווה או לעתיד, פנטזיות העולות מהציור ועוד. הנחת העבודה היא שלאלמנטים אלה קשר לתכונות אופי ולאופן בו האדם תופס את עצמו.

טיפ!
נסו למקם את הציור במרכז הדף. כמו כן, נסו שהציור לא יהיה קטן מידי, שכן ציור קטן מאוד מעיד על חוסר ביטחון, ביישנות ואיפוק. מנגד, הימנעו מלצייר ציור שיכסה את כל הדף, כיוון שזה יכול להעיד על שתלטנות או על ביטחון רב מידי. כמו כן, נסו שנקודת המבט ממנה צויר הציור תהיה ישרה, כלומר, הימנעו מציור שצויר מלמעלה, מלמטה, מהצד או מאחור.

משך הציור ואיכות הקו
במימד זה יתייחסו הבוחנים למשך הזמן שלקח לנבדק לצייר את הציור ולשלב בציור בו צויר כל פרט. כמו כן, תיבדק איכות קו הציור: האם הקו רציף, האם הוא "יציב" או "רועד", האם הוא חזק או חלש (כמה כוח הפעיל הנבדק בעת הציור) ועוד. טיפ!
ההמלצה היא לא להתעכב יותר מידי על הציור, לנסות לצייר בקו יציב, אך לא חזק מידי. קו יציב מעיד על ביטחון עצמי. לעומת זאת, קו חלש, התעכבות רבה מידי על ציור ומחיקות רבות מעידים על חוסר ביטחון. כמו כן, אם אתם מתעכבים על אזור מסוים בציור ומתקנים אותו רבות, הדבר יכול להעיד על קונפליקט הקשור באזור זה ועל קושי בהתמודדות עמו.

התחושה העולה מהציור
חשוב לציין כי בסופו של דבר, אחד הגורמים החשובים ביותר בהערכת הציורים שתציירו הינו התחושה שעולה מהם אצל המתבונן בהם. כך למשל, אם ציירתם בית דל ועלוב ובסיפור ציינתם כי בבית זה חיים בשמחה ובכיף משפחה מאושרת, יבלוט מיד הפער בין המצוי לרצוי, דבר אשר יעלה סימני שאלה לגביכם. על כן, נסו לצייר ציורים נעימים, הרמוניים וכאלה שאינם מוגזמים.

הערות ושאלות
לעתים תתבקשו לצייר כאשר הבודק נמצא בחדר. במצב זה הוא מתייחס גם להערות ושאלות שתעלו תוך כדי ציור ("ככה זה בסדר?", "אני מוסיפה לו פה כובע, מקווה שלא אצא מוזרה..."). כמו כן, הוא יתייחס להערות שתכתבו על הציור עצמו.

טיפ!
הערות רבות ותיקונים יכולים להעיד על חוסר ביטחון או על תחושת כישלון, ולכן מומלץ להימנע מהן.
משמעות בית, עץ ואדם בציור

משמעות בית, עץ ואדם בציור

בכל הנוגע לניתוח האלמנטים, מילת המפתח היא פרופורציה – אל תדגישו אלמנט זה או אחר יתר על המידה, ומצד שני, אל תחששו אם ציירתם משהו קצת פחות קונבנציונאלי, כיוון שדבר זה גם מעיד על האישיות הייחודית שלכם (כל עוד לא מדובר באלמנטים ביזאריים או בכאלה שאינם מתאימים כמו עב"מ המרחף מעל הבית או עץ המצמיח מטבעות זהב).

ציור בית
ציור עץ
ציור אדם
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
2020 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות