נשמח לעזור גם לך להצליח!

מבחנים פסיכוטכניים

מהם מבחנים פסיכוטכניים?

מהם מבחנים פסיכוטכניים?

מבחנים פסיכוטכניים הם מבחני אינטליגנציה ולהם השפעה רבה על תוצאות יום המיונים התעסוקתי. מטרתם לאמוד את היכולות הפסיכוטכניות של הנבחנים בתחומים שונים ומגוונים, ביניהם מיומנויות כמותיות, מיומנויות מילוליות, ידע באנגלית, ידע טכני, מיומנויות זריזות ודיוק ועוד.

מבחנים פסיכוטכניים נועדו לנבא את היכולת של המועמד לבצע את התפקיד שאליו הוא מתמיין, ולכן ישנם הבדלים במבחנים שנערכים לתפקידים שונים. המבחנים שיעברו המתמיינים נקבעים בהתאם למיומנויות שנדרשות לביצוע התפקיד אליו הם מתמיינים. לדוגמה אם תתמיינו לתפקיד אשר מצריך עברית טובה ויכולת לנהל שיחות קולחות בעברית ובאנגלית, סביר כי תידרשו להיבחן במבחנים מילוליים כמו אנלוגיות מילוליות, אוצר מילים, הבנת הנקרא ומבחני ידע באנגלית הכוללים שאלות ניסוחים מחדש, הבנת הנקרא באנגלית והשלמת משפטים. לעומת זאת, אם תתמיינו לתחומים הנדסיים, טכנולוגיים או טכניים סביר כי תידרשו להיבחן במבחני ידע טכני ובמבחנים צורניים שמצריכים ראייה מרחבית, יכולות אנליזה וסינתזה. במיונים לתפקידים שעוסקים בכספים או חישובים (לדוגמה כלכלנים, עובדי בנקים וכו'), סביר כי תידרשו להיבחן במבחנים כמותיים שמשלבים יכולות חישוביות כמו גם יכולות לקרוא ולהבין תרשימים, טבלאות וגרפים.

לציונים הפסיכוטכניים חשיבות רבה, שכן ככל שהציון במבחנים פסיכוטכניים גבוה יותר כך גם הסיכוי להתקבל לעבודה גבוה יותר. האם אפשר להתכונן למבחנים פסיכוטכניים? בהחלט! אפשר ואפילו רצוי. הכנה למבחנים פסיכוטכניים ותרגול רב של הנושאים הרלוונטיים בהחלט תורמים לשיפור הביצועים במבחנים הפסיכוטכניים ומעלים את סיכויי הקבלה לעבודה. 
הגעת למקום הנכון!
עדיין לא רכשת הכנה למבחני מיון?
בחר מה שמתאים לך וצא לדרך... :)
מבחנים כמותיים פסיכוטכניים

מבחנים כמותיים פסיכוטכניים

המבחנים הכמותיים הם לרוב מבחני רב-ברירה (אמריקאיים) ומטרתם לבחון את מידת השליטה, ההבנה וההסקה של המועמד בתחום המתמטיקה. המועמד יתבקש לסמן את התשובה הנכונה בלבד ללא הצגת אופן החישוב.

ישנם סוגים רבים של מבחנים כמותיים: מבחנים לבדיקת ידע בחשבון בסיסי, מבחני ניתוח תרשים שבודקים יכולת ניתוח מידע והסקת מסקנות מגרפים וטבלאות בדרגות קושי שונות, מבחני אומדנים, בעיות מתמטיות ועוד. חלק מהשאלות פשוטות למדי ואינן מצריכות חישוב ואילו אחרות מצריכות הבנת נתונים מעמיקה יותר וביצוע מספר פעולות חשבון. היקף המבחנים הכמותיים, שתוצג למועמד כחלק ממבחני המיון, תלוי בתפקיד שאליו הוא נבחן וביכולות המתמטיות שהוא מצריך. בדרך כלל יעמדו לרשות הנבחן דפי טיוטה וכלי כתיבה.
מבחנים מילוליים פסיכוטכניים

מבחנים מילוליים פסיכוטכניים

חלק זה כולל מגוון מבחנים שמטרתם לבחון את מידת השליטה של המועמד בשפה העברית ואת היכולת שלו להבין ולהסיק מסקנות מחומר מילולי. סוגי המבחנים שמופיעים בחלק זה מותאמים לתפקיד אליו מתמיין המועמד. בדרך כלל מבחנים מילוליים הם מבחני רב-ברירה (אמריקאיים), בהם על הנבחן לבחור את התשובה המדויקת ביותר. ברוב המקרים מדובר במבחנים ממוחשבים, למעט מכונים מסוימים המעבירים את המבחנים על גבי דפי בחינה.

המבחנים המילוליים הנפוצים ביותר הם:
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
מבחני אנגלית פסיכוטכניים

מבחני אנגלית פסיכוטכניים

מבחני ידע באנגלית נערכים בדרך כלל למועמדים אשר נבחנים לתפקיד המצריך ידע באנגלית כגון מתן שירות בשפה האנגלית במסגרת משרת שירות לקוחות או משרת אדמיניסטרציה (מזכירה/מנהלת משרד). מבחני אנגלית הנפוצים ביותר הם הבנת הנקרא, השלמת משפטים וניסוחים מחדש.

מבחני הבנת הנקרא כוללים קטעי טקסט ושאלות הבנה ברמות קושי שונות. מבחני השלמת משפטים בנויים ממשפטים, אשר מכל אחד מהם הושמטה מילה אחת. על המועמד לבחור את המילה המתאימה ביותר להשלמת המשפט. מבחני ניסוח מחדש מורכבים ממשפטים, אשר לכל אחד מהם ישנן ארבע אפשרויות להצגת אותו רעיון בניסוח שונה. על המועמד לבחור את המשפט שמציג באופן המדויק ביותר את המשמעות של המשפט המקורי.
מבחנים טכניים ומבחנים צורניים

מבחנים טכניים ומבחנים צורניים

כאמור, מבחנים טכניים ומבחנים צורניים מתאימים בדרך כלל למועמדים שנבחנים למשרות אשר מצריכות כישורים הנדסיים, טכנולוגיים וטכניים, ביניהם: חשמלאים, טכנאים, עובדי ייצור ופיתוח, נציגי שירות טכני ועוד. על אף השם המתעתע, מבחנים טכניים אינם בוחנים ידע טכני מורכב ואינם מצריכים תארים אקדמיים בהנדסה או בפיזיקה. מבחנים אלו נועדו לבדוק יכולות טכניות בסיסיות למדי ומתבססים בעיקר על הבנת פעולות ותהליכים יומיומיים שרובנו מכירים היטב, גם אם לא נשאלנו לגביהם קודם לכן. התשובות לשאלות בחלק הזה הן בדרך כלל אינטואיטיביות ואינן מצריכות חשיבה מעמיקה.

נושאים שכיחים שאליהם מתייחסות השאלות במבחנים טכניים הם חשמל, מים, גלגלי שיניים, מהירות ותאוצה. מבחנים צורניים בוחנים מגוון יכולות ומיומנויות בדרכים שאינן מילוליות. למשל, מבחני המטריצות והאנלוגיות הצורניות בוחנים יכולות אנליזה וסינתזה; מבחני ספירת לבנים בוחנים תפיסה תלת-ממדית, דיוק ומהירות. לעיתים יינתנו למועמד סוגים שונים של מבחנים צורניים שנועדו לבחון את אותה היכולת, על מנת להעמיק את ההיכרות עם יכולותיו הספציפיות. מבחנים צורניים שכיחים הם: מבחני אנלוגיות צורניות ומטריצות, קובייה מסתובבתספירת לבנים, פירוק והרכבת צורות, סדרות צורניות ועוד.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
מבחני זריזות ודיוק

מבחני זריזות ודיוק

מבחנים אלה נועדו לבדוק את יכולת התפקוד ורמת הדיוק של המועמד בעת ביצוע משימות, וניתנים בדרך כלל למועמדים לתפקידים אדמיניסטרטיביים ולתפקידים שמצריכים יכולת הבחנה בפרטים הקטנים והספק עבודה טוב. מכיוון שמבחנים אלה מצריכים ריכוז ומיקוד מרביים, מומלץ להגיע אליהם ערניים במיוחד.

במסגרת מבחני זריזות ודיוק, על המועמד להתמודד עם כמות גדולה של מידע בזמן מוקצב. ברובם נדרש המועמד להשוות בין נתונים ולמצוא טעויות. מבחני איתור שגיאות למשל דורשים מהמבחן להשוות בין רשימות אשר מכילות נתונים רבים ולזהות טעויות. מבחני הוראות כוללים שאלות שעל מנת לענות עליהן יש לבצע מספר פעולות פשוטות על פי ההוראות הנתונות בשאלה. מבחני השוואת מספרים בטבלה והשוואת שמות בטבלה בודקים יכולות ריכוז וחדות עין, שכן על הנבחן להשוות בין מספרים ושמות ארוכים ולקבוע אם הם זהים או לא.
הציונים במבחנים פסיכוטכניים

הציונים במבחנים פסיכוטכניים

הגענו לחלק החשוב ביותר – הציון. הציונים במבחנים הפסיכוטכניים נעים על סקאלה אחידה בהתאם לנורמות קיימות ומתוקפות. ציוני התקן נעים בין 1-9 ונקבעים על סמך מספר התשובות הנכונות שעניתם.

מעבר לכך, הציונים שלכם אינם מושווים לכלל הנבדקים, אלא לנבדקים המגיעים מאותו רקע כמו שלכם, כך שלא תיפגעו מההשוואה. כך למשל, אם תתמיינו לתפקיד של פקיד בבנק ותיבחנו במבחנים הבוחנים ידע מתמטי, ציוניכם לא יושוו לאלה של מהנדסי תוכנה או מתמטיקאים, כי אם לאלה המתמיינים לתפקיד דומה לשלכם.
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר