נשמח לעזור גם לך להצליח!

מילוי שאלונים

השאלון האישי ביום המיונים

השאלון האישי ביום המיונים

השאלון האישי לרוב נמסר למועמד בתחילת היום והוא מארגן ומבנה את המשך היום. זה למעשה הכלי הראשוני באמצעותו נפגש/ת הפסיכולוג/ית עם המועמד ולרוב הם נקראים עוד לפני הראיון האישי.

במכונים מסוימים ייתכן שתתבקשו למלא שאלון ממוחשב גם בסוף יום המיונים, וכדאי להיות ערוכים לכך.
הגעת למקום הנכון!
עדיין לא רכשת הכנה למבחני מיון?
בחר מה שמתאים לך וצא לדרך... :)
מה שואלים במכוני מיון לעבודה?

מה שואלים במכוני מיון לעבודה?

מה מופיע בשאלונים? השאלונים האישיים עשויים להיות קצרים ולכלול יחסית מעט שאלות, אך הם עשויים גם להיות ארוכים ומעמיקים יותר. ככלל, השאלונים האישיים שונים ומגוונים, ותכניהם משתנים כתלות בתפקיד אליו אתם מתמיינים. עם זאת, ישנן מספר שאלות אשר חוזרות על עצמן במרבית השאלונים האישיים.

סוגי שאלות: מעבר להבדלים תוכניים בין השאלות, שימו לב כי גם סוג השאלות משתנה. כך למשל, השאלונים ייפתחו, במרבית המקרים, בשאלות שנועדו לאסוף מידע עובדתי על אודותיכם, כמו שמכם המלא, תאריך הלידה שלכם, כתובת המגורים שלכם, השכלה ועוד, ולאחר מכן תישאלו על אירועים ודמויות משמעותיות בחייכם.

שאלות עמומות: בניגוד לשאלות ממוקדות אלה, לעתים תוכלו למצוא בשאלונים האישיים שאלה כמו: "תאר את קורות חייך בשורות המוקצות לכך", כאשר מספר השורות המוקצות למשימה משתנה משאלון לשאלון (לעתים יוקצה למשימה זו עמוד ולעתים חצי עמוד, הדבר משתנה בין המכונים השונים). שאלה כזו היא שאלה הנחשבת לעמומה יותר, ובניגוד לשאלות הקודמות, היא במתכוון אינה מוגדרת. בשאלה "פתוחה" מסוג זה, ירצו המאבחנים לראות כיצד אתם ממיינים את האירועים בחייכם, האם אתם מצליחים להפריד עיקר מטפל, והאם תצליחו להדגיש אירועים משמעותיים הרלוונטיים לתפקיד הנוכחי.
איך כדאי לענות?

איך כדאי לענות?

קשר בינאישי: אם השאלונים הינם ידניים ולא ממוחשבים, חשוב לכתוב באופן קריא, מאורגן ונגיש. כדאי לכתוב דברים אישיים, אך לא אישיים מדי, ולהימנע מדברים בנאליים ומשעממים. כדאי להשתמש בשאלון על מנת לעורר משהו בקשר הבינאישי כך שיווצר רושם חיובי לגביכם עוד לפני הפגישה עצמה בשלב הראיון.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
שאלות נפוצות

שאלות נפוצות

בין השאלות הנפוצות יותר בשאלונים האישיים תמצאו שאלות בהן תתבקשו:

 • לכתוב מדוע פניתם למשרה אליה אתם מתמיינים.
 • לתאר את תכונותיכם הבולטות.
 • לספר על נקודות שיא ושפל בחייכם.
 • לתאר דמות משמעותית בחייכם / במקום העבודה הנוכחי שלכם.
 • לתאר 3 תכונות חיוביות ו-3 תכונות שליליות שלכם.
 • לבחור אירוע משמעותי בחייכם (לעתים תתבקשו גם להסביר כיצד אירוע זה הפך לאירוע מכונן בחייכם או השפיע על בחירתכם במקצוע / בתפקיד אליהם אתם מתמיינים).
 • לתאר ארוע מלחיץ שחוויתם בעבר ולספר כיצד התמודדתם עמו.
 • לספר על אודות תפקידכם האחרון: מהות עבודתכם, האופן בו מילאתם אותו לפי דעתכם, תיאור הממונה עליכם בתפקיד או תיאור מקרה בו התעמתתם עם הממונה עליכם, עם אדם שעבד תחתיכם או עם קולגה, תוך שתתבקשו לספר כיצד נפתר הקונפליקט וכיצד התמודדתם עם המצב.
 • להסביר מדוע עזבתם או מדוע אתם מתכננים לעזוב את מקום העבודה הקודם / הנוכחי שלכם.
 • לספר היכן אתם רואים את עצמכם בעוד 5 שנים.
 • לכתוב מה ברצונכם לעשות בחיים והאם יש בכוונתכם ללמוד שוב דבר מה בעתיד.
 • אם השאלון ניתן לכם בסוף היום - לספר כיצד הרגשתם בדינמיקה הקבוצתית / בראיון, ולתאר את החלקים שהיו לכם קשים יותר.
 • לעתים תתבקשו לכתוב סיפור אמיתי או דמיוני (לרוב בהיקף של כ-3/4 עמוד מוקלד).
התמודדות עם שאלות "מרגיזות"

התמודדות עם שאלות "מרגיזות"

לעתים תיתקלו בשאלות אשר ירגיזו אתכם (למשל: "מה מפחיד אתכם?"), או בכאלה שלא תבינו את מידת הרלוונטיות שלהן לתפקיד. חשוב לשמור על קור רוח ולזכור כי השאלונים נכתבו כך בכוונה תחילה, וכי הם חלק נכבד מהליך המיון בו אתם לוקחים חלק. על כן, מלאו את כל השאלות בקפידה והקפידו שלא לזלזל באף אחת מהן, שולית ככל שתיראה.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
מה וכמה לכתוב?

מה וכמה לכתוב?

השאלות בשאלון האישי (כמו גם בראיון) עשויות לכוון את המועמדים למקומות אישיים יותר. חשוב לזכור את ההקשר בו אתם נמצאים. לא מומלץ לכתוב על חוויות אישיות מאוד או ייחודיות, אלא להישאר מקצועיים. הפסיכולוגים הקוראים את השאלון אינם מצפים מכם לשתף את כל מה שעל לבכם ללא הבחנה, אלא שתישארו ענייניים ומכוונים למטרה שלשמה הגעתם. כך למשל, בשאלה המתייחסת לנקודת שפל בחייכם – לא מומלץ לתאר תקופת דיכאון ארוכה, קשיים חברתיים או קשיים זוגיים שאינם פתירים וכו'. מומלץ להישאר בתחום של החוויות ה"רגילות", כאלה שכל אדם עובר, כמו למשל מוות של אדם יקר, תקופת התלבטות מקצועית ועוד. היכולת להישאר ענייני ולא לרדת לפסים רגשיים מדי נבחנת גם היא בשאלון ובראיון.

כמות המלל היא מאפיין חשוב עליו מסתכלים המאבחנים פעמים רבות. בדומה למשך זמן המילוי, גם בנושא הכמות ההמלצה היא על איזון. כך למשל, מועמד אשר יכתוב הרבה מאוד ויחרוג מהשורות המוקצות לו לכל שאלה, יצטייר בעיניי המאבחנים כטיפוס שמנסה לרצות את הסביבה ולמצוא חן. בנוסף, עומס בכתיבה, מחיקות מרובות, תיקונים, הערות שוליים וטקסט שנוסף ברגע האחרון לאחר סיום הכתיבה עלולים להעיד לחץ רב.
משך הזמן למילוי השאלון

משך הזמן למילוי השאלון

לעתים מילוי השאלון יוגבל בזמן. במצבים בהם תתבקשו למלא את השאלון בנוכחות מאבחן, למגבלת הזמן עשויה להיות חשיבות, והאופן בו תמלאו את השאלון בתוך מסגרת הזמן הנתונה עשוי להעיד על תכונותיכם ויכולותיכם. כך למשל, אם סיימתם למלא את השאלון תוך זמן קצר מאוד, הדבר עלול להעיד על זלזול או הקלת ראש במשימה, גם אם השבתם על כל אחת מהשאלות. מנגד, סיום מילוי השאלון בשנייה האחרונה עלול לרמוז על קיומה של חרדה או על פירוט יתר, ככל הנראה בשל העובדה שנשאלתם על נושאים שעלולים להיות טעונים מבחינתכם.

שימו לב:
נסו לסיים את מילוי השאלון האישי סמוך למועד שניתן לכם. אל תחכו להגישו ברגע האחרון, אך גם אל תגישו אותו תוך דקות ספורות. הקפידו לקרוא היטב את כל השאלות ולהשיב עליהן בקפידה ובאופן מושקע. זכרו כי לכל שאלה חשיבות.
לסיכום

לסיכום

חשוב לזכור כי המאבחנים יודעים כי מדובר בסיטואציה מלחיצה וכי כולם מעט חרדים, אולם כתיבה המאופיינת בהיעדר תכנון ובשינויים תכופים היא לרוב אחד הקריטריונים המאפיינים חרדה גבוהה יותר מהרגיל. מנגד, כתיבה קצרה, לקונית או כזו שאינה מתייחסת לכל היבטי השאלה, עלולה להעיד על זלזול או על גישה בטוחה מדי כלפי הליך המיון (יש לשים לב כי לעתים אותו ביטחון-יתר הוא תוצר של חרדה, וכי יש אנשים אשר כותבים בכוונה משהו קצר ומהיר רק כדי לסיים עם המשימה ולהסיר מעצמם את הדאגה הנלווית לה).

הקדישו זמן ומחשבה לכל שאלה. תכננו את תשובותיכם בטרם תתחילו לכתוב. השורות המיועדות לכל שאלה נועדו להעניק לכם קנה מידה לאורך התשובה המצופה מכם. אל תחרגו מהמקום המוקצה למענה, אך גם אל תסתפקו במחצית המקום בלבד.
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר