נשמח לעזור גם לך להצליח!

מבחן ציור עץ

איך לצייר עץ במבחני מיון?

איך לצייר עץ במבחני מיון?

העץ הוא יצור חי הנתון בסביבה. שלא כמו הבית והאדם, אותם אנו לרוב מציירים לפי תבנית מוגדרת, וקל יחסית להבין מתוכם את משמעות האלמנטים השונים, ציור העץ הוא חופשי יותר ולכן, קשה יותר לשער באופן אינטואיטיבי מה תהיה הפרשנות שתינתן לו, ולכן מקובל להניח כי הוא מייצג באופן מהימן יותר את העולם הפנימי של הנבדק ואת יחסו עם הסביבה החיצונית.

דוגמאות למשמעות מאפיינים בציור
  • הגזע: הגזע מסמל את כוחות ההתמודדות של האדם לאורך חייו. הוא מעיד יכולתו להחזיק ולהכיל אירועים קשים. גזע פגום, שבור או מצולק לרוב יעיד על אירוע טראומטי בעברו של הנבדק. גובה הצלקת בגזע העץ מרמז הגיל בו אירע האירוע הטראומטי. גודל הגזע והתפרשותו מעידים גם על יציבות וכוח. גם במקרה זה, נסו לשמור על פרופורציות – ציירו גזע פרופורציונאלי, כזה שאינו קטן או גדול מידי ביחס לשאר הציור.
  • שורשים: שורשים לרוב מעידים על קשר למציאות, למשפחה וכן מעידים על יציבות. עם זאת, יש לזכור כי בבואנו לצייר עץ, עלינו לצייר עץ טיפוסי ככל שניתן כפי שהוא נראה מהתבוננות בו, ועל כן ישנם אנשי מקצוע רבים הרואים בציור שורשים דווקא ניסיון מאולץ להרשימם.
  • מבנה הענפים: הענפים לרוב מעידים על התקשורת של האדם עם הסביבה – ענפים רבים הפונים החוצה מעידים על פתיחות, רצון לקשר חברתי, שגשוג והתקדמות. ענפים שמוטים יכולים להעיד על דיכאון וחוסר מוטיבציה. יש לשים לב לצורת הענפים המעידה על עולמו הפנימי של האדם: ענפים פרועים ומסולסלים מעידים על מזג סוער וענפים ישרים ומסודרים מעיד על מזג רגוע.
  • פירות: פירות הם תוצרת העץ, ולכן מעידים על רצון להשיג תוצאות ולהצליח. לכן, מומלץ לצייר פירות על העץ, אך לא בהגזמה ובאופן שייראה מאולץ ומתוכנן מראש. שמרו על פרופורציות ואל תעמיסו פירות על ענפי העץ.
הגעת למקום הנכון!
עדיין לא רכשת הכנה למבחני מיון?
בחר מה שמתאים לך וצא לדרך... :)
דוגמא לציור עץ במבחני מיון (1)

דוגמא לציור עץ במבחני מיון (1)

ציור עץ מבחני מיון
סיפור
כשהייתי קטנה שתלתי את העץ שלנו בחצר וכיום הוא גדול ויפה, וניתן לשבת מתחתיו וליהנות מצילו.
 
ניתוח
ניתוח הציור: העץ מתפרס על כל הדף, והדבר מעיד על ביטחון עצמי גבוה. יש קו קרקע אך הוא אינו ישר ואף גלי, והדבר יכול להעיד על תחושת סערה או חוסר יציבות, ועל כך שהנבדקת מרגישה שהסביבה שלה משתנה ודינאמית, או לחילופין – על צורך שלה בסביבה כזו. צמרת העץ רחבה ותחומה בקו ישר וחזק – הדבר מעיד על ביטחון וכן על שליטה של הנבדקת במידת הפתיחות שלה לסביבה, כמו גם על עולם פנימי עשיר. הענפים פונים כלפי מעלה ולשני הצדדים, דבר המעיד על איזון בריא בין עולם הדמיון לבין המציאות והסביבה. העלים מעידים על צמיחה ועושר. בציור ניתן גם לראות שציור העלים הוא מאוזן – אין עלים רבים מדי, והעלים אינם חדים או דוקרניים, דבר אשר יכול היה להעיד על נטיות אובססיביות או על הרחקת הסביבה בהתאמה.
 
ניתוח הסיפור: הסיפור של הנבדקת מתאר את סיפוקה מהישגיה בחיים: העץ הגדול והיפה שמספק צל הוא תוצאה של מה שהנבדקת עשתה בצעירותה – היא שתלה את העץ וכעת נהנית מהתוצאות. הדבר מעיד על כך שהנבדקת מרוצה ממצבה ומקומה בחיים. מסיפור זה ניתן גם להסיק על אמונתה של הנבדקת בעבודה אשר את פירותיה ניתן לעתים לקצור רק מאוחר יותר.
דוגמא לציור עץ במבחני מיון (2)

דוגמא לציור עץ במבחני מיון (2)

ציור עץ לדוגמא מבחני מיון לעבודה
סיפור
זהו עץ שעומד לבדו בשדה פתוח. הוא היחיד ששרד את החורף האחרון, בניגוד לשאר העצים שגדלו לצדו. על אף הבדידות הוא הצליח להשתקם ולהצמיח פירות חדשים.
 
ניתוח
ניתוח הציור: ניתן לראות כי העץ ארוך וצר מאוד, מתחיל בתחתית הדף ומגיע עד הקצה העליון שלו. הדבר מעיד על צורך בהיאחזות בקרקע וחוסר ביטחון. אלמנט נוסף שמדגיש את הצורך של הנבדקת בביטחון ובבסיס איתן הוא הגזע העבה שתופס את מירב המקום בדף. הקו החיצוני של העץ מודגש, והדבר מעיד על צורך בביטחון של הנבדקת ועל רצון שלה לשמור על עצמה מפני הסביבה. ניתן לראות כי הגזע מאוד עבה ומכיל צלקות רבות – דבר המעיד על כך שהנבדקת עברה אירועים קשים בחייה, אך שהיא בעלת חוסן נפשי, או לפחות תופסת את עצמה ככזו. אם מסתכלים על צורת העץ, ניתן לראות כי הקצה שלו קוצני למדי, וגם הענפים המצויירים נראים קוצניים ולא מזמינים – שוב, ניכר מכך שהנבדקת חשה חוסר ביטחון וזקוקה להגנה מפני הסביבה, או לחילופין – מרחיקה ממנה את הסובבים אותה כדי להגן על עצמה. עם זאת, על הענפים גדלים עלים ופירות – הדבר מעיד על שאפתנות והישגיות של הנבדקת.
 
ניתוח הסיפור: הסיפור של הנבדקת תואם את התחושה העולה מן הציור שלה: העץ מייצג את אופי הנבדקת – הוא עמד בתנאים קשים, ועל אף הקושי והבדידות הוא הצליח לבדו להתגבר ולהגיע להישגים (פירות). כך כנראה מרגישה הנבדקת כלפי עצמה – היא עברה אירועים קשים בעברה, הצליחה להתגבר עליהם ללא עזרה של הסביבה ולהגיע להישגים ולמצב שהיא מרוצה ממנו. הקושי בחייה ניכר בציור של העץ ובסיפור, ונראה כי העובדה שהיא עברה את המשברים בחייה לבד הרחיקה אותה מהסביבה וגרמה לה ליצור מעטפת ביטחון סביבה (המתבטאת בקו המסגרת העבה של העץ שמרחיק אותה מהסביבה).
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
דוגמא לציור עץ במבחני מיון (3)

דוגמא לציור עץ במבחני מיון (3)

ציור עץ דוגמא 3 מבחני מיון
סיפור
העץ עומד זקוף כבר זמן רב – יותר מכל אדם שנהנה מפירותיו או מצילו.
 
ניתוח
ניתוח הציור: העץ גדול מאוד ומתפרס על כל הדף – הדבר מעיד על ביטחון עצמי גבוה וייתכן שאף על שתלטנות. לעץ שורשים – דבר המעיד על אופי יציב וקשר לסביבה, אך גם על ניסיון להרשים ועל כוחות לא מודעים המאיימים לפרוץ החוצה. גזע העץ רחב ויוצאים ממנו ענפים רבים – דבר שמעיד על רצון רב בקשר עם הסביבה. עם זאת, יש לשים לב כי הענפים רבים ונראים כמו קוצים ולא "מזמינים" – הדבר יכול להעיד על כך שהנבדק אינו יודע כיצד ליצור את הקשר עם הסביבה, ואולי אף עושה זאת בצורה חודרנית. העץ בציור מניב פירות – דבר המעיד על הישגיות. צמרת העץ תחומה אך מלאת פרטים – דבר שמעיד על עולם פנימי עשיר אך גם על מידה מסוימת של סגירות באשר לעולם הפנימי של הנבדק.
 
ניתוח הסיפור: נראה כי העץ משקף את הנבדק אשר מרגיש שהוא עומד באתגרים זמן רב ומאופיין בחוסן נפשי. עם זאת, הסיפור קצר ותמציתי, אינו כולל עלילה כלשהי וייתכן כי מרמז על חרדה והרחקה או על חוסר התייחסות ראויה למטלה.
דוגמא לציור עץ במבחני מיון (4)

דוגמא לציור עץ במבחני מיון (4)

דוגמא לציור עץ 4 מבחני מיון
סיפור
העץ הוא רם, גבוה ותמיר, חזק ואיתן, ועליו נשענים ונהנים כל בעלי החיים – לנוח, להירגע ולמצוא שלווה ואהבה, ואילו העץ מחייך ושמח על המקום המיוחד שמצא בחייו. שורשיו מתפרצים לכל עבר, ללא פחד. ההזדמנויות בחייו הן אינסופיות – ואילו הוא במרכז הבמה, באור, מעניק צל לסביבתו.
 
ניתוח
ניתוח הציור: ניתן לראות כי העץ גדול מאוד ומתפרש על כל הדף, דבר המעיד על ביטחון עצמי, או על ניסיון להציג חזות של אדם בעל ביטחון עצמי. גזע העץ גדול מאוד (בפרט בהשוואה לצמרת אשר תופסת מקום קטן יותר בדף), דבר אשר עשוי לרמז על צורך בשליטה ואולי אף על נטיות אגרסיביות. על הגזע מופיעים קווים רבים המזכירים שריטות – הדבר אשר יכול להעיד על קיומם של אירועים מורכבים בעברו שהותירו בו "צלקות". מגזע העץ יוצאים ענפים רבים לצדדים – דבר המעיד על רצון לקשר עם הסביבה, אך יש לשים לב שהענפים נראים קטועים בסופם, דבר אשר יכול לרמז על תחושה של טראומה מצד הנבדק. החיות על גזע העץ אשר נראות כאילו כמעט מנקרות אותו עשויות להעיד על נטיות תלותיות, על אף האסוציאציות החיוביות והפסטורליות העולות מהן. צמרת העץ תופסת פחות מקום ביחס לגזע, דבר המרמז על קיומו של עולם פנטזיה מצומצם ועל היצמדות לקונקרטי, או על ניסיונות להדחיק את עולם הפנטזיה הסוער, כפי שעולה מצמרת העץ הסוערת.
 
ניתוח הסיפור: הסיפור עשיר בתיאורים מעצימים וחיוביים: הנבדק מדגיש שוב ושוב את כוחו של העץ, כמו גם את יתרונותיו בהווה ובעתיד. לו היו התיאורים מאוזנים, ניתן היה לומר כי הנבדק שבע רצון ממקומו בחיים, אולם לאור ריבוי התיאורים, סביר כי גישה זו נובעת דווקא כניסיון למסך תחושת חרדה או חוסר ביטחון אשר מניעים את הנבדק להפגין ביטחון יתר.
נשמח שתצטרפו גם אתם לאלפי הלקוחות שבחרו בערכות ההכנה מבית ניב רווח!‬
קליק ונתקשר
דוגמא לציור עץ במבחני מיון (5)

דוגמא לציור עץ במבחני מיון (5)

ציור עץ לדוגמא 5 מבחני מיון
סיפור
"העץ הנדיב" עפ"י הסיפור וגם עפ"י כל מתנות הטבע שהוא נותן פירות צל ללא פגיעה בקיומו של העץ, עץ עשיר בפרות מזינים ובריאים.

ניתוח

ניתוח הציור: העץ של הנבדק ממוקם במרכז הדף. הוא בעל גזע עבה ושורשים רבים. הדבר יכול להעיד על בסיס חזק וקשר חזק למקום בו הוא נמצא. קו הקרקע גלי ולא יציב ויכול להעיד על האופן שבו הנבדק מסתכל על סביבתו. ייתכן כי הוא מרגיש שהיא דינמית ולא יציבה, ואולי מסיבה זו הוא מרגיש צורך בביטחון ובחיזוק הבסיס על ידי השורשים. במרכז הגזע מופיע ציור של לב,  ולצדיו רשומים שמו ושם אשתו (נמחקו לשם שמירה על פרטיותו). פרט זה, בפרט במיקומו הנוכחי, יכול להעיד על מהות הקשר עם עם אשתו ועל המקום שהוא מעניק ליחסים אלו בחייו, אך הבחירה להביע רגש באופן זה עשויה להעיד על ילדותיות. העץ מכיל ענפים רבים ופירות רבים המעידים על כך שהנבדק מרגיש שהוא מרוצה מהישגיו ומרגיש שהם רבים.

ניתוח הסיפור: ניתן לראות כי בשונה מהציור, אשר נראה שמייצג מאוד את מקומו של הנבדק ומאוד אישי (מכיל את שמו ושם אישתו), הוא בחר בסיפור לכתוב על עץ אחר – "העץ הנדיב". בסיפורו הוא מתאר עץ נדיב וטוב, תיאור חיובי אשר ייתכן ומייצג את האופן בו הוא תופס את עצמו – נדיב ותורם, לעתים עד כדי הקרבה עצמית. עם זאת, הבחירה לספר סיפור על עץ מוכר מתוך ספר ילדים ולא על העץ הספציפי שצייר, עשויה לרמז על חרדה מפני חשיפה אישית ועל ניסיון להציג סיטואציה חיובית ואופטימית, ייתכן כדי לשדר מסר כלפי חוץ ש"הכל בסדר", דבר אשר עשוי לרמז על הגישה שלו לחיים. היעדר סימני הפיסוק בסיפור עשוי גם הוא לרמז על הצפה רגשית וחרדה.
דוגמא לציור בית במבחני מיון (6)

דוגמא לציור בית במבחני מיון (6)

דוגמא לציור בית 6 מבחני מיון לעבודה
סיפור
היה היה עץ. למרגלותיו פרחים ובין עליו פירות. העץ שימש בית לחיות רבות. כל החיות חיו בו בהרמונה מושלמת.
 
ניתוח
ניתוח הציור: הציור של הנבדק משדר אופטימיות - העץ במרכז הדף, שמש מאירה עליו והוא מוקף פרחים. השמש מסמלת את הצורך של הנבדק בהזנה ובתמיכה מהסביבה. לעץ ענפים רבים ופירות רבים, דבר שמעיד על הישגיות. על העץ יש חיות רבות וניכר כי יש בו התרחשות רבה - הדבר יכול להעיד על עולמו הפנימי של הנבדק אשר ייתכן כי הוא סוער ורווי בקונפליקטים פנימיים. כמו כן, החיות המבצבצות מהגזע עשויות להעיד על תחושה של חוסר שליטה. צמרת העץ פרופורציונאלית ומעידה על איזון בין פנטזיה למציאות.
 
ניתוח הסיפור: הסיפור, כמו הציור, משדר אופטימיות: הוא מתאר מצב בו העץ חי בסביבה טובה (פרחים למרגלותיו ויש לו פירות), ושהוא משמש בית לחיות רבות שחיות בו בהרמוניה. הסיפור יכול לשקף את מצבו הנוכחי של הנבדק או את רצונו לחיות בסביבה טובה ובהרמוניה עם אנשים אחרים, אך גם על ניסיון להציג חזות אידאלית במטרה להסתיר קונפליקטים.
דוגמא לציור עץ במבחני מיון (7)

דוגמא לציור עץ במבחני מיון (7)

דוגמא לציור עץ 7 מבחני מיון
סיפור
העץ הבודד ניצב על גבעה הנמצאת בואדי ציפורי ונקרא כך בשל היותו העץ היחיד על הגבעה. ילידי הכר הסמוך נוהגים לטפס על העץ להנאתם, ליהנות מצילו ולאכול מפירותיו. העץ מבוגר מאד ולמרבה הצער קיים חשש ששכונת ההרחבה של הכפר תיבנה על הגבעה ובעקבות כך ייאלצו לכרות את העץ.
 
ניתוח
ניתוח הציור: העץ עומד בראש גבעה, לבדו. ייתכן שהדבר מעיד על התפיסה של הנבדק את עצמו – הוא מרגיש שהוא עומד בראש גבעה, כלומר, ייתכן שהנבדק חש עליונות והימצאות בפסגה, אך מצד שני הוא מתאר גם תחושת בדידות. צמרת העץ גדולה אך צוירה בקווים חלשים יותר (לעומת הגזע והשורשים), דבר הקשור לעיסוק בנושאים של גבול בין פנטזיה למציאות. כמו כן, ההשחרה של צמרת העץ, בפרט לצד גבולותיה החלשים יכולה להעיד על חרדה, כמו גם על עולם פנימי עשיר אך שברירי, אשר מושפע בקלות מהסביבה, אך גם משפיע עליה. ציור השמש יכול להעיד על צורך בתמיכה, והעננים המקיפים את העץ עשויים לרמוז על צורך בהסתרת זהותו האמיתית או על חרדה מפני המבחן.
 
ניתוח הסיפור: כמו הציור, ניכר מהסיפור כי העץ ניצב בודד. מהסיפור ניתן ללמוד כי בשונה מהציור, העץ נושא פירות, וכי ילדי הכפר הסמוך נהנים לאכול מהם, לטפס על העץ ולשבת תחת צלו, דבר הקשור להישגיות ולמעשים הנושאים פירות. עם זאת, הסיפור ספציפי מאוד, וסביר כי מתייחס לאירועים מחייו האישיים של הנבדק. העובדה שבחר להביא דווקא את הסיפור הזה בהתייחס לעץ מרמז על חרדה ועל הצפת רגשות גדולה מאוד לנוכח המאורעות, כך שהנבדק לא יכול שלא לערב את האירוע הנ"ל בסיפורו.
2024 © כל הזכויות שמורות לחברת ניב רווח פסיכומטרי בע"מ | נגישות לאנשים עם מוגבלות

השאר פרטים וניצור איתך קשר בתוך זמן קצר